Teške optužbe bivšeg developera, navodno lažirane brojke i mogući krah; pričali smo s osnivačem Bellabeata

Božidar Ševo bivšu je firmu optužio za niz malverzacija, nakon čega su se pojavile medijske spekulacije o slomu razvikanog startupa

Nekadašnji progamer Bellabeata, Božidar Ševo, jučer je na YouTubeu iznio niz teških optužbi o poslovanju jednog od najvećih hrvatskih startupa. U 40-minutnom izlaganju, Ševo je, između ostalog, kazao kako Bellabeat svjesno frizira brojke o svom poslovanju, kupuje dubiozne pozitivne recenzije na App Storeu i krši porezne propise. Odmah nakon objave klipa, pojavile su se medijske spekulacije o skorom krahu Bellabeata, o čemu su danas pisali Netokracija i Index.

Radi se o dosad najtežim optužbama o radu nekog hrvatskog startupa; Bellabeat pritom nije samo još jedan domaći poslovni pokušaj, već međunarodna kompanija s milijunskim investicijama o kojoj godinama pišu vodeći svjetski mediji. Moramo istaknuti kako za svoje eksplozivne tvrdnje Ševo ne nudi konkretne dokaze, osim prepričavanja internih sastanaka i razgovora.

‘Kako nam ide? Imamo uspone i padove’

Na njima je, kaže Ševo, naređenima postavio pitanje o nepoklapanju internih brojki s onima koje kompanija javno predstavlja, nakon čega mu je s podsmijehom navodno rečeno da svi tako rade. “To je izvađeno iz konteksta”, kaže za Telegram suosnivač Bellabeata, Sandro Mur. “Kad Bellabeat proda uređaj u trgovinu, taj uređaj može na polici stajati šest mjeseci. Tako da brojevi korisnika na platformi ne odgovaraju broju prodanih komada”, kaže Mur.

https://www.youtube.com/watch?v=zUpJtTaYNVc&t=1920s

Objava Božidara Ševe izazvala je veliku pozornost na društvenim mrežama, a utjecajni portal Netokracija jutros je objavio da Bellabeat financijski stoji izuzetno loše, što su kasnije prenijeli ostali hrvatski portali. “Svaka firma ima uspone i padove, pa tako i Bellabeat”, kaže Mur za Telegram. “Kako nam ide? Borimo se”.

Objava privatne korespondencije s fejsa

S obzirom na ozbiljnost izrečenog, šteta je što se Ševo u svom klipu nije zadržao na tim navodima i ponudio detaljniju razradu – ostatak klipa, nažalost, zvuči nešto manje uvjerljivo.

U najproblematičnijem dijelu obraćanja, Ševo prikazuje ekstenzivne screenshotove svog dopisivanja s Murom na FB messengeru. Jezik, humor i psovke ukazuju na privatnu narav komunikacije, i to iz vremena prije nego je Ševo poslao zaposlenik kompanije (nije jasno zašto je Ševo smatrao nužnim ili ispravnim objavljivati ove privatne razgovore, osim kako bi demonstrirao da ga je Mur silno želio angažirati).

Već neko vrijeme, u svojim javnim objavama, Ševo zagovara veću razinu transparentnosti u poslovanju i medijskom praćenju hrvatskih startupova, u čemu je potpuno u pravu. Međutim, objava privatne korespondencije čini se kao posebno loš korak u tom smjeru, koji kao posljedicu može imati upravo obrnut efekt.

Napadi na akademsku kredibilnost bivšeg šefa

Oko 20. minute klipa, Ševo kreće s osobnim napadima na nekadašnjeg šefa. “Svi smo mi završili nekakve fakultete, zaslužili smo te diplome. Zanimljiva je činjenica da, kad god se pričalo o Bellabeatu, spominjalo se da je Sandro matematičar. Koliko ja znam, nije ni jednu godinu faksa završio. Ono što je još smješnije, na LinkedInu mu piše da je završio statistiku na PMF-u”, kaže.

Navode o dubioznom akademskom kredibilitetu šefa Bellabeata Ševo opravdava tvrdnjom da puno govore o karakteru i poslovnim vrijednostima – što je formalno točno, no u kontekstu puno ozbiljnijih optužbi koje iznosi o poslovanju kompanije, pomalo zvuče kao ogorčeni ad hominem napadi. “Božidar Ševo nije u Bellabeatu već dvije godine, što govori dosta. Činjenice iz njegovog videa izvađene su iz konteksta kako bi se pokazale osobne frustracije. Žao mi je samo što je popljuvao hrpu svojih kolega koji su bili rame uz rame s njim, dok smo se borili za globalnon tržištu”, kaže Sandro Mur za Telegam.

Sporno putovanje na Kanare za 350.000 eura

U logički najtanjem dijelu dekonstrukcije poslovanja Bellabeata, Ševo proziva bivše kolege zbog, kako kaže, licemjernog ponašanja prilikom izdavanja opcija na dionice: “Ekipa je hypala Bellabeat ful po Facebooku, zaposlenici šerali sve te gluposti, a u pozadini uzimali odvjetnike da budu sigurni da ih ne zakinu za te dionice”. Korištenje odvjetnika prilikom ugovaranja opcija na dionice zvuči kao razumno i normalno ponašanje – problem bi bio da se menadžment kompanije ponašao obrnuto, i prisiljavao ljude da potpišu sporazume bez odvjetničke provjere.

Iako ne nudi konkretne dokaze, puno toga što Božidar Ševo iznosi potencijalno je zabrinjavajuće – nabrijavanje ključnih brojki, ukoliko je istinito, može se protumačiti kao osobito teško varanje investitora – no osobnim napadima i tankim konstrukcijama razvodnjuje vlastite tvrdnje. Dobar primjer je krizitiranje radnog odmora na Kanarima, o čemu je i Telegram izvještavao – Ševo, koji tada više nije bio u Bellabeatu, tvrdi kako su zaposlenici većinu troškova morali platiti sami. “Božidar Ševo nije bio na Kanarima, jer nije u Bellabeatu već 2 godine. Bellabeat je na Kanare potrošio 350.000 eura da bi nagradio tim”, kaže Mur.

Ozbiljne optužbe i emotivne dijatribe

Neposredna saznanja o navodnim nemoralnim ili nezakonitim praksama spadaju u dosad najozbiljnije optužbe na račun nekog hrvatskog startupa, koje će Bellabeat morati temeljito i uvjerljivo demantirati. Drugo, Ševo je apsolutno u pravu da hrvatskoj startup zajednici – kompanijama, ulagačima, akceleratorima i medjima – treba znatno više transparentnosti i manje bullshita.

Utoliko je Ševo, čini nam se, ipak pogriješio što je dopustio da se potencijalno ozbiljne tvrdnje utope u emotivne dijatribe s naglašeno osobnim komponentama.