Rusi prisiljeni povećavati zalihu zlata zbog smanjenja tečaja rublja?

Prošlogodišnji podaci o trgovanju zlatom pokazuju da su ga Rusi najviše kupovali

FOTO: Pixabay

Cijena zlata od prošle se godine nije pretjerano mijenjala. Međutim, svakako su se u vezi sa zlatom dogodile neke zanimljive stvari. Posebice to što su zadnjega mjeseca Kina, Indija i Rusija bile među najvećim kupcima.

Očigledno je Velika Britanija izvezla zlato u Švicarsku, odakle se slalo u Kinu i Indiju. S druge strane, Rusija nastavlja akumulirati svoje zalihe zlata, bez obzira što je rubalj sve slabiji.

Prema švicarskim izvješćima, broj pošiljki zlata za Kinu gotovo se udvostručio u ožujku, u odnosu na veljaču. Iznosio je 46,4 tona. Indiji su isporučene 72,5 tone, dok je isporuka zlata Hong Kongu pala za oko četvrtinu i iznosila 30 tona.

Švicarska zabilježila rast izvoza

Švicarski je izvoz zlata neovisan o tečaju franka, ali njegov rast od 65 posto u ožujku znači da su izvezene 223,3 tone. Najveća je to stopa izvoza u zadnje dvije godine. Uvoz je narastao za 51 posto i iznosio je 281,6 tonu, što je opet novi rekord.

Rusija je u ožujku kupila 31 tonu zlata. To je trostruko veća količina od one koju Rusi uobičajeno kupuju, piše Business Insider. Međutim, kupovina je usporena u siječnju i veljači, a ovaj skok kupnje u ožujku kao da je način da se uhvati korak i da je kupovina zlata na ruskom planiranom programu. Zlato čini gotovo 15 posto ruskih zaliha.

Glavne industrijalizirane zemlje imaju relativno niske zalihe u odnosu na trgovinu i tijek kapitala. Njihove su zalihe bez obzira na to poprilično velike, ako se usporede s Rusijom. Gotovo tri četvrtine zaliha SAD-a čini zlato. U njemačkom gospodarstvu ono čini 69 posto zaliha. Kineski fond zlata čini 1 posto zaliha, što govori više o njihovim golemim zalihama, nego o zlatu.

Rusi imaju više zlata od Kineza

Čini se da Rusi imaju 100 tona više zlata od Kineza, iako se pojavljuju špekulacije da Kinezi nisu ni prijavili svoje cjelovite zalihe. Tome u prilog govori i to da od 2009. godine nema službenog kineskog izvješća o količini zlata u zemlji.

Indija ima oko 558 tona zlata trenutačno u opticaju. To čini 7 posto njihovih ukupnih zaliha. U privatnom je posjedu oko 20,6 tona, a još 10 posto u hinduskim hramovima. Indijske vlasti nastoje iznaći način kako i zlato iz privatnoga vlasništva staviti u opticaj i službu države. Čak su u pregovorima s bankama, koje bi trebale omogućiti povoljne kamate na štednju i slične povlastice za vlasnike zlata.

Prema podacima MMF-a, svjetske devizne rezerve imaju vrijednost od 11,6 trilijuna dolara na kraju 2014. godine. Tržište zlata premalo je da bi zamijenilo pa i vrlo mali dio papirnatoga novca. Doduše, izgleda da samo Rusija, zbog pada gospodarstva treba odmak od papirnatog novca. To je, opet, više politička nego ekonomska odluka.