Plenković je u Ateni neviđeno posramio vlastite ministre. Taj presedan će mu kad-tad doći na naplatu

Zašto je, zapravo, šef Vlade i HDZ-a otputovao u Grčku?

Poslati ministre vanjskih poslova i pravosuđa u zatvorski posjet onima koji su doputovali u Atenu samo zbog makljaže letvama i bokserima s protivničkom skupinom sebi sličnih vandala je i za hrvatske žalosne prilike i mizerne standarde novo grebanje po dnu političke kloake.

U ponedjeljak 21. kolovoza ove godine na službenoj mrežnoj stranici hrvatske Vlade objavljena je vijest da će predsjednik Vlade Andrej Plenković toga i narednog dana boraviti u Ateni jer će sudjelovati na “neformalnoj večeri na kojoj će lideri u regiji razmijeniti mišljenja o daljnjem tijeku procesa europskih integracija zemalja jugoistočne Europe.”

Objavljen je i program bilateralnih susreta, pa smo tako saznali da će se premijer Plenković sastati s grčkim premijerom Kyriakosom Mitsotakisem, predsjednikom Vlade Kosova Albinom Kurtijem, predsjedateljicom Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjanom Krišto i predsjednicom Moldove Maijom Sandu. Nakon tih važnih bilateralnih susreta uslijedila je “neformalna večera” čije sudionike službena mrežna stanica hrvatske Vlade nije ni spomenula kako u najavi tako ni u jednoj od četiri naredne vijesti iz Atene.

Samo jedna vijest bila je posvećena političkim pitanjima

Prva vijest objavljena je istoga dana pod naslovom: “Plenković: Poštujemo neovisnost grčkih institucija, a za naše državljane tražimo sigurnost te brz i pravedan postupak.” Druga se bavila poboljšanjem kvalitete prehrane utamničenih hrvatskih građana: “Malenica: Hrvatski državljani nisu se žalili na zatvorski tretman, rješava se pitanje uplate novca za hranu u kantini.”

Treća je probudila optimizam i kod svih onih hrvatskih građana koji čame po zatvorima i u najudaljenijim zakutcima našega planeta: “Grlić Radman: Ohrabrio sam osmoricu pritvorenika i poručio im da je Vlada uvijek uz naše državljane, bez obzira gdje su.”

Samo je četvrta vijest bila posvećena političkim, a ne konzularnim pitanjima: “Hrvatska snažno podupire Ukrajinu i ukrajinski narod, osigurat ćemo novi paket vojne pomoći od 30 milijuna eura.” U njoj se navodi da se premijer Plenković sastao s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim kojem je još jednom iskazao snažnu potporu Hrvatske ukrajinskom narodu.

Konzularna pitanja ne smiju rješavati ministri

Tako je na koncu ispalo, i to prema interpretacijama na službenoj mrežnoj stranici Vlade, premijer Plenković, ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman i ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica putovali su u Atenu ne zbog razloga navedenih u najavi samog posjeta nego zbog obavljanja banalnih konzularnih poslova vezanih uz pritvaranje stotinjak hrvatskih građana osumnjičenih za sudjelovanje u masovnoj uličnoj tučnjavi 7. kolovoza ove godine u kojoj je život izgubio jedan grčki građanin, a nekolicina hrvatskih i grčkih građana bila je teže ili lakše ozlijeđena i bolnički zbrinuta.

Premijer Plenković kao vrlo iskusan i verziran diplomat vrlo dobro zna da konzularna pitanja, u koje spada i pritvaranje hrvatskih građana izvan granica Republike Hrvatske, ne mogu i ne smiju rješavati ministri, ponajmanje posjetima pritvorenicima. Taj presedan i dosad neviđeno ponižavanje ministarske pozicije, a time i cijele Vlade, napravljeni su isključivo zbog dodvoravanja rubnom ekstremnom dijelu vlastite partije i njenoga biračkog korpusa. Poslati ministre vanjskih poslova i pravosuđa u zatvorski posjet onima koji su doputovali u Atenu samo zbog makljaže letvama i bokserima s protivničkom skupinom sebi sličnih vandala je i za hrvatske žalosne prilike i mizerne standarde novo grebanje po dnu političke kloake.

Plenkovićev atenski faux pas kad-tad stići će na naplatu

Zakon o vanjskim poslovima obavezuje diplomatska predstavništva i konzularne urede Republike Hrvatske na pružanje konzularne zaštite uhićenim i pritvorenim hrvatskim državljanima, ali to nije, ne može i ne smije biti posao za premijera i njegove ministre. Hoće li ubuduće premijer Plenković, ministri Grlić-Radman i Malenica obilaziti i sve utamničene hrvatske građane u državama Južne Amerike ulovljene u krijumčarenju kokaina, ili one u zemljama Europske unije uhićene nakon provala, razbojstava ili obiteljskog nasilja?

Jer kako drugačije tumačiti riječi ministra vanjskih poslova Grlić-Radmana da je “Vlada uvijek uz naše državljane, bez obzira gdje su i što su počinili” nego kao podršku i ohrabrenje svim “našim” barabama, vandalima, nasilnicima, švercerima, lupežima, provalnicima i ubojicama da i dalje nastave u svojim nedjelima jer ako ih kojim slučajem lokalne vlasti ulove i uhite avion Vlade dovest će nekoliko članova Vlade u provjeru kvalitete i dostupnosti hrane iz zatvorske kantine.

Ako je za urednika službene mrežne stranice hrvatske Vlade najvažnija rečenica i poruka iz intervjua ministra Malenice: “Hrvatski državljani nisu se žalili na zatvorski tretman, rješava se pitanje uplate novca za hranu u kantini” onda možemo očekivati da hrvatski ministri uskoro posjete i utamničene Hrvate u Paragvaju, Brazilu i Ekvadoru jer je tamo zatvorski jelovnik ipak puno lošiji i oskudniji nego u Grčkoj. Politički potezi napravljeni samo zbog dodvoravanja rubnome dijelu biračkoga tijela slijepa su ulica za mainstream opcije i Plenkovićev atenski faux pas kad-tad stići će na naplatu.

Plenković je praktički amnestirao sudionike ulične makljaže

Prije tjedan dana citirao sam Članak 31.a Zakona o sprječavanju nereda na sportskim natjecanjima, ali ga zbog premijera Plenkovića i njegovih ministara ipak treba ponoviti: “(1) tko za vrijeme odlaska na sportsko natjecanje […] sudjeluje u tučnjavi ili napadu na druge gledatelje […], uslijed čega je neka osoba teško tjelesno ozlijeđena, kaznit će se za samo sudjelovanje kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine, (2) Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovoga članka prouzročena smrt neke osobe, počinitelj će se kazniti za samo sudjelovanje kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.”

Premijer Plenković još je 15. kolovoza u svojoj izjavi amnestirao gotovo sve hrvatske sudionike atenske ulične makljaže među ostalim kazavši “ne može biti krivo njih sto” te zatraživši da se “velika većina hrvatskih građana deportira u Hrvatsku.” Budući da članak 31.a Zakona kaže “kaznit će se za samo sudjelovanje” nije jasno na što je pravnik i političar Plenković mislio kada je rekao “ne može biti krivo njih sto” i što bi po njemu neovisno hrvatsko pravosuđe trebalo učiniti nakon moguće deportacije hrvatskih građana trenutačno utamničenih u Grčkoj.

Jedino je sigurno da ih u hrvatskim zatvorima ne bi “ohrabrivao” ministar vanjskih poslova Gordan Grlić-Radman i da se ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica ne bi previše brinuo o “pitanjima uplate novca za hranu u kantini.”