Proizvođač Ozempica postao najvrjednija tvrtka u Europi, s trona skinuo Louis Vuitton

Industrija lijekova za mršavljenje doživljava pravu renesansu

Novo Nordisk, danski farmaceutski div i proizvođač lijeka za mršavljenje Wegovy, skinuo je s trona francuski luksuzni konglomerat LVMH i tako postao najvrijednija tvrtka u Europi. Dionice su porasle nakon što je prodaja popularnog lijeka postala dostupna u Velikoj Britaniji, piše BBC.

Ukupna tržišna vrijednost tvrtke je 428 milijardi dolara (oko 397 milijardi eura). Wegovy je lijek za pretilost koji se uzima jednom tjedno, stvara efekt sitosti te tako oni koji ga koriste jedu manje i gube na težini.

Wegovy odobrenje Europske agencije za lijekove za medicinsku uporabu ima od lani, a nakon objave najnovije studije o njemu, tržišna vrijednost Novo Nordiska eksplodirala je i nadmašila kompletno dansko gospodarstvo. To je dodatno potaknuto povećanjem prodaje od 30 posto u prvoj polovici godine.

Pomama za lijekovima i u Hrvatskoj

Industrija lijekova za mršavljenje doživljava pravu renesansu. Novo Nordisk je, uz Wegovy, razvio i Ozempic, lijek koji se primarno koristi kod pacijenata s dijabetesom tipa 2 kako bi im pomogao u kontroli glukoze.

Međutim, Ozempic se nedavno počeo koristiti i za gubitak tjelesne težine. Tehnički, Wegovy i Ozempic su isti lijekovi koji se prodaju pod različitim nazivima – razlika je samo u količini aktivnog sastojka semaglutida.

Oba lijeka su osvojila Hollywood i širu javnost otkako su ih počela odobravati regulatorna tijela, zbog čega nerijetko dolazi i do nestašica, a tako je bilo i u Hrvatskoj. Tako su mnogi koji zaista trebaju lijek, odnosno, oni s dijagnozom ostali bez njega jer jer su se ogromne količine lijekova izdavale na privatni, tzv. bijeli recept.

Stručnjaci upozoravaju na opasnost

Stručnjaci upozoravaju da Wegovy i Ozempic, unatoč tomu što nose epitet “čarobnog” lijeka, nisu brzo rješenje niti zamjena za zdravu prehranu i tjelovježbu. Naime, u istraživanjima su korisnici se nerijetko vratili na svoju staru težinu nakon što su prestali uzimati neki od lijekova.

Naveed Sattar, profesor metaboličke medicine na Sveučilištu u Glasgowu, smatra da bi to moglo označiti “promjenu paradigme” za liječnike, koja će im omogućiti da skinu pacijente s “koktela lijekova” namijenjenih liječenju bolesti koje su nastale zbog pretilosti. Međutim, profesor Sattar upozorava da s lijekovima treba biti oprezan.

“Ako ste došli do toga da vam trebaju ti lijekovi, to znači da već imate bolesno srce i pretilost. Već je učinjeno mnogo štete koja se ne može popraviti. Već ste do određenog stupnja oštetili svoje zglobove, već ste do određenog stupnja oštetili svoje srce. Ne možemo reći da će ti lijekovi sami po sebi ukloniti sve ono što uzrokuje pretilost”, rekao je Sattar za Telegraph.