FOTO: Saša Ćetković

Solari su sve isplativiji: Donose energetsku neovisnost, manje račune i pozitivno utječu na okoliš

Kako solarni paneli uopće funkcioniraju, razgovarali smo sa stručnjakom

Solari su sve isplativiji: Donose energetsku neovisnost, manje račune i pozitivno utječu na okoliš

Kako solarni paneli uopće funkcioniraju, razgovarali smo sa stručnjakom

FOTO: Saša Ćetković

“Sve je više zainteresiranih ljudi koji žele znati na koji način mogu sami postati održiviji, smanjiti ugljični otisak, na pametniji način upravljati potrošnjom energije i stvoriti veće uštede. Bilo da se radi o dnevnim aktivnostima kao što je recikliranje ili o većim odlukama poput postavljanja kućnih solarnih elektrana kao jedne dugoročno isplative investicije”, ističe Kristian Stipanović, voditelj odjela Future Energy Home & E-mobility tvrtke E.ON Hrvatska.

Porastom interesa, raste i educiranost o solarnim elektranama pa nas je tako ugodno iznenadilo i znanje naših čitatelja. U prethodnom smo članku o solarnim elektranama postavili anketu s pet kratkih pitanja o funkcioniranju solarnih elektrana. Točno 80 posto čitatelja znalo je da su za upotrebu energije dobivene solarnom elektranom potrebni paneli i inverteri, a još više njih bilo je upoznato s time da se u kategoriji samoopskrbe mogu ostvariti najveće uštede.

Zato smo ovog puta odlučili dublje zaroniti u tehnologiju solarnih elektrana i načina na koji zapravo funkcioniraju. Detaljno smo porazgovarali sa stručnjakom o svemu što je dobro znati prije nego što krenemo u takav projekt.

Čista tehnologija obnovljivih izvora

“Tehnologija solarnih panela je čista tehnologija koja iskorištava snagu sunca za proizvodnju električne energije. Solarni fotonaponski panel sastoji se od više ćelija koje su izrađene od poluvodičkog materijala, obično silicija”, objašnjava Stipanović.

U dodiru ćelija sa sunčevom svjetlosti, dodaje, unutar panela stvara se istosmjerna električna energija. Da bi ona bila dalje upotrebljiva u svakodnevnom životu, mora se pretvoriti u izmjeničnu. Za to je potreban inverter – jedan od ključnih elemenata kućne solarne elektrane.

“Kućna solarna elektrana uvijek se sastoji od nekoliko solarnih panela. U odabiru njihovog optimalnog broja na raspolaganju je tim naših stručnjaka. Oni će se pobrinuti da elektrana koja se ugrađuje vlasniku ostvari maksimalnu moguću uštedu”, navodi.

Zaštita vašeg doma od prenapona

Osim panela i invertera, kao ključni dio ističe se još razvodni ormar solarne elektrane. U njega se smještaju prekidač koji će isključiti elektranu u slučaju potrebe, odnosno pojave kvara te odvodnici prenapona.

“Odvodnik prenapona je uređaj koji služi za zaštitu od prenaponskih udara izazvanih munjom. Odnosno, štiti instalaciju u kućama, pa tako i elektroničke uređaje koje bi prenapon mogao oštetiti”, objašnjava Stipanović.

Pozicija ugradnje invertera vrši se u dogovoru s investitorom, a razvodni ormar solarne elektrane montira se negdje u blizini glavnog razvodnog ormara na koji se u konačnici spaja solarna elektrana. Jedan od bitnih detalja koji treba spomenuti, dodaje, svakako je i uzemljenje same kućne elektrane.

U procesu izgradnje važno je sagledati sve korake

“Prilikom izgradnje kućne solarne elektrane s kupcem se prolazi kroz cjelokupan proces – od samog početka, preko izlaska na teren, do same instalacije. Provjerava se orijentacija i smjer krova, okoliš i sjena koja pada na krov kako bi se pripremila optimalna ponuda u datim uvjetima i prema traženim potrebama”, ističe Stipanović.

Pritom se kupcu svakako pojašnjavaju eventualni koraci koje bi unaprijed trebao ispuniti kako bi se izbjegli nepotrebni troškovi i skratilo se vrijeme od potpisa ugovora do puštanja same elektrane u trajni pogon.

Na primjer, inicijalnom provjerom stanja krova može se utvrditi da je prije postavljanja solarne elektrane potrebno napraviti određene preinake kako bi ona bila postavljena na optimalan način.

Shutterstock

Izgradnji svake solarne elektrane pristupa se individualno

Dimenzioniranje solarne elektrane važan je korak u pripremi projekta koji je potrebno prepustiti stručnjacima. Snagu kućne solarne elektrane E.ON obično dimenzionira tako da kupci imaju status samoopskrbe i time ostvare maksimalnu uštedu.

Kao što je većina naših čitatelja znala, samoopskrba je danas najisplativiji model jer proizvodimo vlastitu energiju na mjestu potrošnje. Dakle, na tu energiju ne plaćamo mrežarinu i dodatne naknade. Višak se netira i može se koristiti u sljedećim mjesecima, a o tome smo ranije pisali u više detalja. Uvijek treba paziti da u jednoj kalendarskoj godini ne predamo u mrežu više nego što smo preuzeli. Čak i ako se to dogodi, Stipanović objašnjava proceduru:

“Ako se to dogodi, prema trenutnoj regulativi sljedeće godine prelazimo u nepovoljniji model ‘kupac s vlastitom proizvodnjom’. Isto tako potrebno je naglasiti da možemo izaći iz tog modela i opet postati samoopskrba, ako u toj godini zadovoljimo uvjet da ne predamo u mrežu više nego što smo preuzeli.” Detaljan opis razlike u obračunu samoopskrbe i vlastite proizvodnje, može se pronaći ovdje.

Uz dobru organizaciju, instalacija se obavlja lako

Nakon dimenzioniranja elektrane prema potrebama kupca i dogovora o izgradnji kućne solarne elektrane – kreće instalacija. Prvi korak je slaganje potkonstrukcije na koju će se montirati sami paneli.

“Kada imate dobro organiziranu ekipu, dok jedni slažu potkonstrukciju, drugi se već mogu baviti montažom invertera i postavljanjem instalacije koja će povezati solarnu elektranu na krovu s razvodim ormarom s jedne strane te glavnim razvodnim ormarom kuće s druge strane”, kaže Stipanović.

Nakon što je solarna elektrana montirana, ispitana te puštena u rad, preko razvodnog ormara kuće proizvedena električna energija će napajati uređaje koji su u trenutku rada solarne elektrane u upotrebi ili će biti predana dalje u mrežu.

Ovo je tvoja prilika za veću energetsku neovisnost

Najveća proizvodnja solarne elektrane je u popodnevnim satima, a to je znalo čak 77 posto naših čitatelja. Međutim, funkcionalnost ovisi i o orijentaciji krova te mogućim objektima koji zaklanjaju, odnosno rade sjenu elektrani. Tada se koriste optimizatori koji povećavaju funkcionalnost elektrane, objašnjava Stipanović.

Solarni potencijal svakog doma može se izračunati putem kalkulatora tvrtke E.ON Hrvatska, a o solarnim elektranama razgovarali smo i sa zadovoljnim korisnicima koji su nam svoje elektrane pokazali i objasnili kada su i zašto napokon donijeli odluku instalirati kućnu solarnu elektranu. Ivan, Dragan i Ivica danas štede stotine, pa čak i tisuće eura na računima za struju, a njihove priče možete potražiti na platformi Postani dio promjene: Zajedno za budućnost.

Cijene opreme i instalacije solarnih elektrana variraju od slučaja do slučaja – ovise o kvaliteti opreme, trajanju radova, proizvođačkim jamstvima, stoga se svakom klijentu pristupa vrlo individualno. Ključna prednost tvrtke E.ON Hrvatska svakako je usluga ključ u ruke te ponuda cjelovitog rješenja. “E.ON ima znanje, kompetencije i iskustvo stečeno na mnogim tržištima Europe, stoga slobodno možemo reći da smo predvodnik zelene tranzicije”, zaključuje Stipanović.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom E.ON Hrvatska.