Nakon kapitulacije na tržištu pametnih telefona, BlackBerry se sve više fokusira na cyber sigurnost

Akvizicijom Encriptiona šire ponudu usluga s područja digitalne sigurnosti

FOTO: Twitter

Već pomalo zaboravljeni pionir tržišta pametnih telefona, kanadski BlackBerry danas je najavio preuzimanje tvrtke Encription, britanske konzultantske firme za cyber sigurnost, piše Reuters.

Nakon što su njihovi pametni telefoni u proteklih nekoliko godina drastično izgubili na popularnosti, kompanija je prebacila fokus na sigurnosne softvere u kojima vidi ogromni potencijal. Analitičari kažu da tržište konzultantskih usluga na području cyber sigurnosti trenutno u globalnim okvirima vrijedi oko 16,5 milijardi dolara godišnje, a prema predviđanjima analitičara Gartnera, do 2019. godine će narasti do 23 milijarde.

Bijeli hakeri

BlackBerry je otkrio planove prema kojima bi stručnjaci IT sigurnosti iz Encriptiona, zajedno s njihovim već postojećim timom bijelih hakera, oformili specijalni odjel koji nudi strateška rješenja i druge usluge za zaštitu od hakerskih napada. BlackBerry je do sada bijele hakere koristio jedino u svrhu testiranja sigurnosti vlastite tehnologije.

Šef korporativnog razvoja BlackBerryja James Mackey kaže da je akvizicija Encriptiona logično proširenje onoga što njegova kompanija sada radi te da će im omogućiti upotpunjavanje usluga koje nude svojim klijentima, razvoj strategija prilagodbe njihovih sustava te implementaciju adekvatnih sigurnosnih standarda za obranu od cyber napada.

Encription je tek posljednja u nizu akvizicija

BlackBerry je u jednom trenutku dominirao tržištem pametnih telefona. No zbog ogromnog pritiska konkurencije Applea i Samsunga, a djelomično i zbog nevoljkosti da koristi bilo koji drugi operativni sustav osim vlastitog, izgurani su s tržišta. Njihov sada znatno smanjeni tržišni udio čine uglavnom poslovni korisnici, osobito zaposlenici u sektorima s visokim sigurnosnim protokolima poput obavještajnih agencija, financijskih institucija i tome slično.

Prisiljeni potražiti alternativni izvor prihoda, okrenuli su se softverima i sigurnosti. U tu svrhu napravljen je niz akvizicija konkurentskih manjih specijaliziranih firmi, poput preuzimanja Good Technology za 425 milijuna dolara. Prije toga, kupili su AtHoc, softversku firmu koja je razvila sustav brze i sigurne komunikacije za izvanredne situacije.

https://twitter.com/Blackberry_Priv/status/702484279939481603

Ipak, BlackBerry nije u potpunosti odustao od smartphonea. Kako bi se pak više približili prosječnom korisniku, odnedavno se šuška o lansiranju novog modela s Android operativnim sustavom.