Spar u Mađarskoj u ogromnim gubicima, trgovački lanac za poslovne nevolje optužio Orbana: 'Žrtve smo diskriminacije'

Austrijski lanac kaže da je zbog spornih antiinflacijskih mjera suočen s velikim problemima

magasin Spar (Photo by Jean-Michel Delage / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP)
FOTO: Hans Lucas via AFP

Austrijski maloprodajni trgovački lanac Spar optužio je vlasti u Mađarskoj da su u svojim nastojanjima da snize podivljale cijene prehrambenih proizvoda prekršile pravo Europske unije. Pozvao je pritom Bruxelles da intervenira kako bi umanjio “razorne” učinke na njegovo poslovanje u ovoj zemlji. Spar tvrdi da je specijalni porez koji je uvela vlada premijera Viktora Orbana 2022. godine diskriminatoran te da je u suprotnosti s više uredbi EU-a, uključujući onu o slobodnom kretanju roba.

Orbanova vlada uvela je niz mjera, među kojima je i porez od 4,5 posto na prihode maloprodajnih lanaca u stranom vlasništvu, kao i nalog za snižavanje cijena nekih osnovnih namirnica, a sve te mjere su i dalje na snazi premda je inflacija u međuvremenu oštro pala. “Tvrdimo da dotične mjere evidentno nisu kompatibilne s pravom EU-a jer krše slobodno kretanje roba, slobodu poslovnog nastana te povelju o temeljnim pravima”, navodi se u pritužbi Spara, u koju je Financial Times imao uvid.

Drugi najveći lanac

U pritužbi se navodi da je Orbanova intervencija izazvala Sparu dodatne troškove od 90 milijuna eura, zbog čega je tvrtka u Mađarskoj lani poslovala s gubitkom od gotovo 50 milijuna eura. Spar je, inače, po prometu drugi najveći lanac u stranom vlasništvu u Mađarskoj.

Premijer Orban već dulje vrijeme okrivljuje strane tvrtke za povećanje cijena hrane, a lani je ustvrdio da su “povisili cijene i više nego opravdano” te da vlada “mora pokazati snagu u rješavanju tog problema”. Prema vladinim uredbama, trgovci su u maloprodaji dužni ponuditi barem jedan artikl s popisa od 20 proizvoda, uključujući ribu, perad, jaja i kavu, s popustom od 10 posto na prosječnu cijenu u prethodnih 30 dana.

Spar nije jedini

Spar tvrdi da Orbanove mjere “remete ravnotežu potražnje i ponude na tržištu hrane i poljoprivrednih proizvoda”, odnosno da velike lance diskriminiraju u korist malih i nezavisnih trgovaca i članova franšiznih mreža na koje se ove restrikcije ne odnose pa oni masovno kupuju robu na popustu u velikim lancima i preprodaju ih na svojim policama skuplje. Spar pritom nije jedini lanac u stranom vlasništvu suočen s poslovnim nevoljama u Mađarskoj, ali britanski gigant Tesco i njemački Lidl nisu htjeli dati komentar FT-u.

Nakon što je razina inflacije početkom 2023. godine premašila 20 posto, naglo je pala blizu cilja središnje banke od tri posto. Mađarska vlada nije odgovorila na zahtjev FT-a za komentar Sparovih optužbi, a bez komentara bila je i Europska komisija.

Komisija bi mogla odlučiti istražiti pritužbu, što bi u konačnici moglo dovesti do toga da mađarska vlada mora promijeniti svoju politiku. Orban je nekoliko puta uveo neortodoksno oporezivanje otkako je došao na vlast 2010. godine, a prethodno je ciljao na sektore financijskih usluga, energetike i telekomunikacija.