Nakon što su se Kinezi zabrinuli zbog prekomjernog prepoznavanja lica, vlasti spremaju nova zakonska ograničenja

U budućnosti, pojedinci će morati dati pristanak za prepoznavanje

The national flags of France and China fluter near Tiananmen Gate as French President Emmanuel Macron visits in Beijing on April 5, 2023. (Photo by Jade GAO / AFP)
FOTO: AFP

Kinesko regulatorno tijelo za kibernetički prostor (CAC) u utorak je objavilo prijedlog zakona o nadzoru sigurnosnog upravljanja tehnologijom prepoznavanja lica, nakon što je javnost u toj zemlji iskazala zabrinutost zbog prekomjerne upotrebe te tehnologije.

CAC je priopćio da se tehnologija prepoznavanja lica može koristiti za obradu podataka o licu samo u slučaju ako postoji određena svrha i dovoljna potreba te uz stroge mjere zaštite. Za korištenje te tehnologije također će biti potreban pristanak pojedinaca, stoji u priopćenju CAC-a. Regulator je dodao da biometrijska rješenja identifikacije ne bi trebala imati prednost pred prepoznavanjem lica u slučajevima u kojima su te metode jednako učinkovite.

Prepoznavanje lica koristilo se i u javnim zahodima

Biometrijska identifikacija, posebice prepoznavanje lica, postala je raširena u Kini. Lokalni su mediji 2020. godine izvijestili da je prepoznavanje lica korišteno čak i za aktiviranje dozatora toaletnog papira u javnim zahodima, što je u to vrijeme izazvalo zabrinutost javnosti, ali i regulatora. Mnogi kineski sudovi od tada su presudili protiv korištenja te tehnologije i kaznili niz tvrtki zbog prekomjernog korištenja tehnologije prepoznavanja lica, piše South China Morning Post.

CAC-ov prijedlog zakona zabranjuje da se uređaji za snimanje slika i osobnu identifikaciju postavljaju u hotelske sobe, javne kupaonice, svlačionice, zahode i druga mjesta koja mogu narušiti tuđu privatnost. Regulator je dodao da bi uređaji za snimanje slika trebali biti instalirani na javnim mjestima samo u svrhu javne sigurnosti i s istaknutim znakovima upozorenja pored njih. Ovaj prijedlog uslijedio je nakon što je Kina 2021. uvela svoj prvi zakon o čuvanju privatnosti korisnika s ciljem da se obuzda prekomjerna upotrebu korisničkih podataka u tvrtkama.