Ovog vikenda trebalo bi se znati što će biti s Grčkom i populističkom vladom koja najavljuje kompromise

Junckerov posljednji poziv na suradnju i postizanje kompromisa

Grčka ovoga vikenda planira doći do konačnoga sporazuma s kreditorima. Premijer Aleksis Cipras jučer je poslao delegaciju koja je u Bruxellesu predstavila novi set prijedloga. Sitne su razlike zamijećene na mirovinama, porezima i proračunskom višku. Europski dužnosnici kažu kako je ovaj sastanak Junckerov posljednji poziv na suradnju i postizanje kompromisa. U isto vrijeme, grčki dužnosnici konačno priznaju kako su spremni na teške kompromise kako bi se spasili.

Njemačka je kancelarka Angela Merkel, kao i predsjednik Europske unije Donald Tusk neprestano upozoravaju na lošu situaciju u kojoj se našla Grčka te izrazili ogorčenje grčkim neposluhom i situacijom koja je dovela najzaduženiju europsku zemlju na rub nesolventnosti. Najnoviji set prijedloga drugi je koji je ovoga mjeseca iz Grčke poslan njezinim kreditorima. Prvi je jednoglasno odbačen.

Pale i dionice

Ovakva situacija ne pomaže ni stanju grčkih dionica. Pale su 5,9 posto, a bankarske obveznice dvanaest posto. I neke su obveznice eurozone također pale zbog nepostizanja sporazuma. MMF je podupro Junckerov pokušaj kompromisa da Grčka odgodi četiristo milijuna eura rezova za mirovine, ako za isti iznos smanje potrošnju u vojnom sektoru. Merkel, s druge strane, uporno upozorava Cipras da se krajnji rok kad trebaju prihvatiti pomoć bliži kraju. On istječe 30. lipnja, a neki nacionalni parlamenti moraju ratificirati svaki sporazum prije nego što sredstva mogu biti isplaćena. I to predstavlja problem, jer je time vrijeme bitno smanjeno.

Europski dužnosnici frustrirani situacijom

“Gdje postoji volja, postoji i način, ali volja mora postojati sa svih strana”, poručila je Merkel ranije ovoga tjedna. “Zato mislim da konstantno moramo voditi razgovore”, dodala je. Nisu svi, pak, nije bili tako diplomatski nastrojeni kao Merkel, već su otvoreno pokazivali svoju frustraciju grčkim neposluhom. “Ukoliko grčka vlada nije voljna poduzeti teške mjere, čak i ako su one nepopularne, onda Grčka nikad neće biti spašena”, kazao je nizozemski ministar financija Jeroen Dijsslbloem. “Opetovano Grcima govorimo koliko je još malo vremena ostalo”, dodaje.

Izlazak Grčke iz eurozone posebno je opasan i takav bi rezultat mogao imati nepredvidljive posljedice, smatra austrijski kancelar Werner Faymann. Cipras, čini se, ipak ne odustaje od svojih zahtjeva. U petak se obratio svom timu. “Ako postignemo održiv dogovor, kako god težak kompromis on podrazumijevao, učinit ćemo to”, kazao je Cipras. “naš je jedini kriterij izlazak iz krize i memorandum služenja. Ali ako Europa to želi podijeliti i želi nastavak našega služenja, to ćemo odbiti”, zaključio je Cipras.