Zašto kineski predsjednik u SAD-u drži govore o House of Cards, Hemingwayu i Tomu Hanksu

Govor Xi Jinpinga američkoj poslovnoj zajednici u Seattleu iznenadio je mnoge

FOTO: AFP

Kineski predsjednik Xi Jinping na početku važnog posjeta Sjedinjenim Državama sastao se s predstavnicima američkog biznisa u Seattleu. Kako nervoza ulagača zbog usporavanja rasta kineskog gospodarstva i krize na burzama raste, Xi Jinpingov govor u Seattleu očekivao se s posebnom pažnjom.

Ali mnogi su ostali iznenađeni kad je kineski predsjednik počeo pričati o kubanskim barovima, Kevinu Spaceyu i Romansi u Seattleu. BBC je pokušao objasniti o čemu je riječ.

House of Cards

house of cards

Makijavelizam Kevina Spaceya u genijalnoj Netflixovoj seriji o političkim spletkama u Washingtonu, predsjednik Xi iskoristio je za dvije stvari. Da Amerikancima prenese fascinaciju kineskih lidera njihovom zemljom i da obrani svoju antikorupcijsku politiku.

Otkad je Xi preuzeo vlast 2012. Komunistička partija Kine pod žestokim je antikorupcijskim mjerama o kojima vlada opće mišljenje da su Xijev izgovor za eliminaciju političkih protivnika. Kineski predsjednik u govoru je to odbacio. Tvrdi da je riječ o procesu nužnom da bi Partija zadržala povjerenje i podršku Kineza.

“To nije borba za vlast, nije to House of Cards”, rekao je, “Dugo smo istraživali slučajeve korupcije i dosljedno kažnjavamo i tigrove i muhe, što narod i očekuje”. Tigrovi i muhe poznati su Xijevi izrazi za visoko i niže pozicionirane partijske dužnosnike

Hemingway i mojito

hemingway
Xi Jinping je strastveni čitatelj i govoreći o autorima poput Thomasa Paineas, Marka Twaina, Jacka Londona, Walta Whitmana ili Henryja Davida Thoreaua koje je čitao u mladosti, Amerikancima je poručio da je međusobno kulturno razumijevanje moguće. Štoviše, da je neizbježno.

Xi je rekao da je remek djelo Starac i more “ostavilo tako duboki utisak” na njega da je prvi put kad je bio na Kubi odmah otišao vidjeti gdje je Hemingway pisao tu knjigu. Drugi put na Kubi, rekao je, prvo je otišao na mojito, “Hemingwayevo omiljeno piće” u bar u koji je pisac dolazio.

“Htio sam shvatiti duh i atmosferu mjesta na kojemu je Hemingway napisao tu priču. Mislim da moramo nastojati dubinski razumjeti različite kulture i civilizacije.” Te je stvari lani pričao i u govoru u Pekingu, gdje je spomenuo da su ga osim Hemingwaya obilježili Tolstoj i Dostojevski.

Romansa u Seattleu

This image released by 1993 TriStar Pictures, Inc. shows Meg Ryan as Annie Reed, left, Ross Malinger as Jonah Baldwin and Tom Hanks as Sam Baldwin, right, in a scene from "Sleepless in Seattle," a film written and directed by Nora Ephron. Ephron, the essayist, author and filmmaker who challenged and thrived in the male-dominated worlds of movies and journalism and was loved, respected and feared for her devastating and diverting wit, died Tuesday in Manhattan. She was 71. Born into a family of screenwriters, a top journalist in her 20s and 30s, then a best-selling author and successful director, Ephron was among the most quotable and influential writers of her generation. She wrote and directed such favorites as "Julie & Julia" and "Sleepless in Seattle," and her books included the novel "Heartburn," about her marriage to Washington Post reporter Carl Bernstein. (AP Photo/1993 TriStar Pictures, Inc.)
Sjajna melodrama Nore Ephron s Tomom Hanksom i Meg Ryan iz 1993. kineskom je predsjedniku poslužio da bi Amerikancima objasnio da ih druge kulture vide drugačije nego vide sami sebe, ali da njihov pozitivan utjecaj na druge zemlje time nije manji, naprotiv.

Ako su za Amerikance prve asocijacije na Seattle kiša, grunge ili Svemirska igla kao simbol grada, za Kineze je to Romansa u Seattleu. “Zbog tog je filma Seattle postao jako privlačan Kinezima”, rekao je Xi. U Kini je film bio toliko popularan da mu je 2014. posvećen kineski hit “Peking susreće Seattle.”

Jedna od najvećih kineskih zvijezda, glumica Tang Wei, u filmu igra ženu iz Pekinga koja odlazi roditi u Seattle jer obožava Romansu u Seattleu, i tamo se zaljubi u razvedenog liječnika. Film završava scenom na Empire State Buildingu, posveti čuvene scene iz filma Nore Ephron.