Yahoo cijeli svoj internetski biznis izdvaja u novu kompaniju, zadržat će samo udjel u Alibabi

Ovakvom odlukom su korak bliže prodaji i uštedjet će milijune na porezu

Marissa Mayer
FOTO: : Emmanuel Dunand/AFP

Yahoo ipak definitivno odustaje od izdvajanja svojeg udjela u Alibabi u zasebnu investicijsku kompaniju Aabaco Holdings, priopćeno je danas iz kompanije.

Umjesto toga, nakon prošlotjednih sastanaka i pod pritiskom zabrinutih investitora, upravni odbor se odlučio provesti reverzibilni spin-off, tako da će osnovati novu kompaniju na koju će prenijeti svu imovinu i obaveze Yahooa. Osim vlasničkog udjela u Alibabi. Na taj način, sadašnji Yahoo de facto ostaje holding kompanija za dionice Alibabe. Postupak odvajanja, ako ga odobri porezna služba, mogao bi potrajati oko godinu dana, a dioničari će odbiti odgovarajuće vlasničke udjele u novoj kompaniji.

Izvršna direktorica Marissa Mayer izjavila je kako je “zadovoljna što će Yahoo sada imati priliku povećati vrijednost i ukloniti neizvjesnost koja je mučila dioničare.” Osim toga, Mayer je naglasila kako će “odvajanje omogućiti transparentniju procjenu vrijednosti Yahoovog core biznisa.”

Stvarna vrijednost core biznisa

Umjesto preskupog odvajanja 15-postotnog udjela u Alibabi vrijednog 32 milijarde dolara, koji bi prema nekim procjenama tvrtku stajao oko 10 milijuna dolara poreznih troškova, odvajanjem internetskog biznisa tvrtke steći će se bolji uvid u stvarnu tržišnu vrijednost tog segmenta poslovanja. I izbjeći plaćanje ogromnog poreza.

Naime, kako piše Buzzfeed, u slučaju da porezna služba odobri novi plan, obaveza plaćanja poreza prešla bi na dioničare u trenutku kada se odluče prodati svoje udjele. Tako je postignut isti efekt kao da su odvojili vlasnički udjel u Alibabi, s time da su izbjegli plaćanje poreza.

Trenutna tržišna vrijednost Yahooa se procjenjuje na oko 33 milijarde dolara, znatno manje nego što vrijede zbroj njihovih vlasničkih udjela u tvrtkama Alibabi i Yahoo Japan.

Udjel u Alibabi vrijedan je oko 32,4 milijarde dolara, u Yahoo Japan oko 8,7 milijardi, a tvrtka u gotovini ima oko 1,3 milijuna i oko 5,5 milijardi u vrijednosnim papirima. I oko 1,2 milijarde duga. No, kada se sve zbroji, dolazimo do iznosa od 46 milijardi dolara.

Korak bliže prodaji

Međutim, tržišna vrijednost od 33 milijarde dolara značila bi da kompletni internetski biznis Yahooa vrijedi manje od nule, a da tome baš i nije tako, govori i interes tvrtki koje su već potvrdile zanimanje za akviziciju i brojke od 219 milijuna mjesečno aktivnih korisnika te oko milijarde dolara prihoda od oglasa.

Akvizicija internetskog biznisa Yahooa mogla bi postati i najizgledniji scenarij budućnosti za Yahoo, s obzirom da je već sama najava moguće prodaje pobudila zanimanje Verizona, čiji je CEO Lowell McAdam, interes za akviziciju potvrdio na konfereciji Business Insidera i koji je ranije ove godine kupio AOL za oko 4 milijarde dolara. Za pojedine segmente poslovanja interes su navodno izrazili i Rupert Murdoch i izdavačka kuća Time.

https://twitter.com/JamesLiamCook/status/674563935727669248

Odlazak još jednog top menadžera

Ubrzo nakon što su mediji prenijeli sad već potvrđena nagađanja, tvrtka je objavila i službeno priopćenje da je jedan od članova upravnog odbora Yahooa, Max Levchin, podnio momentalnu ostavku na mjestu direktora.

Max Levchin se prije angažmana u Yahoou proslavio kao suosnivač PayPala 2008. godine gdje je kasnije radio kao tehnički direktor. Zatim je zajedno s Mayer radio u Googleu, nakon što je Google preuzeo njegov startup Slide. Kompaniju je napustio godinu dana kasnije, kada je Google odustao od tog projekta.

Ujedno, ovakav rasplet događaja i sve izglednija prodaja poraz je izvršne direktorice Marisse Mayer, koja je dovedena u Yahoo 2012. godine sa zadatkom da revitalizira internetski segment poslovanja tvrtke koji uključuje News i Mail servise.