Objavljen cjenik mita u Srbiji. Za diplomu 3 do 10 tisuća eura, u zdravstvu stanje nikad gore

Zdravstvo, promet i građevina najčešći su sektori u kojima vlada korupcija

Cjenik mita u Srbiji (Foto: Blic)
FOTO: Blic.rs

“Korupcija u Srbiji je apsolutna, oni koji se njome ne bave kao da su potopljeni. U Indiji, gdje postoji tek nekoliko posto nekorumpiranih, društvo takve ljude smatra asocijalnim osobama. Isto je i kod nas. Sve je okrenuto naopačke u Srbiji, pa korupcionaška izreka “Bog je prvo sebi bradu stvorio” postala je narodna poslovica!”, kazao je Blicu Vladislav Ilić, načelnik Dnevne bolnice i specijalističko-konzultativne službe u Kliničkom bolničkom centru Dr. Dragiša Mišović.

Ilić je prije nekoliko dana uhićen za primanje mita od 500 eura. Iako pred sudom skandal još nije riješen, Blic piše da je postao živi spomenik korupciji. Liječnik je dobivao prijetnje koje su mu utjecale na zdravlje, a niti na predavanjima na fakultetu nije bio siguran. “Tako mu i treba kad gura nos gdje ne treba”, mišljenje je 50 posto Srba u provedenom istraživanju.

Svi su podložni korupciji

“Sve servisne institucije u Srbiji podložne su korupciji. Kod nas je mito mehanizam kojim službenici javnog sektora, nespremni za sindikalno organiziranje, naplaćuju ono što im država zakine kroz plaću. Ovdje je korupcija platni dodatak. Nitko nije napravio analizu hoće li i koliko ovo novo stezanje remena povećati korupciju”, kazao je sociolog Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanja (BIRODI).

On smatra da je upravo sitna korupcija štetna, jer legitimira davanje mita kao sustav, a diskriminira građane na stare, siromašne, nezaposlene, neobrazovane. “Oni su uplašeni i prihvaćaju korupciju, iniciraju je čak, pa daju mito i kad im nitko ne traži”, objašnjava Gavrilović.

U zdravstvu situacija alarmantna

Strah je najjači u zdravstvu. “Cjenik ovisi od hitnog slučaja, pa su cijene pregleda u domu zdravlja simbolične u odnosu na one zahvate od kojih vam ovisi život. Slično je i s porođajem, gdje mito određuje na koji će način trudnica biti zbrinuta kod ginekologa. Preduvjet korupcije u zdravstvu, čiji smo svjedoci svakodnevno, jest sustavna korupcija na vrhu sustava. Nezakonite javne nabavke, zakoni koji ih dozvoljavaju, namještene i napuhane investicije. Zbog toga pacijenti plaćaju liječnicima”, kaže Draško Karađinović, osnivač nevladine organizacije Liječnici protiv korupcije.

Osim zdravstva, korupcija se proteže i kroz školstvo, policiju, lokalne samouprave, pravosuđe. “Korupcija je problem endemskih razmjera. U policiji čim imate gotovinu koja prelazi iz ruke u ruku, možete biti sigurni da je u pitanju nekakav mito. Primjeri su najvidljiviji kod prometnih prekršaja, a tarifa ovisi od samog prekršaja”, kazao je izvor iz policije.

U prometu od korupcije profitiraju svi osim države

“Najčešće mito predstavlja 20 do 30 posto novčane kazne. Inače, ova vrsta korupcije uglavnom je nedokaziva, jer od nje profitiraju i policajac i kršitelj zakona. Gubi samo država”, pojašnjava izvor.

Državni su službenici glavni otimači. Od njih je i građevinska industrija dosta propatila. “Ranije ako firma ili pojedinac hoće pošteno zaraditi, ima gomilu birokratskih barijera. Ako ulazi u korupciju, mora prvo platiti građevinsku dozvolu, da je ne čela godinama. Onda treba podmititi i inspekciju da zažmiri na nepravilnu lokacijsku dozvolu, jer izvođač uglavnom traži dozvolu za dva kata, a izgradi ih, recimo, šest. Za mito pri izgradnji ili dogradnji kućice trebalo bi izdvojiti od petsto do tisuću eura”, kaže Goran Rodić iz Građevinske komore Srbije.

Blic je objavio i cjelokupan cjenik mita za pojedine kategorije.

Cjenik mita u Srbiji (Foto: Blic)
Cjenik mita u Srbiji (Foto: Blic) Blic.rs