Saga oko 6 milijardi dolara teške akvizicije japanskog Sharpa još se malo odužila. Evo zašto

Nekoliko sati nakon što je Sharp prihvatio ponudu, Foxconn je stopirao transakciju

FOTO: Otsu4/Wikimedia Commons

Iako se činilo da je Foxconnovo preuzimanje najstarije japanske tehnološke kompanije Sharp već gotova stvar, nekoliko sati kasnije je iz Foxconna javljeno da je transakcija stavljena na čekanje.

Sharp se prema preliminarnom sporazumu o preuzimanju obvezao da će Foxconnu izdati nove dionice u vrijednosti od oko 4,5 milijardi dolara. Uz to, Foxconn bi preuzeo 100 milijuna jena vrijedne dionice u vlasništvu banaka i 25 milijuna jena u dionicama koje drži privatni investicijski fond, pa ukupna vrijednost sporazuma iznosi 6,2 milijarde dolara,a tajvanski proizvođač stječe dvotrećinsko vlasništvo nad kompanijom.

Prema službenom priopćenju, do zastoja je došlo jer se iz Sharpa pojavila nova informacija za koju uprava Foxcoona, kako kažu, treba dodatno razjašnjenje. Izvori Wall Street Journala koji su upoznati sa situacijom tvrde da je postizanje definitivnog sporazuma privremeno stopirano nakon revizije financijskih rizika povezanih s budućim poslovanjem Sharpa.

Potencijalne obveze lista su mogućih budućih troškova poslovanja, a u to ulazi sve od od ishoda sudskih sporova, računovodstvenih promjena pa do neizvjesnosti u pogledu ugovora s dobavljačima, a kad se sve zbroji iznos koji će Sharp potencijalno morati podmiriti popeo se na 350 milijardi yena odnosno oko 3 milijarde dolara.

Međutim, analitičar Alberto Moel iz Sanford C. Bernstein je za Bloomberg istaknuo da je prilično čudno kako tijekom višegodišnjih pokušaja preuzimanja Sharpa uprava Foxcoona nije napravila dubinsko snimanje koje bi već ranije ukazalo na financijske slabosti u pogledu potencijalnih obveza firme.

Nakon objave vijesti o odgađanju akvizicije, dionice Sharpa pale su za 14 posto i spustile su se na 149 jena odnosno 1,3 dolara, najnižu vrijednost u posljednjih devet mjeseci.

Sharp već godinama gomila minuse

Iako vodeći proizvođač zaslona za pametne telefone i tablete, Sharp se već godinama bori s nagomilanim gubicima. Sredinom prošle godine objavili su financijske rezultate za proteklu fiskalnu godinu prema kojima je kompanija zabilježila godišnji gubitak od 1,68 milijardi dolara.

103 godine stara kompanija u povijest potrošačke elektronike je ušla proizvodnjom televizora, hladnjaka i uređaja za pročišćivanje zraka, a u financijske probleme zapali su zbog loše tempiranih investicija u razvoj tehnologije tekućih kristala i pritisak konkurencije jeftinijih proizvođača iz Južne Koreje i Tajvana.

Nakon dva pokušaja spašavanja tvrtke u proteklih četiri godine, država je nevoljko odobrila preuzimanje najstarije japanske tehnološke kompanije u ruke stranaca, a ovaj sporazum ujedno je i najveće strano preuzimanje neke japanske tehnološke firme.

Foxcoonov interes za akviziciju posrnulog Sharpa traje već godinama. U 2012. godini, kada je Sharp zamalo bankrotirao, Foxconn je kupio 10 postotni vlasnički udio za 806 milijuna dolara i ušao u 50-postotno suvlasništvo Sharpove tvornice LCD ekrana u Sakaiju u Japanu.

Sve se svodi na Apple

Foxcoon je ugovorni proizvođač elektronskih komponenti koji radi za niz velikih tehnoloških kompanija poput BlackBerryja, iPada, iPhonea, Kindlea, PlayStation 4, Xbox One, Nokiju i druge. Ujedno je i treći najveći IT proizvođač po prihodima koji su u 2014. iznosili 132,5 milijardi dolara.

Upravo ovdje treba tražiti osnovni motiv Foxconna za akviziciju. Foxcoon proizvodi Appleove telefone, a jedna od najskupljih dijelova uređaja za proizvodnju je ekran. Preuzimanjem Sharpa Foxcoon ima priliku drastično srezati troškove proizvodnje.