Otkriveno je da je Google platio Appleu milijardu dolara da bi njegova tražilica bila na iPhoneu

O spornom ugovoru priča se godinama, ovo je prvi put da se pojavio neki dokaz

Tim Cook
FOTO: AFP

U sudskom procesu u kojemu Oracle tuži Google za krađu autorskih prava, prošlog je tjedna iskrsnuo transkript koji bi mogao biti vrlo neugodan za američke tehnološke divove Apple i Google.

U dokumentima koje je odvjetnica Oraclea Anette Hurst predočila sudu, piše Bloomberg, vidi se da je Google 2014. svom glavnom konkurentu Appleu platio milijardu dolara da bi njegova tražilica bila default na iPhoneu. Sklopili su ugovor prema kojemu je Apple uzimao postotak od Googleovih prihoda od oglasa generiranih preko iPhonea.

Potvrđene stare glasine

Da Google plaća Appleu kako bi bio na iPhoneu priča se već godinama ali nijedna se kompanija nikad javno nije očitovala o tome. Glasnogovornica Applea Kristin Huguet i glasnogovornik Googlea Aaron Stein ni ovoga puta ništa nisu htjeli komentirati američkim medijima.

Sporazum od podjele prihoda otkriva koliko je Google morao daleko ići da bi njegova tražilica ostala na mobilnim uređajima i koliko Apple zapravo zarađuje od Googleova biznis modela temeljnog na oglašavanju koji je direktor Applea Tim Cook svojevremeno kritizirao zbog kršenja prava na privatnost korisnika. Apple je, tvrdi portal 9to5Mac, od Googlea zaradio više nego što je sam Google ikad zaradio od Androida.

Google i Apple su pokušali spriječiti objavu

Odvjetnica Annette Hurst pred sudom je rekla da je svjedok obrane u saslušanju prije suđenja izjavio kako je provizija u aranžmanu Googlea i Applea “u jednom trenutku bila 34 posto”. Googleovi i Appleovi odvjetnici pokušali su spriječiti iznošenje sadržaja transkripata svjedočenja na sudu tvrdeći da oni sadrže poslovne informacije osjetljive za obje kompanije, ali nisu uspjeli. Ipak, dokument je prema pisanju američkih portala u petak nestao iz javnih internetskih baza podataka, bez obrazloženja.

Oracle je s Googleom na sudu od 2010. U tužbi tvrde da je Google za razvoj Androida koristio njihov Java softver a nije platio. Slučaj je bio došao do američkog Vrhovnog suda gdje je Google pokušao srušiti optužnicu ali nije uspio pa se postupak vratio okružnom sucu Williamu Alsupu u San Franciscu. Oracle bi mogao tražiti više od milijardu dolara odštete jer je u međuvremenu tužbu proširio i na novije verzije Androida.