Vođa ruske mafije, šef Trumpove kampanje, milijarder Abramovič i još par poznatih imena iz afere s pranjem bilijuna u bankama

Za Abramoviča se tvrdi da je u tajnosti investirao u nogometaše koji nisu pripadali njegovom klubu, Chelseaju

Međunarodna istraga istraživačkih novinara, objavljena ovog vikenda, pokazala je kako kroz bankarski sustav već godinama kolaju goleme količine prljavog novca. Međunarodni konzorcij istraživačkih novinara (ICIJ) analizirao je 2657 bankovnih zapisa o transakcijama vrijednima dva bilijuna dolara, a riječ je uglavnom o SAR izvještajima, najjednostavnije rečeno – dojavama koje banke šalju vlastima kada sumnjaju da njihovi klijenti krše zakone.

U izvještaju ICIJ-a opisuje se kako su se kroz neke od najvećih svjetskih banaka prali novci, te kako su kriminalci koristili nepoznate britanske kompanije za skrivanje svog novca. U tim spisima, nazvanima spisi FinCEN, nalazi se i nekoliko zanimljivih imena.

1. Paul Manafort, šef Trumpove kampanje

Šef predsjedničke kampanje Donalda Trumpa od lipnja do kolovoza 2016., Paul Manafort, također je spomenut u FinCEN spisima. Manafort je bio i savjetnik u istrazi Roberta Muellera oko ruskog miješanja u američke predsjedničke izbore 2016.. Banke su pojedine sumnjive transakcije povezane s Manafortom primijetile još 2012., mnogo prije skandala s Rusijom, no tajni spisi otkrivaju da su i nakon izbijanja skandala banke omogućile Manafortu nesmetane transfere novaca.

JP Morgan je 2017. prijavio sumnjive transakcije vrijedne više od 320 milijuna dolara iz kompanija lociranih u poreznim oazama. Spisi otkrivaju da je barem 40 milijuna sumnjivih dolara direktno povezano s Manafortom.

Banka je u svom SAR-u istaknula kako ne zna otkuda Manafortu dolazi novac, ali su se pozivali na informacije kako je Trumpov šef kampanje dobivao tajne uplate od proruskih stranaka. Manafort je na koncu priznao krivnju 2019. i dobio sedam i pol godina zatvora.

2. Putinov prijatelj Arkadij Rotenberg

Sumnja se da je jedan od najbližih Putinovih prijatelja iz djetinjstva, milijarder Arkadij Rotenberg, koristio londonsku banku Barclays kako bi oprao gotovinu i izbjegao sankcije nametnute Rusiji zbog aneksije poluotoka Krima u ožujku 2014. Arkadija i njegovog brata Borisa američko ministarstvo financija smatra ljudima bliskima užem krugu ruske vlasti.

Rotenberg je pod računom Advantage Alliance navodno prebacio milijune britanskih funti kako bi u Londonu kupovao umjetnine. Račun je navodno otvoren još 2008., no ICIJ tvrdi da je većina transakcija obavljena nakon što su Rusiji, a time i braći Rotenberg, nametnute sankcije SAD-a. U vezi tog slučaja, iz Barclaysa su rekli kako su se držali svih zakonskih obveza u vezi američkih sankcija Rusije.

3. Glavni šef ruske mafije Semion Mogilevich

Semion Mogilevich, čovjek koji slovi za šefa svih šefova ruske mafije, pomoću banke JP Morgan navodno je kroz bankarski sustav uspio prebaciti preko milijardu dolara. Mogilevich je osumnjičen za ilegalnu prodaju oružja, šverc droge i niz ubojstava, a nalazio se i na FBI-jevom popisu deset najtraženijih ljudi. Mogilevich se uopće ne bi smio koristiti bankarskim sustavom, no sudeći prema SAR-u koji je JP Morgan predao 2015. (nakon što je Mogilevichu zatvoren račun), ustanovilo se da je ured JP Morgana u Londonu ipak omogućio prebacivanje goleme količine novca.

Banka je navodno svoje usluge pružala tajnovitoj offshore kompaniji ABSI Enterprises između 2002. i 2013., premda iz banke nisu mogli utvrditi tko je vlasnik. Tako je JP Morgan kroz pet godina poslao i primio transakcije u vrijednosti 1,02 milijarde dolara. Iz JP Morgana su istaknuli kako bi krovna kompanija nad ABSI Enterprisesom mogla biti povezana s Mogilevichem.

4. Vlasnik Chelsea Roman Abramovič

Roman Abramovič, vlasnik londonskog nogometnog kluba Chelsea, navodno je u tajnosti investirao u nogometaše koji nisu pripadali njegovom klubu. Među njima je peruanski krilni vezni igrač Andre Carrillo, koji je protiv Abramovičevog kluba igrao dva puta 2014. u Ligi prvaka. Abramovič je navodno investirao u Carrilla preko offshore kompanije Leiston Holdings na Britanskim Djevičanskim Otocima, a Abramovičev glasnogovornik je za BBC rekao da nisu prekršena nikakva pravila i zakoni.

Bivši predsjednik engleskog nogometnog saveza David Triesman, ističe kako investiranje vlasnika nogometnog kluba u protivničke igrače i nije baš ispravno. Tvrtka Leiston je investirala u inozemne igrače kroz vlasništvo treće strane (TPO). U toj investicijskoj shemi, investitori kupuju udjele u budućim transferima igrača od nogometnih klubova koji su najčešće u financijskim problemima. Takva ulaganja zabranjena su u engleskoj ligi 2008., no međunarodno su zabranjena tek 2015.

U SAR izvještajima tvrdi se da je Abramovič na račune raznih offshore kompanija uplatio preko milijardu dolara, a novac je zatim jednostavno kružio od jedne do druge. Među transakcijama se spominje i devet uplata iz jedne ciparske tvrtke. Novac je zatim podijeljen na četiri offshore kompanije prije nego li je 156 milijuna dolara sjelo na račun Leiston Holdingsa. Za ciparsku kompaniju se kasnije ustanovilo da je u vlasništvu Abramoviča.

5. Ukrajinski oligarh Dmitro Firtash

Materijal koji ICIJ ima o ukrajinskom oligarhu Dmitru Firtashu odnosi se na spise 50 banaka s 38 SAR izvještaja i 756 transakcija koje su izvršene između 2003. i 2017., ukupne vrijednosti 2,37 milijardi dolara.

Sumnja se da je Firtash izvukao više od 190 milijuna dolara državne pomoći za svoju banku Nadra u jeku financijske krize, a dio novca je navodno iskoristio prilikom privatizacije tvornice za proizvodnju titanija, piše OCCRP. Novac koji je primio od ukrajinske narodne banke gotovo je trenutno iz banke Nadra prebacio na tvrtke kojima je upravljao, čime je banku otjerao u propast, a sebe dodatno obogatio.

6. Ruja Ignatova i njena lažna kriptovaluta

OneCoin koji je stvorila Ruskinja Ruja Ignatova, trebao je biti nova popularna kriptovaluta. No, kasnije je otkriveno kako je priča oko OneCoina laž, te ustvari Ponzijeva shema. Dakle, radilo se o prijevari u kojoj bi investitori neprekidno upumpavali novac, umjesto da se tim novcem razvijalo nekakvo poslovanje ili proizvod.

Banka BNY Mellon prepoznala je niz sumnjivih transakcija tvrtki povezanih s OneCoinom i Ignatovom. Banka je sumnjala da se pokušavaju stvoriti “slojevi”, odnosno da se većim brojem transakcija želi zamaskirati podrijetlo novca, tumači Verdict.

Tako se primjerice u 2016. godini poslao zajam za CryptoReal s računa tvrtke Fenero Equity Investments u DMS Bank & Trustu. Taj novac je potom poslan BNY Mellonu, prije nego što je poslan drugom klijentu. U SAR izvještaju BNY Mellon je istaknuo kako je Fenero dobivao transakcije od niza kompanija povezanih s OneCoinom. BNY Mellon je prijavila preko 137 milijuna sumnjivim transakcija za stvaranje lažne kriptovalute OneCoin. Ignatova je u međuvremenu nestala 2017., a do sada nitko ne zna gdje se skriva.

7. Low Taek Jho je financirao Vuka s Wall Streeta

Malezijski poslovni čovjek Low Taek Jho je, tvrdi se, pronevjerio oko 4,5 milijardi dolara iz malezijskog investicijskog fonda 1Malaysia Development Berhad. ICIJ vjeruje da je Low Taek Jho izvukao oko 100 milijuna dolara iz fonda kako bi financirao film Vuk s Wall Streeta iz 2013., u kojem se, ironije li, tematiziraju financijske malverzacije.

BNY Mellon i JP Morgan prijavili su više od stotinu sumnjivih transakcija povezanih s Lowom i investicijskim fondom još od 2013. godine. Među njima je i desetak transfera iz kompanija u vlasništvu Lowa kako bi se kupio hotel u blizini njujorškog Central Parka i luksuzan penthouse u centru New Yorka. Oko 30 milijuna dolara potrošio je i na djela Vincenta van Gogha i Claudea Moneta.