Kako je ovaj matematičar posramio Beroša i dokazao: u Hrvatskoj nikad ne treba čekati pomoć države

Križevce ne vodi neki stranački uhljeb i ljubitelj viskija i janjetine

FOTO: Damir Spehar/PIXSELL

Ne čekaš državu, županiju, ministarstva u kojima se ''nekad ni na telefon ne javljaju'' i druge službene adrese ''na kojima jako često nemaš s kime razgovarati'' nego radiš sve što možeš svuda gdje možeš i bit će dobro. S tim je pristupom na izborima 2021. drugi put pobijedio sa svojom nestranačkom listom, i to sa golemih 74,1 posto glasova.

U mnogim mjestima u Hrvatskoj vlasti tvrde da ne mogu dobiti liječnike, pogotovo u provinciji, o otocima da se i ne govori. Prije nekoliko mjeseci, konačno se jedan mladi doktor iz Belišća odlučio preuzeti ambulantu za otoke Ist i Molat, ali je vrlo brzo dao otkaz. Čak i u Zadru mjesecima nisu imali pedijatara pa su roditelji prosvjedovali jer su morali tražiti pomoć u drugim gradovima ako bi se dijete razboljelo. Veliki su problem i ginekolozi, oko pola milijuna žena u Hrvatskoj nema ginekologa ni u svom mjestu, ni u okolici.

O razlozima nestašice liječnika primarne zdravstvene zaštite i specijalista ispredaju se razne teorije, a Beroševo Ministarstvo zdravstva, koje je zaduženo za organizaciju zdravstvenog sustava u državi, nema na to suvislog odgovora. Samo isprike. No, rješenja očito postoje, to nam pokazuje grad Križevci. Tamo su u domu zdravlja zaposlili dvije ginekologinje i pedijatra. Bez problema.

Stvar je vrlo jednostavna

A u čemu je velika tajna? Pa gradska vlast je odlučila da će sufinancirati plaće za liječnike koji im potrebni do mjesečne svote od 3.000 eura. Troje novozaposlenih dobili su na korištenje i gradske stanove bez naknade i svatko jednokratno po 13.000 eura. Stvar je, dakle, vrlo jednostavna. Dodaj malo iz gradskog proračuna tako da liječnička plaća bude primamljiva kandidatima i imat ćeš ih.

No, Križevce vodi uspješni mladi gradonačelnik Mario Rajn, po struci matematičar, a ne neki stranački uhljeb i ljubitelj viskija i janjetine. Rajna sam imala zadovoljstvo upoznati prije četiri godine, kada su Križevci s njime na čelu na Danima regionalnog razvoja dobili nagradu Ministarstva EU fondova u kategoriji gradova srednje veličine. Tada mi je Rajn za Telegram rekao da kredo uspješne vlasti mora biti: ”Gledaj što treba građanima i poduzimaj”. Pa evo, trebali su im liječnici i našli su način kako će ih dovesti.

Ne čekaš državu

Rajn je ispričao kolegici iz Jutarnjeg lista da su, spremajući ”taktiku”, odlučili među liječnicima na svom području prvo provesti anketu. Pitali su ih kolika bi im plaća bi dovoljna da budu zadovoljni u Hrvatskoj i da ne pomišljaju na seobu u inozemstvo. Rekli su 3.000 eura. Tako je odlučeno da će to biti to. Tri tisuće. Plus stan dok god liječe ljude kod njih u Križevcima. Posljednja im je došla ginekologinja iz BiH prije nego što je saznala da uz radno mjesto ide i stan.

Sad se čini da je model jednostavan. Ali gradonačelniku i njegovim suradnicima očito je bilo stalo da nađu rješenje i zato su ga našli. Tako mi je još prije četiri godine govorio Rajn. Ne čekaš državu, županiju, ministarstva u kojima se ”nekad ni na telefon ne javljaju” i druge službene adrese ”na kojima jako često nemaš s kime razgovarati” nego radiš sve što možeš svuda gdje možeš i bit će dobro. S tim je pristupom na izborima 2021. drugi put pobijedio sa svojom nestranačkom listom, i to sa golemih 74,1 posto glasova.

Protukandidat mu bio paranoični HDZ-ovac

Protukandidat koga je Rajn potukao do nogu bio mu je šef križevačkog HDZ-a, pa time i ravnatelj lokalne bolnice u Koprivnici dr. Mato Devčić. Lokalni medij Križevački glas napravio je u veljači intervju s Devčićem nakon njegovog govora povodom 33. godišnjice osnivanja HDZ-a, koga je iz prvog reda slušao i visoki gost Andrej Plenković.

Propali gradonačelnik Križevaca tada je iznio svoje uvjerenje kako ”svakodnevno svjedočimo brutalnim i bezočnim napadima te lažima koje se plasiraju u javni prostor s političke pozornice ili kroz pojedine medije, čija je neovisnost i objektivnost davno nestala pod teretom antihrvatske političke agende, a za korist političkih elita u domovini i izvan nje”. Nadrobio je još gomilu raznih besmislica i paranoja, a kad su ga novinari Glasa zamolili da konkretizira koji su to antihrvatski mediji, odgovorio im je da su njegova iskustva ”što se tiče medija, prilično oskudna” te da ”u ovom času” ne može imenovati medije ”čija je uređivačka politika upitna”.

Razlika između ova dva politička profila, Rajna i Devčića, upravo je frapantna. Građani Križevaca su to uvidjeli. Eto zato imaju liječnika koliko im treba, a koji se drugdje, navodno, ne mogu dobiti ni za lijek.