Šef Minecrafta objasnio je zašto je ova videoigra, koja izgleda kao iz osamdesetih, zarazila cijeli svijet

Lansirana je prije pet godina, a njezina popularnost i dalje raste

Iako izgleda kao videoigra iz osamdesetih godina, Minecraft je prije samo pet godina lansirala gaming tvrtka Mojang, švedskog programera Markusa Perssona. Mojang je 2014. godine preuzeo Microsoft za 2,5 milijardi dolara, a popularnost ove igre i dalje nezaustavljivo raste.

Glavni Minecrafteri su pretežno djeca, a da je videoigra od hita prodanog u 100 milijuna primjeraka prerasla u društveni fenomen najbolje dokazuje posljednja konferencija MineCon 2016 održana ovoga rujna u Lonodnu, na kojoj se pojavilo desetak tisuća ljudi iz cijelog svijeta. Za fenomen se zainteresirao i Hollywood pa se 2019. godine očekuje i filmska ekranizacija.

Retro imidž pretvoren u bazičnu prednost

Kako Minecraft nije prva, a svakako ni posljednja videoigra u kojoj od blokova gradite što god vam padne napamet, objašnjenje njezine popularnosti ponudio je izvršni direktor Jonas Mårtensson u intervjuu za Business Insider, koji tvrdi da se tajna Minecraftovog uspjeha nalazi upravo u njegovom neispoliranom lo-fi izgledu.

U vremenu kada se videoigre između sebe natječu sa što realističnojom grafikom, Mincraftov retro imidž postao je je njegova bazična prednost – potiče igrače u korištenju vlastite mašte i kreativnosti u stvaranju fantastičnih svari, umjesto da kao u kinu pasivno promatraju visokobudžetni video spektakl.

Strastveni igrači su u Minecraftu izgradili grad King’s Landing iz megapopularne serije Game of Thrones, Minas Tirith iz Gospodara prstenova, Space Shuttle, Battlestar Galactica i nekoliko verzija Titanica, a jedan od svakako najimpresivnijih je Kingdom of Galekin koju je samostalno izgradio jedan igrač, za što mu je trebalo oko pet godina.

Odluka je na igraču

Mårtensson ističe da su blokovi važan dio u pristupačnosti i jednostavnosti videoigre. U Minecraftu, gotovo sve što vidite možete podignuti, spustiti i pomicati uokolo. Bez obzira na to kopate li rupu kako biste preživjeli invaziju zombija ili želite u Minecraftu želite rekreirati Taj Mahal, jednom kada shvatite princip pomicanja blokova, usvojili ste najvažniju vještinu u igri, bez savladavanja kompliciranih tehnika i strategija.

“Druga važna stvar je otvorenost”, ističe Mårtensson. “Ne postoji opsežan vodič za igranje, na igraču je da odluči kakvo će biti njegovo Minecraft iskustvo. Hoće li graditi selo, krenuti u pustolovinu po dnu oceana ili se boriti s ostalim igračima, ovisi samo o igraču i onome što želi od videoigre.”