Starbucks, Apple i Amazon razvili su sustav dvostrukog neoporezivanja

Europska komisija proširuje istragu o zamračivanju stotina milijuna dolara u EU

FOTO: Peter Rimar/Wikimedia Commons

Starbucks je pod povećalom Europske komisije zbog prevelike kreativnosti u plaćanju poreza u Europi. Prema pisanju Wall Street Journala međunarodni lanac je izazvao pozornost Komisije prijavom gubitaka na najvećim europskim tržištima iako je uprihodio stotine milijuna eura na godišnjoj razini.

Istragom Europske komisije, pokrenutom prošlog ljeta, pokazalo se da je Starbucks imao 407 milijuna eura profita koje je prijavio glavni europski ured Starbucksa smješten u Amsterdamu. Europskoj komisiji je upravo problematičan dogovor o plaćanju manjeg korporativnog poreza koji je Starbucks sklopio s vlastima u Nizozemskoj. Prema Wall Street Journalu lanac kafeterija, s europskim središtem Amsterdamu, lani je platio samo 2,6 milijuna eura korporativnog poreza na 407 milijuna eura neoporezovanog profita, što je manje od jedan posto poreza.

Novac izvlačili u Nizozemskoj

Iako je najveće tržište Starbucksa u Velikoj Britaniji, Starbucks već duže vrijeme tvrdi da njegovo sjedište nije locirano u Nizozemskoj zbog nižih poreza već da je razlog pržionica kave u Amsterdamu, kao i bogata gradska povijest kave.

Prošlog ljeta, nakon otvaranja istrage Europske komisije, nizozemske vlasti su optužbe označili neosnovanima, a zamjenik nizozemskog ministra financija Eric Wiebes je izrazio uvjerenost da će istraga pokazati kako nije bilo državne pomoći Starbucksu. Starbucks se, naravno, složio s nizozemskim vlastima i poručio kako se pridržavaju poreznih zakona.

Starbucks je i ranije u Velikoj Britaniji bio optužen za kreativno računovodstvo u 2012. kada je ulagačima tvrdio kako je profitabilan, a istovremeno je vlastima prijavljivao gubitke. Starbuck se tada uvjerljivo branio da uvijek pokušavaju biti dobri platiše poreza i da redovito plaćaju svoje poreze.

Komisija istražuje još Fiat, Amazon i Apple

Istraga Europske komisije protiv Starbucksa nije jedina. Nakon nekoliko skandala koje ukazuju da odluke o poreznim olakšicama izlaze iz okvira prihvatljivog ponašanja država članica, Europska je komisija pokrenula istragu o tretmanu niza tvrtki; Fiata i Amazona u Luksemburgu i Applea u Irskoj.

Europska komisija je istragu protiv Amazona pokrenula zbog sumnji da je Luksemburg dopustio toj tehnološkoj kompaniji nezakonito korištenje državnih subvencija za njezino poslovanje u Europi gotovo 10 godina. Istraga se odnosi na povoljnije uvjete koje je dobio Amazon prema poreznom zakonu iz 2003. godine, a kojim su porezni troškovi kompanije smanjeni na manje od jedan posto njezinih prihoda u Europi.

EU je lani optužila i Irsku da je američkom Appleu omogućila nepropisnu državnu pomoć poreznim aranžmanima koji nisu bili znanstveno utemeljeni, a omogućili su mu da uštedi desetke milijardi dolara poreznih obveza.

Mijenjat će se porezni sustavi članica EU

Europski Parlament je osnovao odbor koji će istražiti optužbe, a Komisija je proširila istragu na sve države članice zbog sumnje da je niz država dopustilo međunarodnim tvrtkama da iskoriste postojeće porezne sustave i smanje poreze koje trebaju platiti.

Iako države članice same odlučuju o oporezivanju, Komisija je zabrinuta da određene države članice to pravo koriste samo kako bi olakšale poslovanje nekim određenim kompanijama, čime im daje konkurentnu prednost na tržištu.

Europski stručnjaci su desetljećima radili na mjerama sprečavanja dvostrukog oporezivanja međunarodnih tvrtki, a sada se suočavaju sa suprotnim problemom. Danas problem predstavlja činjenica da mnoge multinacionalne kompanije koriste svoju međunarodnu strukturu kako bi izbjegavali plaćanje poreza. Tako se praksa izbjegavanja dvostrukog oporezivanja počela pretvarati u praksu dvostrukog neoporezivanja.