Popuštalo se Hitleru, Putinu, Orbanu, a onda i Vučiću. Za najnoviju prijetnju ohrabrenog Dodika kriv je upravo Zapad

EU već desetak godina prema svim problematičnim državama u Europi provodi politiku appeasementa

Europska i američka politika nečinjenja u Srbiji i BIH doista može dovesti do odcjepljenja Republike Srpske. Što cijeli prostor bivše Jugoslavije, ali i Austriju, Njemačku i Italiji može dovesti u stanje trajne nesigurnosti.

Vladimir Putin ne pokušava obnoviti rusko carstvo samo zahvaljujući fizičkoj veličini i prirodnim bogatstvima Rusije. Vladimir Putin izrastao je u opasnog diktatora i ratnog zločinca, zato što je Europska unija, na čelu s bivšom njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, prema Putinu vodila politiku popuštanja pod svaku cijenu.

Takva je politika omogućila Vladimiru Putinu da postane jedan od najmoćnijih ljudi na svijetu. Viktor Orban, lojalni Putinov saveznik nije sam od sebe postao apsolutni vlasnik Mađarske i ubojica demokracije u Mađarskoj. Viktor Orbán učinio je Mađarsku karikaturom demokracije, zato što mu je to dopustila Europska unija.

U neka politički bolja vremena Europska unija bi se jednostavno riješila Viktora Orbana. Orban bi morao otići ili bi Mađarskoj bila suspendirana apsolutno sva moguća prava u Europskoj uniji, kao što se to dogodilo s Austrijom, kad je Jorg Haider nakratko došao na vlast u Beču.

Ohrabreni Milorad Dodik

Europska unija uopće nije reagirala na sramotne izbore u Srbiji, koji su posljedica dugotrajnog procesa ukidanja demokracije u susjednoj državi. Europskoj uniji trenutno je važnije što je Vučić priznao kosovske registarske tablice, nego što je vratio Srbiju u stanje miloševićevske diktature.

Ohrabren primjerima Vladimira Putina, Viktora Orbana i Aleksandra Vučića, Milorad Dodik ovih je dana, najkonkretnije dosad, zaprijetio odcjepljenjem Republike Srpske. S obzirom na sve što se u Europi događalo zadnjih godina, ne bi nas osobito čudilo da Republika Srpska uistinu proglasi državnu samostalnost.

Politika appeasementa

Europska unija već desetak godina prema svim problematičnim državama u Europi provodi politiku appeasementa. Politika appeasementa (stalnog popuštanja), bila je tipična za britanski odnos prema Hitlerovoj Njemačkoj tijekom tridesetih godina. Znamo kakvom je katastrofom ta politika završila.

Europska, a osobito njemačka politika appeasementa prema Rusiji omogućila je Putinov napad na Ukrajinu. Europska i američka politika nečinjenja u Srbiji i BIH doista može dovesti do odcjepljenja Republike Srpske. Što cijeli prostor bivše Jugoslavije, ali i Austriju, Njemačku i Italiji može dovesti u stanje trajne nesigurnosti.

Europska i zapadna politika toleriranja diktatura u Europi dugoročno prijeti samom opstanku glavnih vrijednosti na kojima počiva Europska unija.