Ovo kao curenje fotki mobitela koji tek trebaju izaći zbilja postaje dosadno. Sad su, pazite, Pixel 3XL pronašli u taksiju

Kako je nekad ozbiljan problem za proizvođače postao namjerna marketinška strategija

FOTO: Ilustracija

U slučaju da pratite tech novosti, velika je vjerojatnost da ste vidjeli kako izgleda Googleov nadolazeći mobitel Pixel 3 XL. Sve o Pixelu 3 XL u posljednjih par mjeseci moglo se saznati iz pomalo sumnjivo tempiranih leakova, odnosno curenja informacija i fotografija mobitela u poodmakloj prototipskoj ili čak finalnoj fazi razvoja. Prve fotografije i informacije su počele izlaziti na XDA Developers tijekom lipnja.

Potom su na portalima izašle slike zaštitnih stakala za obje veličine Pixela 3, a onda je u kolovozu krenula poplava leakova. Prvo je netko, kao slučajno, u punom tramvaju u San Franciscu slikao čovjeka kako tipka na mobitelu koji se čini kao Pixel 3 XL. Onda je netko drugi slikao Pixel 3 XL kako se vozi u podzemnoj željeznici u Torontu. Potom je ruski tech blog Rozetked, nekako došao u posjed pakiranja Pixela 3 XL koje sadrži mobitel, slušalice i punjač. U jednoj od zabavnijih epizoda neki su mediji pisali da su ti Rusi do mobitela vjerojatno došli preko mafije.

https://twitter.com/khoroshev/status/1032245675990441985

Pixel 3 XL zaboravljen u taksiju

Najblesaviji leak se međutim, dogodio ovih dana. Netko je, sasvim ozbiljno, ostavio Pixel 3 XL na stražnjem sjedalu taksija. Prema priči Android Policea, slike su dobili od anonimnog izvora, nadimka Anonymous Alligator, koji je navodno vozač Lyfta koji je pronašao mobitel u svom autu. Mobitel koji je spazio, ispričao je, učinio mu se vrlo sličnim njegovom Pixel 2 XL-u.

Međutim, ubrzo je skužio da se radi o nekom drugom mobitelu, zbog ureza na vrhu, te je zbog Googleovog logotipa zaključio da se radi o Pixelu 3 XL. Anonymous Alligator je naravno okinuo par fotografija, pa mobitel vratio njegovom navodnom vlasniku. On je naravno fotografije mobitela odmah poslao i Android Policeu.

O čemu se ustvari radi?

Google ovim namjernim i kontroliranim “curenjem informacija” vjerojatno pokušava nadolazeći Pixel 3 spasiti marginalizacije na tržištu. Naime, Samsung je 9. kolovoza predstavio svoju perjanicu, Note9, koji je po mnogo čemu superiorniji od Pixela. Primjerice, ima utor za slušalice i nema ogroman urez na vrhu.

No veća opasnost stiže 12. rujna, kada Apple predstavlja svoje nove iPhone modele, kojih će za ovu godinu navodno biti tri. Jedan veći, jedan manji, jedan užasno skup. Dakle za svakoga ponešto. Google Pixeli s druge strane i dalje nosi stigmu developerskog mobitela, odnosno modela za programere, a ne za široke mase. Stoga Google nekako mora održati uzbuđenje potencijalnih kupaca.

Senzibiliziranje javnosti na prevelik urez?

Ili jednostavno pokušavaju senzibilizirati javnost na neke nepopularne dizajnerske odluke. U 2018. godini jednostavno moramo prihvatiti da su urezi na vrhu ekrana nešto što će nas pratiti u doglednoj budućnosti, te da se od toga (vjerojatno) ne možemo za sada spasiti. Problematično je međutim, što je urez na vrhu Pixela 3 XL naprosto prevelik. Statusna traka na Pixelu 3 XL je otprilike dvostruko dulja od one na mobitelima bez ureza, stoga se lijevo i desno od kamere nalazi pregršt neiskorištenog prostora. Estetski, izgleda jako ružno, ružnije nego urezi na drugim mobitelima.

O sličnoj teoriji se špekuliralo 2016. godine pri “curenju podataka” o iPhoneu 7. Taj Appleov model bio je prvi popularniji smartphone koji se isporučivao bez utora za slušalice, prisiljavajući korisnike na korištenje bluetootha, žičanih lightning slušalica ili lightning adaptera za klasične slušalice. Da javnost za to nije doznala unaprijed, iPhone 7 bi bio šokantan. Ne na način koji Apple voli.

Sve je, kao i uvijek, krenulo od Applea

Google naravno u ovakvoj praksi nije sam, niti prvi. Drugim proizvođačima također “cure informacije”, no ipak ne ovako agresivno. Najglamurozniji, i nedvojbeno autentični leak u povijesti dogodio se 20. travnja 2010. godine. Gizmodo je tada došao u posjed iPhonea 4, koji je bio u vanjskom testiranju, dakle van Appleovih ureda. Međutim, taj iPhone 4 bio je maskiran u kućište iPhonea 3GS, kako ne bi upadao u oči. Appleov 27-godišnji developer Gray Powell, sasvim slučajno ga je ostavio u jednom baru nakon posla. Ubrzo je ta priča postala jedna od najuzbudljivijih priča u tech svijetu te godine.

Gizmodo je taj mobitel kupio za 5.000 dolara od čovjeka koji ga je pronašao na podu tog bara. Gizmodo je objavio niz priča, analiza i slika, koje su pokrenule masovnu kontroverzu, uglavnom zbog Appleovih reakcija na curenje informacija. Naime, iPhone 4 je procurio mjesec i pol prije predstavljanja. Steve Jobs je tada imao jedan od svojih čuvenih slomova bijesa. Apple je tužio čovjeka koji je prodao mobitel, a policija mu je u stanu napravila premetačinu. Gizmodu je također zabranjen dolazak na predstavljanje iPhonea 4. No, nakon što je Appleu taj model zbilja ukraden, ostali su očito prepoznali zgodan marketing.

Žrtva svega ovoga je uzbuđenje

Vjerojatno se moramo suočiti s tim da će ovakvi alati umjetnog curenja u javnost ostati tajni mehanizam. Šteta, jer više nema uzbuđenja oko spekuliranja o nasljednicima trenutnih modela, iščekivanja službenih pozivnica novinarima ni, na kraju, uzbuđenog gledanja live prijenosa predstavljanja.

Danas, najčešće imamo par mjeseci mira nakon predstavljanja nekog mobitela, prije nego što se uključi marketinška mašinerija, koja stvara umjetno uzbuđenje oko nadolazećih mobitela. Po običaju, sve kreće s par skica ili radova u photoshopu. Potom se pojave maskice, pa zaštitna stalka. Nakon njih, prve fotografije nekih testnih modela koji ne rade ili u najboljem slučaju, funkcionalnih prototipova. Na kraju, dobivamo pomalo stupidne priče o tome kako je neki slučajni putnik podzemne željeznice kod nekog tipa slučajno uspio slikati jedan od najvažnijih modela nekog proizvođača.