Pfizer i Allergan navodno odustaju od najavljenog spajanja, što je velika pobjeda Obamine administracije

Odustajanje je rezultat novih mjera za sprečavanje poreznih inverzija

FOTO: AFP/Direktor Pfizera Ian Read

Farmaceutska kompanija Pfizer navodno odustaje od 160 milijardi dolara vrijedne akvizicije proizvođača Botoxa, Allergana. Kako piše Reuters, ova odluka predstavlja veliku pobjedu Baracka Obame i napora njegove administracije u sprečavanju spajanja kompanija koja se rade s ciljem izbjegavanja plaćanja poreza.

Službena odluka trebala bi biti objavljena u srijedu, a niti jedna od kompanija nije htjela komentirati navode o odustajanju. Kako piše Bloomberg, Pfizer će zbog odustajanja od udruživanja Allerganu morati isplatiti naknadu od 400 milijuna dolara zbog povezanih troškova.

Odluka o odustajanju od najvećeg pokušaja porezne inverzije u povijesti, kojom bi Pfizer preseljenjem sjedišta u Irsku gdje je Allergan registriran, dramatično srezao svoje porezne obveze, donesena je samo dan nakon što je vlada najavila nove mjere za sprečavanje ovakvog tipa financijskog inženjeringa. Naime, spajanjem s Allerganom, Pfizeru bi se zbog nižih poreza u Irskoj porezne obveze smanjile s 25 posto na 17 ili 18 posto, odnosno uštedu od oko milijarde dolara godišnje.

Najveća farmaceutska kompanija na svijetu

Iako se u najavljenim mjerama američčke vlade nije spominjao ni Pfizer niti Allergan, jedno od novih pravila usmjereno je protiv specifičnosti njihovog udruživanja, odnosno Allerganove prethodne akvizicije drugih kompanija.

Kako smo pisali, spajanjem Pfizera i Allergana koje je najavljeno krajem prošle godine stvorila bi se najveća farmaceutska kompanija na svijetu vrijedna najmanje 300 milijardi dolara. Najava je izazvala burne reakcije u SAD jer bi se time američki proračun skratio za milijarde dolara poreznih novaca, a odlazak velike tradicionalne korporacije iz Amerike bio bi veliki udarac i za Obamu i osobu koja će ga naslijediti na mjestu šefa države.

Obama je ranije u utorak izjavio da je “izbjegavanje plaćanja poreza globalni problem” i pozvao Kongres na donošenje nove regulative koja će onemogućiti američke kompanije da prebacivanjem sjedišta u druge zemlje smanjujuju porezne obveze.

Novo pravilo “tri godine unatrag”

Prema ranijim propisima, Allerganovi dioničari moraju posjedovati barem 40 posto udružene kompanije kako bi firme mogle iskoristiti prednosti u pogledu smanjenja poreznih obveza koje proizlaze iz spajanja,a više od 20 posto da bi cijela priča u tom pogledu uopće imala smisla.

Međutim, prema novom pravilu “tri godine unatrag” koje je u ponedjeljak najavila riznica, ne dozvoljava se akumulacija dionica koje je strana kompanija stekla u operacijama na američkom teritoriju u posljednje tri godine, pa se te dionice ne računaju u slučaju spajanja. U pogledu Allergana, to se odnosi na 66 milijardi dolara teško spajanje Allergana i Actavisa, preuzimanje 25 milijardi dolara vrijednu kupnju tvrtke Forest Laboratories te 5 milijardi dolara vrijednu akviziciju Warner Chilcotta.

Dužnosnici kažu da nova regulativa nije ciljala na niti jednog konkretnog poreznog obveznika. “Ako ćemo pošteno, administracija će biti zadovoljna ako korporativne inverzije koje se rade samo kako bi se izbjeglo plaćanje obveza neće prolaziti”, kazao je tijekom konferencije za medije Josh Earnest, glasnogovornik Bijele kuće.

Dionice Allergana izlistane na njujorškoj burzi pale su za više od 15 posto, na oko 236,55 dolara, dok je cijena dionica Pfizera narasla za 2,1 posto na 31,36 dolara.