Izgleda da je EU napokon natjerala Luksemburg da prestane svima pomagati u varanju na porezu

Od 1. siječnja Luksemburg postrožuje svoje porezne zakone

European Commissioner for competition Margrethe Vestager addresses a press conference on Belgium excess profit tax scheme at the European Commission in Brussels on January 11, 2016.
The European Commission has concluded that selective tax advantages granted by Belgium under its "excess profit" tax scheme are illegal under EU state aid rules. / AFP / EMMANUEL DUNAND
FOTO: AFP

Luksemburg je jučer najavio postrožavanje svojih poreznih pravila, kao odgovor na zahtjeve Europske unije da se zatvore rupe kroz koje korporacije izbjegavaju plaćanje poreza, piše Wall Street Journal.
Promjene će postrožiti pravila za luksemburške financijske podružnice multinacionalnih kompanija, kojima je ta zemlja nudila takozvana preliminarna porezna rješenja.

Zahvaljujući tome mogli su umanjiti svoje obveze tako da prijave manje profitne marže i manju osnovicu za oporezivanje. Nova pravila stupit će na snagu 1. siječnja. Europska komisija već neko vrijeme pojačava inicijative da se začepe rupe u poreznim zakonima u Europi i stavlja pritisak na zemlje članice koje koriste posebne porezne dogovore kako bi privukli velike kompanije, posebice na Luksemburg, Nizozemsku i Irsku.

Umanjili si porez za 20 do 30 milijuna eura

U listopadu 2015. Komisija je presudila da je Luksemburg davao poreznu prednost financijskom odjelu tvrtke Fiat Chrysler Automobiles NV, što je toj kompaniji omogućilo da značajno umanji prikaz svoje dobiti i porezne osnovice. Komisija je ustanovila da je Fiat Finance and Trade umanjio plaćanje poreza za 20 do 30 milijuna eura od 2012. godine i naredila je toj kompaniji da nadoplate taj iznos.

U srži odluka Komisije su pravila oko instrumenta koji se zove “transfer pricing” (transferno određivanje cijene, odnosno određivanje cijene za neku robu ili uslugu u slučajevima kada tvrtka majka prodaje nešto svojoj podružnici ili obratno). Takvi instumenti omogućuju kompanijama da legalno redistribuiraju dobit unutar grupacije tako da njezine podružnice naplaćuju za robe i usluge jedna drugoj, uglavnom raspoređenim u različitim državama unutar EU.

Nakon Applea mogao bi pasti Amazon

Stručnjaci navode da kompanije mogu koristiti “transfer pricing” da minimaliziraju svoj porezni račun tako što pomiču dobit na mjesta koja nude najniže poreze. U nekim slučajevima, tvrdi Komisija, vlastodršci su ispregovarali selektivan porezni tretman za pojedine kompanije, što im je garantiralo niži porezni račun. U jučerašnjoj izjavi je Margrethe Vestager, europska povjerenica za konkurentnost, pozdravila luksemburšku promjenu pravila.

Kaže da će to “porezni tretman tvrtki učiniti strožim”. Komisija je revidirala više od tisuću poreznih rješenja koje su zemalje članice postigle s kompanijama. Među njihovih najpoznatijim odlukama dosad je ona da Irska mora naplatiti 13 milijardi eura nenaplaćenih poreza od Applea. I Irska i Apple su osporile odluku i namjeravaju se žaliti. Druga rješenja koja Komisija razmatra uključuju, primjerice, Amazon.