HDZ silno želi ignorirati Milanovića. A sad se urnebesno pokazalo kako o njemu nezgodno ovise

Kontroverzni Zakon o izbornim jedinicama mogao je biti spašen da ga je Milanović hitro potpisao. Ali...

Pisanje izmjena zakona netom nakon što je usvojen je za HDZ, osim cirkusa, i politička nevolja. Jer će on opet morati u Sabor, gdje će se opet udarati po tajnosti u kojoj je zakon donošen, po još nelogičnijim izbornim jedinicaama u odnosu na staro rješenje, po brojci od pola milijuna birača više nego što ima punoljetnih građana u Hrvatskoj

Novinarka je, pomalo naivno, ovog ožujka premijeru skrenula pažnju na Ustav Republike Hrvatske koji obvezuje na suradnju Vlade s predsjednikom Republike. Andrej Plenković je primjedbu otklonio oštro i kratko, kao da zamahuje sjekirom: “Ne obvezuje. Ustav nas obvezuje u normalnim uvjetima i s normalnim ljudima”.

Sedam mjeseci kasnije, ta metaforička sjekira kojom je vitlao premijer pretvorila se u – bumerang. Suradnja grana vlasti u Hrvatskoj je u mnogim situacijama jednostavno nužna, bez obzira na nečije osobne procjene o tome tko je i što normalno.

Kampanjci na vlasti

Vladajuća većina je, naime, priču o novom Zakonu o izbornim jedinicama kraljevski zbrljala. Prvo je šest godina ignorirala (a ignorirale su i Vlade prije nje, uključujući one koju su tvorile neke stranke današnje oporbe) činjenicu da su izborne jedinice neustavne, zbog razlika u broju birača. Stvar je 7. veljače ove godine sasjekao Ustavni sud, odlukom kojom se s 1. listopadom ukida dosadašnji Zakon o izbornim jedinicama, a Hrvatski sabor obvezuje da osigura provedbu ustavnog jamstva jednakog biračkog prava do istog datuma. Sabor to nije napravio.

Nakon što je prijedlog zakona pisan u strogoj konspiraciji, bez ikakvog utjecaja oporbenih stranaka, nezavisnih stručnjaka i javnosti, stvar se odvukla prvo do srpnja, kad je prijedlog usvojila Vlada. A onda sve i do pred sam kraj rujna, kad ga je, prošlog četvrtka, izglasala saborska većina.

Bio je 28. rujna, u zakonu je stajalo da vrijedi od 1. listopada, dakle, u zadnji tren je, eto, zahtjev Ustavnog suda ipak ispoštovan. Osim što nije.

Ono kad je suradnja nužna

Da bi neki zakon vrijedio, mora biti objavljen u Narodnim novinama. Da bi došao do objave, mora ga supotpisati predsjednik Republike. Koji za to ima vrlo precizan ustavni rok – osam dana od izglasavanja u Saboru.

Ako je frka, primjerice, ako je zakon izglasan 28. rujna, a u njemu piše da vrijedi od 1. listopada, postoji samo jedan način da se izbjegne njegova neustavnost. Da se, je li, surađuje s predsjednikom Republike. Onim predsjednikom za kojeg je Plenković u ožujku lakonski ustvrdio kako nije normalan i kako Vladu, stoga, Ustav ne obvezuje na suradnju s njim.

Shvaćajući opasnost u koju su se doveli ležernošću prema ustavnim rokovima i ignoriranjem ustavne obveze suradnje s predsjednikom države, vladajući u petak (29. rujna) zovu u Ured predsjednika sa željom da se ionako kontroverzni Zakon o izbornim jedinicama hitno potpiše. Na što dobivaju samo trpki odgovor da će ga predsjednik potpisati u ustavnom roku. Potpisao ga je u utorak, 3. listopada, a u Narodnim novinama je objavljen dan kasnije.

Politička nevolja za HDZ

Zakon o izbornim jedinicama tako je, uz sve ostalo, sad i nesumnjivo neustavan – makar iz formalnih razloga. Stoga je resorni ministar Ivan Malenica danas u Saboru morao priznati da će se ići na izmjene netom usvojenog zakona. Što je, dakako, osim cirkusa i politička nevolja za HDZ.

Izmjene zakona će, naime, morati opet u Sabor, što znači da će se opet održati naelektrizirana rasprava u kojoj će opet udarati po svim mogućim slabim točkama zakona – od tajnosti u kojoj je zakon donošen, preko još nelogičnijih izbornih jedinica u odnosu na staro rješenje, do brojke od pola milijuna birača više nego što ima punoljetnih građana u Hrvatskoj. I da, sad će udarati i po tome da vlast nije bila u stanju novi zakon ni donijeti na vrijeme.

“Ozbiljna i uređena demokracija”

Predsjednik Vlade je, ovog srpnja, pomalo naivno govorio o stanju demokracije u zemlji koju vodi. “Budući da smo mi ozbiljna i uređena demokracija, cilj je da ovaj zakon koji Vlada sada predlaže i koji će danas biti upućen u javno savjetovanje, u prvo čitanje u Sabor bude upućen do ljetne stanke, a da drugo čitanje bude na dnevnom redu u prva dva tjedna rujna”, kazao je Plenković o Zakonu o izbornim jedinicama, naglasivši da se time želi izbjeći pravni vakuum do početka listopada.

Pravni vakuum je upravo ono u čemu se Hrvatska sad, zahvaljujući neustavnom novom Zakonu o izbornim jedinicama nalazi. A predsjednik Sabora Gordan Jandroković u tom vakuumu čekanje s ispravljanjem pogreške u zakonu danas pravda time da su čekali “tko će se prvi uhvatiti u mišolovku”.

“Mišolovka” je ukazivanje na to da je zakon neustavan jer je stupio na snagu tri dana prije nego što je objavljen. Što bi, zaboga, tek bilo da nismo “ozbiljna i uređena demokracija”?