Stručnjaci sasjekli zabranu rada nedjeljom: 'Stiže recesija, a ovo će povećati nezaposlenost i ugroziti plaće'

Činjenica je da mnogi radnici žele raditi vikendom, jer su tada bolje plaćeni

Vlada je u četvrtak u Sabor uputila izmjene Zakona o trgovini, kojima se ograničava rad nedjeljom. Ograničavanje rada nedjeljom kontroverzan je potez, koji je u prošlosti nekoliko puta padao na Ustavnom sudu. Osim toga, vrlo je upitna korist od te odluke.

Vlada ograničava rad nedjeljom pod izgovorom brige za radnike, kojima će se tako, kao, omogućiti da provode više vremena s obiteljima. No, ograničenja se odnose samo na trgovinu, dok će zaposleni u nizu djelatnosti i dalje raditi nedjeljom. Oni valjda ne zaslužuju biti s obiteljima.

Radnici ni dosad nisu radili svake nedjelje

Ljudi iz trgovačkog sektora već godinama pokušavaju upozoriti na štetnost ovakvih besmislenih zabrana, koje ne donose nikome korist, ali zato smanjuju prilike za zapošljavanje i zaradu.

Činjenica jest da mnogi radnici žele raditi vikendom, jer su tada bolje plaćeni. Prema tome, Vlada bi trebala ići u smjeru kontrole poštivanja zakonskih obveza poslodavaca, u smislu većih plaća za rad nedjeljom i praznicima, a ne u smjeru zabrana.

Slobodan Školnik, koji već desetljećima radi na upravljačkim pozicijama u trgovini, kritičan je prema ovoj odluci. Smatra da se u javnosti stvorio dojam kako radnici u trgovini rade sedam dana u tjednu, uključujući i sve nedjelje, što naravno nije točno. Kaže i da društvo ima pravo birati kako će živjeti, ali da svi moraju biti svjesni posljedica tih odabira.

Hrvatska ovisi o turizmu i trgovini

“Hrvatska dobrim dijelom ovisi o turizmu i trgovini pa ograničenja vode padu ukupnog BDP-a, a onda i manjim prihodima od PDV-a, što znači manje novca u proračunu”, upozorava Školnik. Dodaje i da Hrvatskoj trebaju reforme koje stimuliraju rad i gospodarsku aktivnost, što vodi ka povećanju standarda građana. Zabrane rada vode u suprotnom smjeru, smatra Školnik.

Sličnog je stava i Denis Čupić, predsjednik Udruge trgovine i logistike, koji smatra da će ova odluka dovesti do manje potražnje za radnicima u sektoru trgovine i direktno ili indirektno dovesti u pitanje 25 tisuća radnih mjesta.

Zašto benzinske crpke smiju raditi, a pekarnice ne smiju?

Smatra i da je nepravedno što je nekim trgovcima ostavljena mogućnost da rade nedjeljom dok se istovremeno drugima rad zabranjuje.

“Kladionice, kafići, restorani, benzinske crpke će i dalje raditi. Zbog čega se, na primjer, dozvoljava rad svim benzinskim crpkama, a nekome drugome, poput pekarnica, se rad zabranjuje? Stvaraju se nepotrebne podjele i polarizacija”, smatra Ćupić.

Kaže i da će zabrane dovesti i do pada plaća u trgovini, s obzirom na to da će se smanjiti profitabilnost trgovaca i potražnja za radnicima.

Zabrane ne donose ništa dobro

Oglasila se i Hrvatska udruga poslodavaca koja je također upozorila da zatvaranje trgovina u godini u kojoj nam prijeti recesija može negativno utjecati na zapošljavanje i plaće zaposlenika, te potaknuti pad BDP-a.

“Kao što smo cijelo vrijeme isticali, ograničavanje rada i radnog vremena poduzetnika je suprotno temeljnim postulatima koje Hrvatska udruga poslodavaca i njezine članice zastupaju, a napominjemo i da zabrane nikada nisu dovele do razvoja tržišta ni pozitivnih utjecaja na tržište rada”, smatraju u HUP-u.