Žestoki minusi burzovnih indeksa u Kini utječu na ostatak svijeta, cijene dionica padaju na svim svjetskim burzama

Analitičari predviđaju pad cijena dionica od 14 posto u sljedeća tri tjedna

Utjecaj ogromnih jučerašnjih minusa na indeksima kineskih burzi, daljnje usporavanje kineskog gospodarstva i analitičari koji predviđaju daljnji pad, osjećao se jučer na svim svjetskim tržištima dionica.

Na Wall Streetu cijene dionica padaju već peti dan zaredom, a negativni trendovi trgovanja koji su prošli tjedan započeli objavom loših financijskih rezultata najvećih tehnoloških kompanija nastavljaju se i ovaj tjedan.

Minuse bilježe i azijske burze na kojima su cijene dionica na najnižoj razini u posljednja tri tjedna. Ništa bolje nije ni u Europi, gdje većina najvećih europskih burzovnih indeksa bilježi minus od oko 1 posto.

Predviđa se daljnji pad indeksa

Analitičari Bloomberga predviđaju da će cijene na kineskim burzama nastaviti padati i do 14 posto u nadolazećim tjednima. Tvrde da će nakon jučerašnjeg najgoreg dana za trgovanje u posljednjih osam godina te zabilježenog minusa od 8,5 posto, burzovni indeksi dodatno skliznuti s 3,725.56 na 3,200 bodova.

Zabrinutost investitora prelijeva se na američka burzovna tržišta, jer američke kompanije poput Appplea imaju dosta za izgubiti nastavi li se daljnji raspad kineskog gospodarstva. Većina američkih tehnoloških tvrtki posluje s Kinom, primjerice, proizvođači čipova za mobilne telefone, a s druge strane, smanjena potražnja znači i osjetni pad prodaje, pogotovo s obzirom da kinesko tržište za Apple predstavlja 16 posto od ukupne prodaje.

Wall Street je jučer bilježio minuse, pa je tako Nasdaq pao za 1 posto, Dow Jones Industrial indeks bio je najnižoj razini od veljače, a S&P 500 spao je za 0,58 posto i završio na 2,067.64 bodova. Dodatno, 480 dionica američkih kompanija zabilježilo je najniže cijene u posljednjih 52 tjedna trgovanja.