Panika se stišava. Švicarska narodna banka spašava Credit Suisse s 50 milijardi franaka

Time bi se trebala ojačati likvidnost banke i primiriti klijenti koji već dulje vrijeme pojačano povlače svoje depozite

Italy, Milan - 2017.Credit Suisse bank,Image: 663837664, License: Rights-managed, Restrictions: * France, Germany and Italy Rights Out *, Model Release: no
FOTO: Piaggesi/Forogramma

Švicarska središnja banka objavila je da je spremna osigurati financijsku potporu posrnulom Credit Suisseu u vidu zajma od 50 milijardi švicarskih franaka. Time bi se trebala ojačati likvidnost banke i primiriti klijenti koji već dulje vrijeme pojačano povlače svoje depozite.

Također, Credit Suisse objavio je da je otkupio i nekoliko milijardi dolara vlastitog duga, kako bi smanjio obveze i troškove kamata. Inače, Credit Suisse je jedna od najvećih financijskih institucija na svijetu, te je kategorizirana kao banka od “sistemskog značaja”. U toj kategoriji je još 30 financijskih institucija, poput JP Morgan Chasea, Bank of America ili Bank of China.

Regulatori pokušavaju smiriti situaciju

U zajedničkom priopćenju švicarskog financijskog regulatora (FINMA) i Švicarske narodne banke objavljenom u srijedu navodi se, između ostalog, da Credit Suisse ispunjava striktne zahtjeve u pogledu kapitala i likvidnosti koji vrijede za banke od sistemskog značaja.

Također su naveli i da problemi s “određenim američkim bankama” ne predstavljaju prijetnju švicarskom financijskom sustavu. Da podsjetimo, prošlog petka došlo je do bankrota Silicon Valley Banka (SVB), što je drugi najveći bankrot u američkoj povijesti. SVB je bila banka fokusirana na tehnološki sektor.

Velika većina klijenata bile su im američke tehnološke kompanije i startupi. U problemima su se našli zbog porasta kamatnih stopa, što je s jedne strane dovelo do povlačenja novca od strane klijenata, a s druge do pada vrijednosti obveznica u koje su plasirali novac.

Najveći dioničari promatraju situaciju

Iz Saudijske narodne banke, koja je najveći pojedinačni dioničar odbijaju pomisao da bi na bilo koji način povećali svoj udio u Credit Suisseu. Već ranije su se izjasnili da nisu spremni sudjelovati u eventualnoj dokapitalizaciji.

U izjavi za Bloomberg predsjednik Saudijske narodne banke, Ammar Al Khudairy rekao je da trenutno imaju 9,8 posto dionica, te da ne žele povećavati svoj udio, između ostalog, i iz regulatornih razloga. U slučaju da prijeđu 10 posto na njih bi se počeo primjenjivati niz novih pravila koje propisuju švicarski i američki regulatori – a to ne žele.

Klijenti lani povukli 123 milijarde franaka

Credit Suisse posljednjih je godina, zbog niza pogrešnih poteza počeo gubiti, nekad vrlo veliki ugled među klijentima i ulagačima. Samo prošle godine ulagači su povukli 123 milijarde švicarskih franaka, s time da se u posljednjem kvartalu povlačenje značajno ubrzalo. Banka je godinu završila s gubitkom od 7,3 milijarde franaka, što je najveći minus od posljednje globalne krize 2008. godine.

Prošle godine u listopadu Credit Suisse najavio je “radikalni plan restrukturiranja”, koji je uključivao smanjenje broja zaposlenih za oko devet tisuća, te fokusiranje na poslove upravljanja imovinom.

Ulagači su i dalje vrlo nervozni zbog cijele situacije, pa su dionice Credit Suissea jučer pale za dodatnih 24 posto, nakon dvoznamenkastih padova ranijih dana. Burze su danas, ipak, pozitivno reagirale, pa je u trenutku pisanja teksta dionica Credit Suissea u plusu preko 20 posto, a rastu i cijene dionica drugih banaka. Ipak, sve će ovisiti o vijestima koje će pristizati, tako da se očekuje nastavak volatilnog trgovanja do kraja tjedna.