Javili se potencijalni kupci i za Telekom Slovenija ponudili 115 eura po dionici, Slovenija očekivala 180

Vlada Janeza Janše je 2008. imala ponudu od 400 eura po dionici

FOTO: Sam Churchill/Flickr

Danas ističe rok za za predaju obvezujućih ponuda u postupku privatizacije Telekoma Slovenije, a dvije dosad pristigle ponude za dionice vodećeg nacionalnog teleoperatera znatno su manje od očekivanih, piše ljubljanski Dnevnik.

Zainteresirani kupci Deutsche Telekom i britanski fond Cinven ponudili su oko 115 eura po dionici za kompaniju čije dionice na Ljubljanskoj burzi trenutno vrijede 129 eura. Prema cijeni na Ljubljanskoj burzi cijela kompanija vrijedi oko 870 milijuna eura.

Pristigle ponude su znatno manje od očekivanih 180 eura po dionici, što znači da bi se postupak prodaje mogao dodatno produžiti, ali bi konačna odluka o prodaji ili obustavi privatizacije ipak trebala biti donesena prije ljeta.

Država, kao većinski vlasnik Telekoma Slovenije, tvrtku je odlučila privatizirati prije dvije godine kada je bila u teškoj financijskoj situaciji, a čak se spominjala i mogućnost bankrota.

Prodaja vjerojatna zbog straha od pada vrijednosti dionica

Dnevnik navodi da će Telekom Slovenije na kraju ipak biti prodan, jer je iskustvo s prodajom Mercatora hrvatskom Agrokoru pokazalo kako oklijevanje u privatizaciji velikih sustava samo snižava cijenu njihove dionice, pa je tako Mercator na kraju lani prodan Agrokoru za tri puta manju cijenu od one koju je Agrokor nudio pet godina ranije.

Vodeći slovenski teleoperater je lani imao 756,5 milijuna prihoda, ali je na kraju zbog različitih sudskih nagodbi imao samo 1,59 milijuna eura dobiti. Tvrtka je u financijskom dugu od 344 milijuna eura, što znači da će budući vlasnici vjerojatno morati smanjiti broj zapopslenih.

Skandal oko privatizacije Telekoma Slovenije dužnosti je koštao ministra obrane Janka Vebera koji je od sigurnosno-obavještajnoj službi ministarstva obrane naručio izradu studije o negativnim posljedicama moguće privatizacije Telekoma Slovenije. Slovenski parlament je u četvrtak na zahtjev premijera Mire Cerara smijenio Vebera koji je odbio sam dati ostavku.

Veber je obrazlažući korištenje sigurnosno-obavještajnih službi rekao kako ne želi da se Slovenija prodajom Telekoma nađe u situaciji Hrvatske koja je, po njegovim riječima, prodajom hrvatske telekomunikacijske mreže njemačkom telekomu dovela u pitanje nacionalnu sigurnost. Veber je ustvrdio da Hrvatska od toga nije imala nikakve koristi i da je izgubila suverenost na području obrane.

Slovenija je Telekom Slovenije pokušala privatizirati i 2008. kada je na stolu imala ponudu od 400 eura po dionici od islandskog teleoperatera Skipti, ali je zbog raznih pritisaka i očekivanja rasta cijene dionice Vlada Janeza Janše odustala od prodaje.