Angela Merkel čini sve što može kako bi zadržala Grčku u eurozoni

Njemačka kancelarka kaže da je uvjerena u dogovor Grčke i vjerovnika

German chancellor Angela Merkel (L) talks with Greek prime minister Alexis Tsipras at the begining of the second day of  the fourth European Union (EU) eastern Partnership Summit in Riga, on May 22, 2015 as Latvia holds the rotating presidency of the EU Council. EU leaders and their counterparts from Ukraine and five ex-Soviet states hold a summit focused on bolstering their ties, an initiative that has been undermined by Russia's intervention in Ukraine. AFP PHOTO / ALAIN JOCARD
FOTO: AFP

Njemačka kancelarka Angela Merkel rekla je u četvrtak da je uvjerena da je dogovor između Grčke i njezinih vjerovnika “još uvijek moguć”. “Ostajem u uvjerenju da tamo gdje postoji volja postoji i put”, rekla je Merkel u govoru pred njemačkim zastupnicima Bundestaga.

“Ako grčki dužnosnici imaju volju, dogovor je moguć”. Međutim, za to Grčka mora odlučno provesti strukturne reforme koje je obećala svojim partnerima, rekla je Merkel. Ta zemlja već godinama “bez prestanka” odbija provesti važne reforme na području ekonomije, posebno tržišta rada.

Novi razgovori u četvrtak

Merkel kaže da su “napori Njemačke i dalje koncentrirani na ostanak Grčke u eurozoni”. Ona je posljednjih tjedana više puta telefonski razgovarala ili se sastala s grčkim premijerom Aleksisom Ciprasom.

Ministri financija eurozone sastaju se u četvrtak u Luxembourgu kako bi pokušali pomaknuti razgovore s Atenom s mrtve točke i izbjeći grčki bankrot koji bi doveo do izlaska te zemlje iz eurozone.

‘Grci rade duže nego Nijemci’

“Slijepo inzistiranje” na smanjenju grčkih mirovina samo će pogoršati ionako strašnu financijsku krizu u zemlji, napisao je grčki premijer Aleksis Cipras u komentaru u njemačkom dnevniku u četvrtak.

U gostujućoj kolumni dnevnika Der Tagesspiegel u Berlinu, Cipras je također odbacio “mit” da njemački porezni obveznici plaćaju grčke mirovine i plaće. Rekao je da Grci, suprotno općem vjerovanju u Njemačkoj, rade duže nego Nijemci.

“Slijepo inzistiranje na smanjenju mirovina u zemlji s 25 posto nezaposlenih i gdje je polovica svih mladih nezaposlena samo će uzrokovati daljnje pogoršanje ionako dramatične društvene situacije”, kaže Cipras.

Rekao je da su mirovine jedini izvor prihoda za brojne obitelji u Grčkoj. U Ateni je u srijedu također odbacio smanjenje mirovina koje traže vjerovnici kako bi deblokirali pomoć.

Cipras je još napisao da su rashodi za mirovine i javnu potrošnju srezani za 50 posto između 2010. i 2014. “To čini daljnje rezove u tom osjetljivom području nemogućim”.

Usprotivio se percepciji među Nijemcima, kojih većina sada želi da Grčka napusti eurozonu, da i njihovi porezni obveznici plaćaju za grčke plaće i mirovine: “Svatko tko kaže da njemački porezni obveznici plaćaju za plaće i mirovine za Grke laže”.