'Bijeli štrajk' izuo je Plenkovića iz cipela. Njegovom plavom balonu prijeti igla socijalnog nezadovoljstva

Sudbena vlast nije podčinjena izvršnoj, Vlada nije poslodavac sucima i zahtjevi sudaca ne mogu biti tretirani kao još jedna sindikalna akcija

FOTO: Telegram/Pixsell

Izborna godina dolazi nakon dvogodišnjega razdoblja najviše stope inflacije u tri desetljeća moderne Hrvatske i svako povećanje plaće koje je manje od stope inflacije nije dovoljno ni za osiguranje socijalnoga mira, a kamoli za aplauze. Zbog toga je za Andreja Plenkovića početak ove godine tako težak

Premijer Andrej Plenković pripremao se dugo, možda i predugo za superizbornu 2024. godinu. Očekivao je da će u ovoj godini, sve do početka predizborne kampanje, moći plijeniti pažnju javnosti neprestanim nabrajanjem uspjeha svoje sedmogodišnje vladavine. Zanovijetanja ljubopitljivih novinara i zavidne oporbe nisu trebala previše remetiti planiranu dinamiku i sadržaj objava pod zajedničkim radnim nazivom “javnost mora znati”.

Ali umjesto da konferencije za medije budu tri reda samohvale i dva reda filipika protiv predsjednika Zorana Milanovića i oporbe, premijer Plenković opet se našao u poziciji puke obrane Vladine politike i svoga načina upravljanja Hrvatskom. Sve je počelo teškom prometnom nesrećom pred čvorom Novigrad na dionici autoceste Karlovac – Rijeka 6. siječnja ove godine, u kojoj su poginule tri osobe.

Istoga dana Domovinski pokret objavio je priopćenje u kojem je za smrt riječkoga bračnog para optužio premijera Plenkovića jer je nesreću izazvao vozač koji je prevozio ilegalne imigrante. U tom nesuvislom tekstu prepunom ksenofobnih i rasističkih konstrukcija ponovljena je potpuno izmišljena priča da su na novogodišnjim dočecima na gradskim trgovima strani radnici uznemiravali Hrvatice.

Plenković mora šutjeti o antiimigrantskim ispadima

Domovinski pokret i HDZ imaju svjetonazorski i ideološki identičan bazen birača te ovakvi antiimigrantski ispadi Domovinskoga pokreta izazivaju zrcalnu, ali prikrivenu reakciju u redovima HDZ-a, što na kraju pak rezultira šutnjom Andreja Plenkovića o bilo kakvoj imigracijskoj politici. Istoga dana navečer grupa vukovarskih huligana pretukla je i teško ozlijedila dva dječaka rođena 2008. i 2009. godine zbog međusobnoga razgovora na srpskome jeziku.

Policija je nakon višednevnoga raspetljavanja tko je i zašto i koga sve mlatio na kraju uhitila petoricu pripadnika navijačke skupine BBB, od kojih je barem jedan proveo nekoliko mjeseci u grčkome zatvoru zbog sudjelovanja u neredima i sukobima s navijačima AEK-a.

Ivan Penava, gradonačelnik Vukovara i čelnik Domovinskoga pokreta, najprije je osudio bestijalni napad na maloljetnike, ali kasnije je opet sve pretvorio u javno prepucavanje s Miloradom Pupovcem i SDSS-om, kojima je zanijekao bilo kakvo pravo govora o nasilju, njegovoj pozadini i neposrednim uzrocima.

Domovinski pokret otima birače HDZ-u

Domovinski pokret svojom antiimigrantskom i antisrpskom retorikom vrlo lako i vrlo uspješno ulazi u biračko tijelo HDZ-a, a Andrej Plenković upravo zbog toga do sada nije pokazao dovoljno političke hrabrosti ni umješnosti za uspostavu čvrstoga i neprobojnoga sanitarnog kordona prema svima onima koji potiču antiimigrantsku i ksenofobnu histeriju te realno šire rasnu i nacionalnu netrpeljivost i mržnju.

Europsko iskustvo je nedvojbeno, svako međusobno nadmetanje stranaka desnoga centra s onima krajnje desnice u antiimigrantskoj politici i ksenofobnoj retorici uvijek završava političkim porazom onih prvih, a time i dosegnutih demokratskih vrijednosti i društva u cjelini. Čemu glasati za kopije kada imamo originale.

Policija neuspješna u borbi protiv krijumčara ljudi

Andrej Plenković na ovaj način koketira s pozicijom da je “glas za Plenkovića glas za Penavu te njegove javne i tajne sponzore”, a vrijedi i obrnuto. To je poprilično neugodno za nekoga tko je na centru i ljevici otvorio i usrdno održavao cijeli niz ne samo političkih fronta već i osobnih obračuna. Ako se izuzmu manjinski zastupnici, koalicijski potencijal HDZ-a realno ne postoji, ili se svodi na političku i svaku drugu korupciju prebjega iz suparničkih tabora, a siječanjska događanja pokazala su sve dodatne slabosti političke pozicije HDZ-a.

Protekloga tjedna, nakon policijskih filmskih potjera za vozilima prepunim ilegalnih imigranata, dogodile su se dvije prometne nesreće koje su dodatno potvrdile da je hrvatska policija samo fragmentarno uspješna u borbi s međunarodnim kriminalnim grupama koje organiziraju i kontroliraju krijumčarenje ljudi na balkanskoj ruti.

Svaki drugi strani državljanin u hrvatskim zatvorima, a stranci su 2022. godine činili cca 12 % zatvorske populacije, bio je krijumčar ljudi. Gore spomenuto priopćenje Domovinskoga pokreta u kojem se namjerno i politički toksično miješaju babe i žabe, odnos prema 200.000 stranih radnika koji legalno žive i rade u Hrvatskoj i zakonsko sprječavanje krijumčarenja ljudima, samo je uvod u sve ono što nas tek čeka u predizbornoj kampanji.

Propuštena prilika na Odboru za pravosuđe

U takvoj atmosferi ni predstavljanje kandidata za glavnoga državnog odvjetnika pred Odborom za pravosuđe Hrvatskoga sabora nije nažalost u potpunosti moglo poslužiti svojoj svrsi. Zastupnici su propustili priliku pitati kandidate jesu li postojeća zakonska rješenja kojima je reguliran rad Državnog odvjetništva zadovoljavajuća i što bi sve zakonodavac trebao učiniti da poveća njegovu efikasnost.

Dva dana nakon sjednice saborskoga Odbora državni odvjetnici su se priključili “bijelome štrajku” sudaca koji je počeo u ponedjeljak, a sam razlog štrajka, odbijanje Vlade da prihvati trajno vezivanje koeficijenata njihovih plaća uz stopu inflacije, jedva je i spomenut na samome Odboru.

Plenkovićev kandidat

Dva najozbiljnija kandidata za glavnoga državnog odvjetnika, zamjenik glavne državne odvjetnice Emilijo Kalabrić i sudac Visokoga kaznenog suda Ivan Turudić, naknadno su dala do znanja da se neće priključiti štrajku i na taj način umanjiti svoje šanse kod Andreja Plenkovića.

Jedan i drugi kandidati su HDZ-ove kadrovske mašinerije, ali Emilijo Kalabrić daleko više odgovara profilu koji preferira i bira Andrej Plenković. Njegov izbor, nakon uspostave apsolutne kontrole u HDZ-u i eutanazije zadnjih ostataka Karamarkove i Brkićeve frakcije, nikada nisu svojeglavi i samoisticanju skloni kadrovi koji bi zbog toga mogli prirediti neugodna iznenađenja.

Upravo jedno takvo iznenađenje priredio mu je i predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić koji je u velikom intervjuu u Jutarnjem listu rekao da već sedam mjeseci čeka na termin sastanka s premijerom Plenkovićem i da odnedavno čak ni ministar pravosuđa Ivan Malenica ne odgovara na njegove telefonske pozive. “Bijeli štrajk” sudaca i državnih odvjetnika izuo je iz cipela Andreja Plenkovića, a skandalozni odnos prema predsjedniku Vrhovnog suda ukazuje na još jedan primjer privatizacije premijerske pozicije i realno negiranje trodiobe vlasti.

Težak početak godine za premijera

Sudbena vlast nije podčinjena izvršnoj, Vlada nije poslodavac sucima i zahtjevi sudaca ne mogu biti tretirani kao još jedna sindikalna akcija u predvečerje parlamentarnih izbora. Premijer Plenković imao je sedam godina na raspolaganju za sve reforme pa tako i onu plaća i koeficijenta sudaca, državnih odvjetnika, liječnika, medicinskih sestara, profesora, nastavnika, učitelja, policajaca i svih ostalih službenika i namještenika u državnoj službi i javnim službama.

Izborna godina dolazi nakon dvogodišnjega razdoblja najviše stope inflacije u tri desetljeća moderne Hrvatske i svako povećanje plaće koje je manje od stope inflacije nije dovoljno ni za osiguranje socijalnoga mira, a kamoli za aplauze. Zbog toga je za Andreja Plenkovića početak ove godine tako težak. Njegovom plavom balonu ispunjenom servilnom zahvalnošću prijeti igla socijalnoga nezadovoljstva.