Ovo bi, izgleda, moglo biti najgore ljeto za let avionom. Europski kontrolori objavili upozorenje, spominju i Zagreb

Moguća su kašnjenja i preusmjerenja na rutama prema popularnim turističkim destinacijama

Zagreb: Pojačan promet putnika u Zračnoj luci Franjo Tuđman 05.08.2018., Zagreb - Pojacan promet putnika u Zracnoj luci Franjo Tudjman. rrPhoto: Borna Filic/PIXSELL
FOTO: Borna Filic/PIXSELL/Ilustracija

S prvim vikendom srpnja turistička je sezona u punom jeku u cijeloj Europi. No, rat u Ukrajini, štrajkovi kontrolora leta te sve više turista koji nakon pandemije konačno žele putovati razlozi su koji bi mogli stvoriti ogroman pritisak na zrakoplovni promet. Samo Britanci, piše britanski The Times, trebali bi obaviti više 25 milijuna putovanja između srpnja i rujna.

Eurocontrol, regulator zračnog prostora u Europi, izdao je upozorenje da treba očekivati izazovno ljeto, s oko 33 tisuće letova dnevno po cijeloj Europi u sljedećih osam tjedana. To je osam posto više nego lani. Kontrolori leta na mnogim popularnim turističkim destinacijama zbog toga bi mogli postati preopterećeni.

Izgubili 20 posto zračnog prostora

Najgore će biti na “vrućim” destinacijama poput Reimsa i Marseillesa u Francuskoj te Atene i Budimpešte, piše The Times. Slična upozorenja izdana su i za London, Barcelonu, Bruxelles, Varšavu i Zagreb, posebice petkom i tijekom ljetnih vikenda. Zbog silnog preopterećenja može doći do kašnjenja letova ili njihova preusmjeravanja na duže rute kako se zračni prostor ne bi previše zgusnuo.

“Ovo ljeto je izazovno jer na raspolaganju imamo manje zračnog prostora. Razlog su rat u Ukrajini i potrebe vojske. Svi mi trebamo igrati svoju ulogu”, objasnio je Raúl Medina, glavni direktor Eurocontrola. Dodao je da su zbog pojačane vojne aktivnosti prijevoznici izgubili oko 20 posto svog zračnog prostora.

Veća mogućnost štrajka kontrolora

Iako je projekcija za 30 tisuća letova manja od rekordne 2019., manji je i broj zaposlenih kontrolora leta. Ove godine postoji i veća mogućnost da će, upravo u udarnom razdoblju, izaći u štrajk. Smetnje u zračnom prometu, preusmjeravanja i kašnjenja, prošlog su mjeseca bile mnogo gore nego što je uobičajeno za ovo doba godine, rekao je Willie Walsh, voditelj Međunarodne udruge za zračni prijevoz.

“Imamo kaotičnu situaciju. Gotovo svaki dan imamo štrajkove, a to ometa zračni promet ne samo u Francuskoj nego i u cijeloj Europi”, kazao je. “Ovakve situacije možemo kontrolirati u mirnijim periodima, ali dogode li se usred ljeta, to će biti mnogo izazovnije”, dodao je.