Analiza: krši li Milanović Ustav? Ustavnost je već nagrižena i ovime što se izvodi s mandatima ustavnih sudaca

Trenutno smo u situaciji 'žalite se upravi vodovoda'. Od četiri grane vlasti, tri su u ofsajdu.

FOTO: Pixsell/Telegram

Ovakav razvoj događaja bilo je teško predvidjeti (ja sam pokušao i podbacio), ali - kao što kaže predsjednik Republike u svom vjerojatnom sloganu za kampanju - izgleda da je došlo vrijeme da se konji sedlaju. Sljedećih mjesec dana će, neovisno o ishodu izbora, ući u anale

Dan prije raspuštanja Sabora napisao sam tekst u kojem analiziram mogućnosti da Predsjednik Republike potegne neki potez kojim bi iznenadio premijera koji je sve posložio tako da se parlamentarni izbori održe prije onih za Europski parlament. U tom tekstu teoretiziram o tumačenju čl. 74. hrvatskog Ustava prema kojem se izbori moraju održati u roku 60 dana ili od isteka mandata ili od raspuštanja Sabora.

Pitao sam se hoće li se predsjednik Republike odvažiti na kreativno tumačenje te odredbe tako da izbore raspiše u roku 60 dana od formalnog isteka mandata ovog saziva Sabora (22. srpnja 2024.), a ne od njegovog raspuštanja (14. ožujka 2024.). Zakoni, naime, ne predviđaju skraćivanje četverogodišnjeg saborskog mandata osim u iznimnim slučajevima pa ostaje pitanje znači li uopće raspuštanje Sabora kraj mandata jer to spominje tek saborski Poslovnik koji, pak, istovremeno kaže da mandat prestaje tek konstituiranjem novog saziva Sabora.

Taj moj tekst završava rečenicom „Hoće li se predsjednik Republike odvažiti na takav ipak radikalan potez ostaje za vidjeti, a imajući u vidu da mu salto mortale nije pretjerano stran manevar“. I onda sam odlučio da taj tekst neću poslati svom uredniku jer je to jednostavno previše nevjerojatan scenarij.

Izbori na Svjetski dan cirkusa

Svega 48 sati kasnije je, međutim, predsjednik Republike, kao još uvijek aktivni predsjednik Republike, odlučio da će se kandidirati na parlamentarnim izborima koje je maločas sam raspisao za srijedu, 17. travnja, kad se inače slavi Svjetski dan cirkusa. Prikladno, s obzirom da smo se upravo našli u ustavnom cirkusu. Unatoč tome, pogrešne zaključke koje iznose pojedini ustavni stručnjaci prema kojima se predsjednik Republike ne bi smio kandidirati na parlamentarnim izborima, a koje podgrijava i sam Ustavni sud s najavom „izjašnjavanja“, treba zanemariti.

Ustavnost jest već nagrižena, ali činjenicom da će velikoj većini ustavnih sudaca mandat uskoro isteći bez da budu izabrani novi jer ih bira Sabor koji je raspušten pa će tzv. četvrta grana vlasti ostati na 3 od 13 sudaca odnosno njih manje od 25%. Podsjetimo, Ustavni sud nadzire zakonitost izbornog procesa i rješava izborne sporove.

U takvoj situaciji se nekoliko mjeseci prije prirodnog isteka mandata potpuno bespotrebno raspušta Hrvatski sabor zbog čega zapravo idemo na prijevremene izbore (redovni način prestanka rada Sabora je protek vremena; svako raspuštanje prije isteka četiri godine znači prijevremene izbore) koje predsjednik Republike raspisuje usred tjedna da bi potom koji sat kasnije istaknuo vlastitu kandidaturu za premijera.

Tri grane vlasti u ofsajdu

Za očekivati je da će predsjednik Republike, ako već ide u parlamentarnu utrku, podnijeti ostavku na trenutnu funkciju. Ta ostavka se po Ustavu RH podnosi predsjedniku tog istog uskoro nefunkcionalnog Ustavnog suda. Kad se to dogodi, opet sukladno ustavnim odredbama, privremenim predsjednikom Hrvatske postaje aktualni predsjednik Sabora. Predsjednik raspuštenog Sabora. Zadaća da u takvoj situaciji raspiše predsjedničke izbore pripada pak hrvatskoj Vladi.

Problem je što je i Vlada tek tehnička (iako je taj termin kolokvijalan, dva različita zakona kažu da su Vladi u ovom periodu ovlasti ograničene). Trenutno smo dakle u situaciji „žalite se upravi vodovoda“. Od četiri grane vlasti, tri su u ofsajdu. Sreća barem da suci više ne štrajkaju.

Zbog bombe koju je predsjednik Republike bacio vlastitom kandidaturom za premijera, pomalo je u drugi plan pala njegova odluka da izbore raspiše za srijedu. Sad kad znamo da je u trenutku raspisivanja izbora već znao da će na tim istim izborima sudjelovati, jasnije je zašto ćemo na birališta usred tjedna.

Vrijeme da se konji sedlaju

Prvo, izbori u srijedu obećavaju veću izlaznost. Vikendom se neće baš svi motivirati da otiđu do svog biračkog mjesta, a ponedjeljak ili petak imali bi kontraefekt jer bi Hrvati posegnuli za nematerijalnom kulturnom baštinom poznatom kao spajanje i već u četvrtak popodne odmaglili na more odnosno sa skijanja se vratili tek u ponedjeljak navečer kad su se birališta već zatvorila. Odlučio se stoga predsjednik Republike na zlatnu sredinu jer računa da će narod, kad im je već poklonio izvankalendarski blagdan, isti iskoristiti za famozni praznik demokracije.

Drugi, i manje evidentni, razlog je umanjivanje utjecaja dijaspore na ishod izbora. Zakon o izborima zastupnika u Hrvatski sabor uistinu kaže da je dan provedbe izbora neradni dan, ali hrvatski zakoni nemaju moć radni dan pretvoriti u neradni u jednoj Njemačkoj, Australiji ili Bosni i Hercegovini. Što znači da će se glasači u dijaspori morati nekako organizirati da preko radnog dana izvrše svoju građansku dužnost, a to nije baš isto kao kad se glasa nedjeljom.

Ovakav razvoj događaja bilo je teško predvidjeti (ja sam pokušao i podbacio), ali – kao što kaže predsjednik Republike u svom vjerojatnom sloganu za kampanju – izgleda da je došlo vrijeme da se konji sedlaju. Sljedećih mjesec dana će, neovisno o ishodu izbora, ući u anale jer nas predvidivo očekuje sučeljavanje predsjednika Republike i premijera koje bi moglo srušiti gledanost finala Svjetskog nogometnog prvenstva 2018. Tad su, međutim, svi bili na jednoj strani. Ovaj put bi ispred malih ekrana moglo iskriti jednako kao i u studiju.