San Francisco prvi je grad na svijetu koji će osnovati gradski ured za kontroliranje smještaja na Airbnbu

Osnovat će Ured za upravljanje i provedbu kratkoročnoga najma

FOTO: Twitter

San Francisco se ozbiljno namjerava obračunati s Airbnbom, odnosno, postrožiti kontrolu smještajnih jedinica oglašenih na toj stranici. Gradonačelnik Ed Lee u četvrtak će najaviti novi Ured za upravljanje i provedbu kratkoročnoga najma. U timu će biti šestero ljudi, koji će biti zaduženi za registraciju vlasnika nekretnina, kao i za praćenje eventualnih povreda pravilnika o iznajmljivanju.

Još otkako se Airbnb pojavio na tržištu, gradovi diljem svijeta bore se s regulacijom i njega i sličnih platformi. San Francisco prvi je grad na svijetu koji je čak osnovao zasebno tijelo, koje će se baviti upravo kratkoročnim najmom. Oni su desetljećima bili ilegalni u San Franciscu. Nakon nekoga su vremena dopušteni, ali pod određenim uvjetima.

Kratkoročni najam bio zabranjen u San Franciscu

Naime, kratkoročni je najam definiran kao boravak kraći od trideset noći, a pod novim ga zakonom u San Franciscu mogu prakticirati samo oni koji u njemu imaju i prebivalište. Oni se potom moraju registrirati na odjelu za planiranje, platiti hotelske takse i prebivati u nekretnini koju iznajmljuju najmanje šezdeset uzastopnih dana. Uza sve to, moraju voditi i evidenciju o najmu, kao i o broju osoba koje su ga koristile, kako bi pokazali da ne krše nikakva pravila.

Od veljače se tek sedamsto od više od pet tisuća domaćina registriralo na ovaj način. Stoga su gradske vlasti postrožile kriterije i osnovale tijelo kako bi mogli strože provoditi navedene propise. Već se upozorilo petnaestak Airbnb domaćina, zbog toga što su, navodno, 73 stambene jedinice pretvorili u hotele.

Porastom popularnosti servisa, porastao i broj zloporaba

Brian Chesky, jedan od osnivača Airbnba, kazao je kako se njegova kompanija procjenjuje na oko 25 milijardi dolara, a olakšava otprilike milijunu gostiju mjesečno pronaći kratkoročni smještaj. Problem je nastao kad je, zbog nagloga rasta popularnosti ovoga startupa, u nekoliko velikih gradova, poput San Francisca, ljudi počeli dizati cijene najma stanova, a manjak stambenog prostora omogućio je mnogim vlasnicima stanova da putem Airbnba dodatno zarade.

Osim toga, protiv toliko masovno korištenoga kratkoročnog najma buni se i stanovništvo koje stalno prebiva u gradu. “Airbnb je naš miran okoliš učinio bučnim i tjeskobnim mjestom, gdje stalni protok povremenih gostiju, koji nemaju nikakvih planova dulje vrijeme živjeti ovdje uznemiruju nas koji imamo”, kazao je u apelu na gradsko vijeće Daniel Moore, sa sveučilišta Berkeley.

Pojavila se i inicijativa protiv nelojalne konkurencije

Pojavile su se i neke inicijative u gradu, koje skupljaju potpise kako bi se ograničio broj gostiju koji će moći koristiti Airbnb, ali i da se provjeri zloporaba prostora i kršenje zakona kod nekih sumnjivih iznajmljivača prostora. “Ne možete provoditi ovaj niti bilo koji drugi zakon o kratkoročnom najmu ukoliko nemate dvije stvari, a to su podaci o broju noćenja koja se ostvare na nekoj lokaciji, te vođenje evidencije i sankcioniranje ilegalnoga smještaja”, kazao je Dale Carlson, jedan od pokretača peticije ShareBetter SF.

Jedan od zaduženih iz gradskih vlasti, Scott Sanchez, priznao je kako će provedba navedenih mjera biti veliki izazov, ali da zasad to čine provjeravajući pritužbe susjeda. U konačnici, nitko, zapravo, nema ništa protiv koncepta Airbnba, kao niti protiv njegovoga provođenja. Svi imaju zajednički cilj – da ono bude u skladu sa zakonom i da se sankcioniraju oni koji krše zakon i predstavljaju nelojalnu konkurenciju.