Ova interaktivna karta pokazuje u kojoj bi vas zemlji mogli lako ubiti (Hrvatska je na toj listi bezopasna)

Najgora je situacija u Brazilu, tamo na svakih 100.000 ubiju 25.2 osoba

Prema zadnjim obrađenim podacima iz 2012. od svakih 100.000 koliko je živjelo na svijetu ubijeno je 6,2. U više od 40 posto slučajeva ubojica je pucao iz vatrenog oružja. Najgora je situacija u Brazilu, tamo na svakih 100.000 ubiju 25.2. Na Jamajci je 2012. ubijeno više od 40 od 100.000 stanovnika, zemlja je otad smanjila stopu ubojstava za 30 posto. Grenland, koji ukupno ima 56,701 stanovnika, zabilježio je 11 ubojstava. Ukupno je 2012. u svijetu ubijeno 437.000 ljudi.

U Latinskoj Americi i na Karibima gdje živi 8 posto svjetskog stanovništva, počinjena je trećina svih ubojstava. U Brazilu je ubojstvo glavni uzrok smrti mladih muškaraca.

Podaci o ubojstvima iz 219 zemalja

Da bi razjasnio te brojke Institut Igarapé iz Rio de Janiera napravio je Homicide Monitor i napravio u fenomenalnu interaktivnu mapu sakupljajući podatke iz 219 zemalja. “Bolja dijagnoza razmjera ubojstava mogla bi pomoći u njihovu sprečavanju i smanjenju.” rekao je direktor istraživanja u Igarapéu Robert Muggah za Fast Company. “Ubojstvo je problem koji možemo riješiti ako ga počnemo promatrati kao pitanje javnog zdravstva.”

Homicide monitor prikuplja podatke o broju ubojstava i razvrstava ih u kategorije. Prepreka u kreiranju preciznih mapa ubojstava su različiti zakoni, neke države uopće ne žele dijeliti takve statistike pa su podaci ponekad nepotpuni i neusporedivi. Homicide Monitor najviše se oslanja na podatke UN-ova Ureda za drogu i prati ukupni broj ubojstava, stopu ubojstava po zemljama i dijeli ubojstva prema dobi i spolu žrtve, vrsti korištenog oružja.

Najopasniji je San Pedro Sula u Hondurasu

san pedro

Za najnasilnija područja na svijetu dostupne su i statistike po gradovima. Dio stručnjaka Homicide Monitora ranije je radio na praćenju bandi na društvenim medijima i praćenju kretanja kriminala u stvarnom svijetu. U većini opasnih gradova, većina nasilja koncentrirana je na nekoliko ulica, određeno doba dana i točno određene grupe ljudi.

Stope ubojstava jako variraju. U Europi i Aziji 31 zemlja ima stope manje od 1 na 100.000 stanovnika. Gradovi obično imaju veće stope ubojstava od država. Gradovi su u ukupnom poretku poredani prema podacima sakupljanima 5 godina. Najgori je San Pedro Sula u Hondurasu gdje je ubijeno 175 na 100.000 stanovnika, slijedi Juárez u Meksiku sa 167, Ananindeua u Brazilu sa 126 i glavni grad Venecuele Caracas sa 122.

Hrvatska je jedna od najbezopasnijih zemalja

Screen Shot 2015-05-11 at 17.40.30

Najopasnije zemlje su Honduras, Jamajka, Gvatemala, Belize, Kolumbija i Meksiko, u nekim područjima zabilježenoje 450 ubojstava na svakih 100.00 stanovnika. Najniža stopa ubojstava je u Lihtenštajnu, Monaku i Singapuru. Veći dio 20.stoljeća najsmrtonosnije zone na svijetu bile su u Sjevernoj Americi i Zapadnoj Europi, posebno u 80tima i 90tima. Danas su podaci neusporedivi s ondašnjima. Hrvatska na Homicide Monitoru spada među najsigurnije zemlje na svijetu, 2012. ubijena je 51 osoba, što je 1,2 na 100.000 stanovnika. Zanimljivo je da Hrvatska ne slijedi globalni trend, najviše ubojstava počinjeno je oštrim predmetom. Više od 60 posto žrtava bili su muškarci.

Ubojstva najviše potiču droga i divlja urbanizacija

Children play around a man disguised as Batman at the Favela do Metro slum, area just near the Maracana stadium, in Rio de Janeiro, Brazil, on January 9, 2014. Families living in this shantytown within a stone's throw of Rio 's mythical Maracana stadium refuse to have their homes demolished as part of a project to renovate the district before the FIFA World Cup circus pitches camp in June.  AFP PHOTO / YASUYOSHI CHIBAYASUYOSHI CHIBA/AFP/Getty Images ORG XMIT:
Aktivisti prerušeni u Batmane podržali su stanovnike Favele do Metro koji ne daju da ih isele radi gradnje novih kvartova AFP/Getty Images

Stručnjaci kažu da siromaštvo i društvena nejednakost nisu uzroci natprosječnih stopa ubojstava, upozoravaju da na njih najviše utječu divlja urbanizacija, korumpirano pravosuđe i policija, loši zatvori i bujanje mladog stanovništva u gradovima koji najbrže rastu. Dramatičan rast stope ubojstava u Latinskoj Americi može se najviše pripisati rastu narkomafije.

Medellin je smanjio broj ubojstava 80 posto

Brazil je danas glavna tranzitna zemlja za peruanski i bolivijski kokain koji ide na zapadnoeuropska tržišta. Sami Brazilci danas se smatraju najvećim konzumentima kokaina na svijetu nakon Amerikanaca. Jedan od najvećih uspjeha u smanjenju stope ubojstava je kolumbijski grad Medellín koji je 90tih bio grad s najviše ubojstava na svijetu. Niz gradonačelnika odlučio je tome stati na kraj smanjujući socijalnu isključenost, suzbijanjem kriminalnih bandi i posebnim programima za najsiromašnija i najopasnija područja. Broj ubojstava pao je gotovo 80 posto u 20 godina.