Rezultati grčkog referenduma i sve izvjesniji GREXIT jutros su se bolno osjetili na burzama diljem svijeta

Na burzama je zbog Grčke smanjena likvidnost i vrijednosti dionica

NEW YORK - AUGUST 15:  Traders works on the floor of the New York Stock Exchange (NYSE) August 15, 2008 in New York City. Stocks were up in morning trading on Wall Street as the strengthening U.S. dollar drove global commodity prices down.  (Photo by Spencer Platt/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Učinci grčkog referendumskog “ne” mjerama štednje već su jutros vidljivi na svjetskim burzama dionica. Trgovanje dionicama na europskim i azijskim tržištima proteklih se tjedana, u iščekivanju rezultata refereduma, odvijalo vrlo oprezno. U ponedjeljak ujutro su cijene dionica na azijskim burzama oštro potonule, kao i tečaj eura. Burzovni indeks za azijsko pacifičke zemlje MIAPJ0000PUS pao je za 2,8 posto, što predstavlja najveći dnevni pad u posljednje dvije godine, a japanski Nikkei zaronio je 2,4 posto.

Prema predviđanjima analitičara, europske burze bilježit će pad trgovanja od minimalno 2 posto. Prošli tjedan su na europskim burzama cijene dionica zabilježile najveći tjedni pad u ovoj godini. FTSE indeks srušio se za 2,5 posto, frankfurtski DAX potonuo 3,8 posto, a pariški CAC 5,0 posto.
Značajno bolja situacija prošli tjedan nije bila ni na američkim burzama, koje pod dojmom događanja u Europi također bilježe minuse – Wall Street je cijeli prošli tjedan bilježio pad cijena dionica, a Dow Jones i S&P 500 pali su za 1,2 posto.

Domaće trgovanje dionicama, prema predviđanjima analitičara, također bi moglo zabilježiti pad cijena dionica i slabije trgovanje. Cijeli prošli tjedan trgovalo se vrlo oprezno, a analitičari predviđaju daljnju stagnaciju ili pad indeksa od nekih 2 posto.

Ulagači širom svijeta boje se sve izglednijeg izlaska Grčke iz eurozone, koji će ekonomski uzdrmati cijelu regiju i vjerojatno uzrokovati nestabilnost eura. Mnogo će ovisiti o tome o hoće li Europska centralna banka podržati likvidnost grčkih banaka, bez kojeg će banke u Grčkoj ostati zatvorene do daljnjega.

Na kineskim burzama i dalje kritično

Kineske burze, nakon žestokog pada vrijednosti dionica u posljednja tri tjedna, za čak 30 posto, našle su se na samom rubu kolapsa. Unatoč tome što su kineske banke dopustile mirovinskim fondovima ulaganja u dionice, a kineska središnja banka smanjivala kamatne stope i obavezne pričuve, zasad nijedna od navedenih mjera u svrhu stabilizacije tržišta dionica nije dala željene rezultate.

Bankarska regulatorna komisija Kine oformila je povjerenstvo koje je u potrazi za nezakonitim manipulacijama na tržištima dionica. Ipak, za dramatično stanje na kineskim burzama krivicu prvenstveno treba tražiti u prenanapuhanim cijenama dionica kineskih tvrtki, a tek potom u neizvjesnoj budućnosti grčke ekonomije.

Šangajski kompozitni indeks danas ipak bilježi porast od 2,4 posto, dok je šenženski kompozitni indeks dan završio s minusom od 2,7 posto.