Novi pad cijena dionica na globalnim tržištima, a tema tjedna među investitorima je Glencore

Pad cijene dionica Glencorea od 29 posto stavio je dodatni pritisak na svjetska tržišta

NEW YORK, NY – APRIL 15: A trader works on the floor of the New York Stock Exchange during the afternoon of April 15, 2015 in New York City. The Dow Jones Industrial Average closed 75 points higher today. Andrew Burton/Getty Images/AFP
FOTO: AFP/AFP

Početak tjedna započeo je oštrim padom cijena dionica na globalnim tržištima. Rasprodaja se nastavila i danas, a pritisak na globalna tržišta proizlazi iz daljnjeg usporavanja kineskog rasta, neodlučnog Feda koji je prije dva tjedna ponovno odgodio dizanje kamatne stope te daljnjeg pada cijena sirovina.

Prema podacima o dobiti industrijskih kompanija objavljenima u ponedjeljak koje je prenio Reuters, dobiti kompanija u Kini u kolovozu pale su na najnižu razinu u posljednje četiri godine, odnosno za 8,8 posto na godišnjoj razini.

Minusi na europskim burzama

Indeks Stoxx Europe 600 nakon jučerašnjeg pada od 2,2 posto, danas je na početku trgovanja niži za dodatnih 1,1 posto, a FTSEurofirst 300 također je zaronio oko 1 posto.

Zabrinutost ulagača raste zbog Glencorea

Wall Street također je tjedan započeo s gubicima. Industrijski Dow Jones pao je za 1,9 posto u ponedjeljak, a S&P 500 za 2,6 posto. Dionice Glencorea, jedne od najvećih svjetskih multinacionalnih kompanija za trgovinu i rudarstvo, jučer je izgubila 29 posto svoje tržišne vrijednosti, piše Wall Street Journal. Naime, tvrtka je zbog neto duga koji je narastao na 30 milijardi dolara još početkom ovog mjeseca najavila provođenje mjera od 10 milijardi dolara za razduživanje, prodajom dijela imovine, obustavom isplate dividendi i izdavanjem novih dionica.

Zbog daljnjeg pada cijena sirovina, poglavito bakra i ugljena, dva ključna Glencoreova proizvoda, investitori su postali sumnjičavi u sposobnost kompanije da može kontrolirati nagomilana dugovanja i preživjeti nastavak trenda niskih cijena metala.

“Glencore je nešto kao Lehman Brothers, imaju vrlo sofisticiranu trgovinsku platformu za metale, ugljen, bakar i željeznu rudaču. Nisu samo kompanija koja prerađuje rudaču iz zemlje. Ako se Glencore raspadne, to bi moglo imati globalni utjecaj”, komentirao je Frank Holmes, izvršni direktor U.S. Global Investors za CNBC.

Loša situacija Glencorea već se reflektirala na azijska tržišta, gdje su burzovni indeksi na azijskim tržištima u Aziji također bilježe znatne minuse. Japanski Nikkei i honkonški Hang Seng indeksi pali su za 3,4 posto, šangajski kompozitni indeks za 1,7 posto.