Unatoč protivljenju vlasnika Ernesta Tolja, Eurocable zbog prezaduženosti ide u stečaj

Obveze tvrtke iznose 280 milijuna kuna, najviše za jamstva

11.05.2010., Jakovlje - Buduca tvornica Eurocable Group u Jakovlju. 
Photo: Davor Visnjic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Zagrebačka firma za proizvodnju električnih kablova Eurocable, u vlasništvu Eurocable Group većinskog vlasnika Ernesta Tolja jučer je unatoč protivljenju vlasnika odlukom Trgovačkog suda završila u stečaju. Kako javlja Poslovni dnevnik, razlog stečaja je prezaduženost tvrtke koja je na sudu dokazana financijsko-knjigovodstvenim vještačenjem.

U nalazu vještačenja se navodi da dužnik nema zaposlenih radnika niti sredstava za nastavak poslovanja. Osim toga, u izvješću vještaka se ističe da je blokada računa prestala na temelju sporazuma s najvećim vjerovnicima Privrednom bankom Zagreb, Raiffeisen bankom i Hrvatskom bankom za obnovu i razvoj (HBOR).

Loši rezultati uzrokovani padom marži u sektoru

Imovinu tvrtke čine poslovni udjeli u tri trgovačka društva u ukupnom iznosu od 50 tisuća kuna, i to 100 posto u društvima Eurocable distribucija i RM nekretnine te 50 posto u tvrtki Domaći proizvođači kabela.

Eurocable Group je osnovan 1999. godine profilirao se kao jedan od vodećih proizvođača električnih vodova i kabela na tržištima Središnje i Istočne Europe. Zapošljavali su oko dvjestotinjak djelatnika, a osim tvornice u Jankomiru, velikom investicijom koju je financirala Europska banka za obnovu i razvoj s 15,5 milijuna eura u zamjenu za vlasnički udio, u 2011. godini je otvorena još jedna tvornica, u Jakovlju pokraj Zaprešića.

12.04.2012., Zagreb - Predsjednik uprave Eurocablea, Ernest Tolj. Photo: Goran Jakus/PIXSELL
Predsjednik uprave Eurocablea, Ernest Tolj Photo: Goran Jakus/PIXSELL PIXSELL

Međutim, kompanija je još 2010. počela nizati loše rezultate, kako je Ernest Tolj objašnjavao za Jutarnji list, “zbog pada marži u sektoru uzrokovanih globalnom ekonomskom krizom”. Tolj je tražio investitora koji bi uložio oko 70 milijuna kuna i u nekoliko navrata pokušao restrukturirati poslovanje s cilje rezanja troškova, no bezuspješno.

Neuspjela predstečajna nagodba

Zbog nagomilanih gubitaka, u 2014. godini otvorena je predstečajna nagodba, no nakon što je tek 30 posto vjerovnika prihvatilo predloženi plan restrukturiranja tvrtke, Fina je krajem godine obustavila predstečajni postupak. U kolovozu prošle godine, Fina je sudu uputila prijedlog za otvaranje stečajnog postupka.

Prema pisanju Poslovnog, iskazane obveze tvrtke iznose oko 280 milijuna kuna, od čega je glavninu predstavlja jamstvo dano za kredite matici Eurocable Group, i pritom je jasno da će u slučaju pravomoćnosti stečaja uslijediti prodaja imovine. To znači i prodaja stopostonog udjela u RM nekretninama u čijoj je bilanci za 2014. godinu navedena dugotrajna imovina od 38 milijuna kuna.