Siemens je kroz 3D naočale pokazao kako izgleda njihova vizija budućnosti

Siemensovi projekti prikazani su kroz 12 animacija proširene stvarnosti

FOTO: Siemens

Na interaktivnoj izložbi Vision 2020 prikazana je futuristička vizija tehnološkog razvoja kako je vidi Siemens.

Siemens je globalni koncern usmjeren na razvoj proizvoda, rješenja i usluga za proizvodnju, prijenos i distribuciju električne energije, za industrijsku automatizaciju i pogonsku tehniku. Rade na specifičnim rješenjima za industriju nafte i plina, energetskim rješenjima na bazi obnovljivih izvora energije i sustavima za radiološku i laboratorijsku dijagnostiku.

Kroz 12 animacija proširene stvarnosti s 3D naočalama i tablet aplikacijama, na izložbi Vision 2020 omogućen je uvid u Siemensova tehnološka rješenja i proizvode za budućnost. Strateški fokus kompanije je na elektrifikaciji, automatizaciji i digitalizaciji procesa, a njihova rješenja iz navedenih područja primjenjuju se u energetici, transportu, medicini i IT industriji.

Obnovljivi izvori energije

Stavljate oculus naočale i krajolik se u sekundi drastično mijenja. Iz neobaroknog ambijenta Hrvatskog narodnog kazališta, odjednom se nalazite na vrhu vjetroturbine na offshore vjetroelektrani u Sjevernom moru, s pogledom od 360 stupnjeva na beskrajan niz vjetrenjača.

Siemens je specijalist za proizvodnju vjetroagregata koji se zbog svojih karakteristika mogu koristiti na off shore vjetroelektranama gdje su uvjeti rada najzahtijevniji. U svrhu zaokruživanja procesa dobivanja energije i povećana učinkovitosti, inženjeri u Siemensu rade na metodama smanjivanja troškova energije iz vjetroturbina na moru. Kompanija je sredinom ove godine predstavila model offshore Direct Drive vjetroturbine s kapacitetom od sedam megavata koja generira 10 posto više energije od svojeg prethodnika.

Automatizacija i upravljanje energetskim mrežama

Siemensova tehnologija HVDC omogućava prijenos električne energije s offshore vjetroelektrana s minimalnim gubicima prilikom prijenosa. Zadatak ovih sustava je integracija decentraliziranih izvora napajanja u jedan energetski krug, s naglaskom na smanjivanjem negativnih učinaka promjena u naponu koji se pojavljuju u proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora, s ciljem poboljšavanja stabilnosti i iskoristivosti elektroenergetskog sustava.

Njihova iskoristivost osobito dolazi do izražaja regijama u razvoju, gdje prijenosni sustavi HVDC prenose nekoliko gigavata električne energije na tisuće kilometara.

Inteligentna rješenja za mobilnost

Vizija za budućnost uključuje i napredna tehnološka rješenja u području transporta, urbanog prijevoza i automatiziranih rješenja u području kontrole prometa. Siemensova tehnologija implementirana je u nedavno izgrađeni tunel Gotthard Base koji prolazi kroz švicarske Alpe.

Ponovno kroz 3D naočale, omogućen je pogled u unutrašnjost tunela Gotthard Base, koji je sa svojih 57 kilometara najduži i najdublji tunel na svijetu, a u promet će biti pušten 1. lipnja 2016. godine. Siemensov sustav upravljanja putem jednostavno dizajniranog sučelja daje prikaz svih izvještaja o sustavima i eventualnim kvarovima.

Programska podrška Digital Twin

Razvoj softvera za nadzor i upravljanje svim fazama razvoja proizvoda koji omogućava virtualni prikaz u 3D tehnologiji, od faze dizajniranja i konstruiranja pa sve do testova izdržljivosti koji se mogu provoditi prije nego što se pričvrsti ijedan vijak stvarnog proizvoda.

Siemensova PLM softverska rješenja za virtualizaciju koriste se zbog bržeg, fleksibilnijeg i učinkovitijeg razvoja proizvoda. Softver kreira digitalnog blizanca proizvoda, koji služi za koordinaciju i integraciju dizajna i planiranje proizvodnje. Jedan od korisnika PLM softvera je talijanski proizvođač sportskih automobila Maserati, koji sustav Digital Twin koristi za razvoj i konstruiranje modela Ghibli.

digitalization-manufacturing-maserati-siemens

Molekularna dijagnostika

U segmentu proizvodnje medicinske opreme, Siemens je predstavio Biograph mCT Flow, PET/CT sustav koji umjesto dosadašnje primjene sekvencijalne statičke akvizicije, koristi flow motion tehnologiju koja liječnicima omogućava kvalitetniju i precizniju dijagnostiku i više detalja o promatranim lezijama prilikom pregleda.

IT rješenja

Smjer razvoja za budućnost Siemens vidi i u segmentu poslovne analitike i usluga analize podataka, programske podrške i ostalih IT rješenja, a jedan od primjera je unificiranje daljinskih servisa na čijem se proširivanju neprestano radi. Siemensovi inženjeri razvijaju sustave upravljanja infrastrukturom podatkovnih centara s integriranim rješenjima u distribuciji energije srednjeg i niskog napona, uslugama zaštite od požara i životnog ciklusa.