New York uvodi ograničenja na kratkoročne najmove. Tisuće stanova na Airbnbu će biti izbrisane

Grad traži da se svi vlasnici nekretnina za kratkoročni najam registriraju

FOTO: Airbnb

Tisuće stanova koje se preko platforme Airbnb iznajmljuju u New Yorku uskoro će biti izbrisano, piše Wired.

Lokalni zakon grada New Yorka koji je jučer stupio na snagu, vrlo je strog. Ne samo da ograničava Airbnb, već ga u potpunosti zabranjuje.

Stroža regulacija tržišta

Svi vlasnici nekretnina za kratkoročni najam moraju se registrirati, a registrirati se mogu samo oni koji žive u nekretnini koju iznajmljuju i prisutni su kada unajmljivači borave na lokaciji.

I moguće je imati samo dva gosta.

Zbog okretanja prema kratkoročnom najmu kao izvoru prihoda, velike svjetske metropole suočavaju se s problemom opterećenosti bukom i smećem, te potiskivanja lokalnog stanovništva iz središta gradova.

Vrtoglava zarada

Neki iznajmljivači u New Yorku imaju stotine oglasa na platformi Airbnb dok drugi nastoje popuniti svoj budžet dok su izvan grada ili iznajmljuju polovicu nekretnine kako bi pokrili skupe hipotekarne kredite.

Samo u 2022. godini oglasi za kratkoročni najam u New Yorku postigli su vrijednost od 85 milijuna dolara. A New York je samo jedan od svjetskih gradova koji pokušavaju smiriti zlatnu groznicu kratkoročnog iznajmljivanja.

Prakse diljem svijeta

Dallas je zabranio iznajmljivanje u određenim četvrtima kako bi smanjio bučne i ponekad opasne zabave, dok kanadska pokrajina Quebecand Memphis zahtijeva izdavanje licence za kratkoročni najam.

U San Franciscu je pak vrijeme u kojem netko svoju nekretninu može oglasiti za iznajmljivanje ograničeno na 90 dana godišnje. Amsterdam ima ograničenje na 30 dana, a Pariz na 120 dana. Berlin je zabranio sve Airbnbove, ali su 2018. godine ipak poništili odluku.

Pokušaj dogovora s gradom

Pokušaji Airbnba da promijeni odluku grada New Yorka bili su neuspješni. Tužili su grad u lipnju, ali je sudac u kolovozu odbacio slučaj, presudivši da su ograničenja racionalna.

Airbnb se još nije žalio na odluku. Domaćini se bore za pravo da svoje stanove navedu kao svoj kratkoročni boravak i pokušavaju se sa gradskim vlastima dogovoriti oko promjene zakona.

Kažu da je ovo udarac na turističku ekonomiju grada i tisuće Njujorčana te malih poduzeća koje se oslanjaju na dijeljenje domova i prihoda od turizma da bi platili troškove. Airbnb kaže da im je cilj suradnja s gradom, po razumnim pravilima.

Oko 22 tisuće jedinica za najam kraći od 30 dana

Promjena će učiniti kratkoročni najam manje privlačnim za mnoge posjetitelje New Yorka. U gradu su hotelske sobe malene i skupe, kaže Sean Hennessey profesor na Sveučilištu New York.

Prema Airbnbu, u New Yorku trenutno ima 40.000 stanova za najam, od toga oko 22 tisuće za najam kraći od 30 dana.

Iako je broj oglasa malen u usporedbi s 8 milijuna stanovnika New Yorka, neke su četvrti jako opterećene kratkoročnim najmovima, što može rezultirati nedostatkom stanova i višim najamninama.

Manje stanova za lokalce

Novi bi zakon mogao te stanove učiniti dostupnijima lokalnom stanovnicima. New York se suočava s nedostatkom stanova za iznajmljivanje i sve većim brojem beskućnika.

Postoji i stariji zakon koji sprječava iznajmljivanje čitavih stanova na period kraći od mjesec dana ali ga je teško bilo provesti bez naloga za registraciju što je jučer stupilo na snagu.

Nestašicu Airbnb ponude u gradu pogoršava i dio novog zakona koji dopušta stanodavcima da donesu odluku da se čitave zgrade ne iznajmljuju platformama za kratkoročni najam. U srpnju je na tom popisu bilo 9000 zgrada.

Problem izjednačavanja

Neki mali domaćini smatraju da ih zakon nepravedno povezuje s tvrtkama stanodavcima. Margenett Moore-Roberts kaže da iznajmljuje dvosobni stan u Brooklynu, a živi u drugoj jedinici.

Kaže da ne želi iznajmiti stalnom podstanaru jer onda ne može biti fleksibilna kada joj stan ustreba za smještaj obitelji i prijatelja u posjeti, ili kao ured za rad od kuće, a po novom zakonu ne smije ga više kratkoročno iznajmljivati jer tamo ne stanuje stalno.

Traže da se zakon doradi

Restore Homeowner Autonomy and Rights, grupa vlasnika kuća u New Yorku, zalaže se za izmjene i dopune propisa koji omogućavaju kućama s jednom ili dvije obitelji da svoje jedinice registriraju i da im se ukine ograničenje kapaciteta.

Vjeruju da bi ljudi kao Moore-Roberts trebali moći iznajmljivati stanove te da ne spadaju u kategoriju kao veći iznajmljivači.

Moore-Roberts kaže da nije u potpunosti protiv promjene pravila, ali želi iznijansiraniji zakon kako bi se zaštitili iznajmljivači koji maju samo jednu nekretninu kao ona.

Krenula otkazivanja rezervacija

Airbnb kaže da otkazuje rezervacije i vraća novac u neregistriranom smještaju zakazan u periodu nakon 2. prosinca. Gosti neće biti kažnjeni ako rezerviraju i borave u neregistriranom stanu, ali domaćini i platforma će od 5. rujna biti kažnjavani za oglašavanje stanova bez registracije.

Neregistrirani boravci za buduće rezervacije bit će blokirani, iako su još dostupni deseci stanova za više od dvije osobe. Ovi oglasi ne bi trebali proći njujorške zahtjeve za registraciju kratkoročnog najma. Airbnb ne komentira zašto ih još uvijek oglašava, a platforme Vrbo i Booking nisu dali komentar.

Sve veći broj gradova pokušava smanjiti iznajmljivanje preko Airbnb, ali tvrtka i dalje raste. Ostvarili su 2,5 milijardi prihoda u drugom tromjesečju 2023. godine, što je 18 posto više nego lani. Broj noćenja im je narastao za 11 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.