Wall Street živnuo, dionice rastu

Na Wall Streetu vlada nestabilnost od pojave omikrona i sve češćeg govora o inflaciji

Traders work during the closing bell at the New York Stock Exchange (NYSE) on March 18, 2020 at Wall Street in New York City. - Wall Street stocks plunged again March 18, 2020 as the economic toll from the coronavirus mounts and economists warn of a deep recession.
The Dow Jones Industrial Average tumbled 6.3 percent, or more than 1,300 points, to close the day at 19,903.50. The index sank by as much as 10 percent earlier in the session, which saw trading halted yet again. (Photo by Johannes EISELE / AFP)
FOTO: AFP

Nakon dva dana oštrog pada, na Wall Streetu su u četvrtak burzovni indeksi snažno porasli, no ulagači i dalje s opreznom prate vijesti o omikron varijanti koronavirusa. Dow Jones ojačao je 617 bodova ili 1,82 posto, na 34.639 bodova, dok je S&P 500 porastao 1,42 posto, na 4.577 bodova, a Nasdaq indeks 0,83 posto, na 15.381 bod.

Na Wall Streetu vlada nestabilnost od kraja prošloga tjedna, kada su zaredale vijesti o pojavi omikron varijante koronavirusa, koja bi mogla biti zaraznija od prethodnih i otporna na postojeća cjepiva, pa se ulagači plaše ponovnog zatvaranja gospodarstava, što bi usporilo oporavak od koronakrize.

Zbog toga su prošloga petka cijene dionica oštro pale. U ponedjeljak su se ponešto oporavile, no potom se u utorak i srijedu ponovno strmoglavile.

I dalje nesigurnost

„Imali smo 29 dana zaredom kako S&P 500 indeks nije porastao ili pao više od 1 posto, a potom ‘boom’ – pojavio se omikron i posljednjih pet dana imamo eksploziju nestabilnosti. Nakon najvećeg dvodnevnog pada tržišta u više od godinu dana, konačno je u četvrtak zabilježen nekakav odskok. No, nesigurnost u vezi omikrona i dalje je prisutna”, kaže Ryan Detrick, strateg u tvrtki LPL Financial.

Dok se svijetom širi nova varijanta koronavirusa, vlasti nastoje zaštititi građane na različite načine, a znanstvenici analiziraju jesu li postojeća cjepiva učinkovita i protiv te varijante virusa. Premda liječnici iz Južnoafričke Republike, gdje se ta varijanta prvo pojavila, tvrde da zaraženi nemaju teže simptome nego od ostalih varijanti virusa, mnoge zemlje zaoštravaju granične kontrole.

Ulagači su oprezni i zbog poruka predsjednika američke središnje banke Jeromea Powella posljednjih dana da visoku inflaciju više ne smatra privremenom i da će Fed zbog toga ponovno razmotriti planove smanjenja programa otkupa obveznica na idućoj sjednici za dva tjedna.

Europske burze pale

To je na tržištu potaknulo špekulacije da bi zbog inflacije, koja bi mogla ostati visoka dulje nego što se procjenjivalo, Fed mogao ubrzati proces ukidanja programa kupnje obveznica, a potom i povećati kamate prije nego što se očekivalo. U petak će biti objavljeno izvješće o zapošljavanju u SAD-u u proteklom mjesecu, koje obično znatno utječe na smjer tržišta jer je Fedu jedan od prioriteta oporavak tržišta rada.

„Optimistični smo i očekujemo velike brojke, što bi značilo da je gospodarstvo čvrsto na putu oporavka. No, pažljivo će se pratiti i podaci o plaćama, koji bi mogli podržati zabrinutosti od inflacije”, kaže Detrick.

A na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,55 posto, na 7.129 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,35 posto, na 15.263 boda, a pariški CAC 1,25 posto, na 6.795 bodova.