Kako točno Plenković misli provesti bilo kakve reforme, ako nije u stanju riješiti ni HGK

Izgleda da je Plenković spreman HGK braniti svim sredstvima, pa je besramno, u cijelu priču upleo i teško bolesnog Miroslava Tuđmana

Premijer Plenković i HDZ svojim su stavom o Hrvatskoj gospodarskoj komori još jednom pokazali da im je prioritet obrana svakog, pa i najnepotrebnijeg radnog mjesta u javnom sektoru i paradržavnim institucijama.

HDZ je danas, u zadnji tren, odgodio glasanje o predloženim izmjenama Zakona o Hrvatskoj gospodarskoj komori, kojima bi se ukinula obvezna članarina. Stvar im se zakomplicirala jer koalicijski partner, HSLS, podržava izmjene zakona, tako da je HDZ-u ponestalo ruku koje bi odbile zakon te im je jedino preostalo da ga skinu s dnevnog reda.

Klub zastupnika Mosta još je početkom listopada u saborsku proceduru uputio prijedlog zakonskih izmjena kojima bi se ukinulo obvezno plaćanje članarine HGK, a taj su prijedlog podržali svi opozicijski zastupnici.

Vlada je još u studenom odbila prijedlog za ukidanje članarine

Da će u Saboru to teško proći, postalo je jasno kada je Vlada u studenom prošle godine odbila prijedlog uz smiješno obrazloženje da su na Hrvatsku gospodarsku komoru prenesene brojne javne ovlasti, te da njihova skupština svake godine donosi odluku o načinu financiranja, pa da mogu, ako odluče, osloboditi plaćanja prisilne članarine nova poduzeća ili ona koja su u stečaju.

Premijer Plenković i HDZ svojim su stavom o Hrvatskoj gospodarskoj komori još jednom pokazali da im je prioritet obrana svakog, pa i najnepotrebnijeg radnog mjesta u javnom sektoru i paradržavnim institucijama.

Ako Plenković nije u stanju ukinuti HGK, što uopće može napraviti

Ako nisu u stanju ukinuti obvezno članstvo u HGK, kako bi onda mogli napraviti neke veće i radikalnije poteze koji su Hrvatskoj nužni kako bi uhvatila priključak s razvijenim zemljama Europske unije.

Poduzetnici su već godinama nezadovoljni Hrvatskom gospodarskom komorom, odnosno obvezom plaćanja članarine, a to je kulminiralo prije otprilike osam godina kada je izbila afera s njihovim bivšim predsjednikom Nadanom Vidoševićem, koji je sa suradnicima optužen za milijunske malverzacije.

Tada je valjda svima postalo jasno da novac od članarine, koju plaćaju doslovno sve tvrtke registrirane u Hrvatskoj, curi na sve strane, a da se najmanje troši na promociju interesa poslovnog sektora.

HGK je svjestan da bez prisilne članarine ne može preživjeti

Logika iza borbe protiv ukidanja obvezne članarine prilično je jasna. Naime, HGK bez prisilne naplate ne bi mogla preživjeti. Većina njihovih prihoda, kojim se financira više stotina zaposlenih, dolazi upravo od prisilne članarine. Prema poslovnom planu za 2020. godinu, prihodi od članarine su im trebali iznositi 165 milijuna kuna, dok su od prodaje očekivali svega 12 milijuna kuna.

Plenković je prijedlog za ukidanje članarine danas nazvao populističkom inicijativom i hirom oporbe te je poručio da nema smisla “raditi cirkus” zbog članarine od 42 kune mjesečno.

Plenković dotaknuo dno uplevši u priču teško bolesnog Tuđmana

No, za one koji se zalažu za njeno ukidanje, tu se ne radi samo o trošku od 42 kune, nego i o principima slobodnog tržišta, slobodnog udruživanja, i snažnoj poruci povlaštenima da nisu nedodirljivi i da se sustav “zbrinjavanja” podobnih, koji je stvaran desetljećima, počeo razgrađivati.

Ipak, izgleda da je Plenković spreman HGK braniti svim sredstvima, pa je besramno, u cijelu priču upleo i teško bolesnog Miroslava Tuđmana. Naime, nakon što su izmjene Zakona o HGK maknute s dnevnog reda, oporba je srušila kvorum, pa ih je Plenković optužio da su iskoristili to što Tuđman ne prisustvuje na sjednicama jer leži u bolnici, boreći se za život.