'Njemačka će posljedice pandemije osjećati najmanje do 2025.'

Na tržištu rada do 2025. u Njemačkoj očekuju pad broja zaposlenih za oko neto 200 tisuća radnih mjesta

German Chancellor Angela Merkel, at Day of German unity - Ecumenical church service in Potsdam
Day of German unity, Ecumenical church service in Potsdam, Germany - 03 Oct 2020,Image: 561327118, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
FOTO: Profimedia

Njemačko gospodarstvo osjećat će posljedice pandemije koronavirusa najmanje do 2025. godine, objavio je u ponedjeljak Institut za istraživanje o zaposlenosti (IAB).

Stopa gospodarskog rasta u idućih će pet godina zbog koronakrize biti umanjena za 0,6 postotnih bodova, rekao je suautor IAB-ova izvješća Enzo Weber. Tržište rada suočeno je pak s dugoročnim padom broja zaposlenih, za oko neto 200 tisuća do 2025. godine, dodao je.

Predviđaju gašenje pola milijuna radnih mjesta

Dugoročne posljedice pandemije najviše će pogoditi sektore maloprodaje, poslovnih usluga, ugostiteljstva, prijevoza i zrakoplovstva, upozorili su iz IAB-a. Pozitivne pak efekte očekuju u sektorima informacijskih tehnologija (IT), javnih usluga i farmaceutike.

IAG predviđa da će, povezano s pandemijom, ukupno biti ugašeno 500 tisuća radnih mjesta, a 300 tisuća trebalo bi biti otvoreno. Pandemija je izazvala krizu koja je potaknula dramatične promjene, rekao je Weber, apelirajući da se fokus usmjeri na obuku i kreiranje novih poslova kako bi se prevladala kriza.

Očekivanje proljeća

Odvojeno, najnovije istraživanje Instituta za ekonomska istraživanja Ifo pokazalo je da je optimizam u ključnoj njemačkoj autoindustriji u pogledu idućih mjeseci znatno ojačao u veljači, nakon turobnog zimskog razdoblja.

Ifov indeks očekivanja direktora za iduće mjesece poskočio je za 15,1 bod, na 37 bodova, objavio je institut u ponedjeljak. Indeks očekivanja proizvodnje još je snažnije porastao, na 35,3 boda, s minus 0,5 bodova u siječnju.

“Trenutno su proizvođači automobila još zaglavljeni u zimi, ali raduju se proljeću”, izjavio je čelnik istraživanja u Ifou Klaus Wohlrabe. “Autoindustriju sada oraspoložuju očekivanja vezana za inozemna tržišta”, dodao je.

Očekuju otkaze i u autoindustriji

Proizvođači automobila predviđaju rast izvoza, unatoč pandemiji. Upozoravaju, međutim, da će za realizaciju poslova trebati manje radnika, pa se mogu očekivati otkazi.

Njihove su ocjene aktualne situacije još uvijek većinom negativne, pa se odgovarajući Ifov indeks u veljači zadržao u negativnom području, na minus 2,3 boda. U siječnju je iznosio minus 7,7 bodova.