Ruska mobilna aplikacija Telegram profitirala je na sve većoj važnosti sigurne komunikacije

WhatsApp je po uzoru na Telegram uveo end to end enkripciju

Aplikacije društvenih mreža su u posljednje vrijeme postale česta meta napada hakera. Čak se i mnoge vlade koriste društvenim mrežama kako bi došle do tuđih podataka, poruka i razgovora. Jedan od glavnih krivaca za takav scenario je i Facebook čija kupnja WhatsAppa je pomogla rađanju nove zvijezde na tržištu pametnih telefona. Riječ je o Telegramu, aplikaciji sličnoj WhatsApp-u, koja dotad nije bila posebno zapažena, ali je njen rejting u danima nakon Facebookovog prisvajanja WhatsAppa značajno skočio, a broj korisnika svakodnevno raste.

Jedan od razloga naglog uspona Telegrama je nepovjerenje koje korisnici imaju prema velikim tehnološkim platformama, a koje je nastalo kao rezultat objava Edwarda Snowdena da velike tvrtke kao što su Apple, Google i Facebook usko surađuju s Nacionanom agencijom za sigurnost (NSA) i nadziru komunikaciju na tim platformama.

Telegram nudi mogućnost tajnog chata

Telegram je, poput WhatsAppa, aplikacija za slanje teksta i multimedijalnih poruka na Anroid, iOS i Windows uređajima. Glavna značajka aplikacije je mogućnost tajnog chata putem end to end enkripcije podataka. Ono što karakterizira end to end enkripciju je vrlo visoki stupanj zaštite podataka koji zapravo nije moguće razbiti od strane bilo koga, osim od samih korisnika. Telegram nudi i opciju samouništenja poruka koja korisnicima omogućava aktiviranje timera za brisanje poruka, nakon čega se navodno brišu svi tragovi poruke s mobitela. Prema osnivačima Telegram platforme, aplikacija je otporna na sve pokušaje NSA-a i CIA da kontroliraju komunikaciju koja se odvija unutar nje.

Ipak, jedan je istraživač sigurnosti mobilnih uređaja nedavno doveo u pitanje navode o sigurnosti aplikacije. On tvrdi da potencijalni napadači mogu lakoćom doći do zaštićenih poruka s uređaja s kojih su poruke slane ili primane, iako su te poruke trajno izbrisane. „Privatne informacije koje korisnici dijele putem Telegrama moguće je s uređaja povratiti u formi teksta“, kazao je Zuk Avraham, glavni tehnološki direktor u tvrtki za sigurnost mobilnih uređaja Zimperium. Iz Telegrama su na te navode odgovorili kako zaštita podata funkcionira, a jedina iznimka je kada napadač stekne administrativne ovlasti na uređaju koji pokreće aplikaciju.

Sigurna alternativa Whatsappu

Kreator Telegrama je ruski programer Nikolai Durov dok je za marketing i razvoj zadužen njegov brat Pavel, a sama aplikacija je zasnovana na MTProto sistemu komunikacije, koja omogućava razmjenu poruka bez centralnog servera. Braća Durov, koja stoje iza Vkontaktea, jedne od najvećih ruskih društvenih mreža, lansirali su Telegram 2013. kao sigurniju alternativu WhatsAppu i drugim messaging aplikacijama. U Telegramu navode kako više 50 milijuna ljudi, uključujući i brojne poslovne korisnike, dnevno pošalje preko milijarde poruka dnevno.

Uspon Telegrama natjerao je WhatsApp da se pozabavi vlastitim sigurnosnim nedostacima pa je tako koncem prošle godine WhatsApp također uveo end to end enkripciju podatkovnih usluga. Smatra se da će WhatsApp uskoro uvesti i vlastitu verziju Secret Chatsa, mogućnost koju korisnici Telegrama već neko vrijeme koriste. Poruke u Secret Chatsu su zaštićene na način da im jedino pošiljatelj i primatelj mogu pristupiti. Uz to, jednom kada pošiljatelj obriše svoju poruku ona se automatski briše i sa zaslona primatelja.

Uspješnom hakeru nagrada od 300 tisuća dolara

Svoje tvrdnje o sigurnosti aplikacije tvorci Telegrama su potkrijepili nagradom od 300 tisuća dolara onome tko uspije probiti zaštitu i doći do poruke . Novčana nagrada je s jedne strane besplatna reklama, a s druge strane veliki poticaj za tisuće programera da nađu kritičnu grešku i osvoje novac. Do sada su isplatili sto tisuća dolara jednom programeru koji je uspio otkriti grešku u sigurnosnom kodu.