Super usporedba 1976. i danas: Kako smo postali zemlja u kojoj se pale filmski setovi i odbija cijepljenje

Hrvatsko društvo je u regresiji puna tri desetljeća, zemlja i nacija moderniteta postale su zemljom i nacijom nakaradnih ideja i retrogradnih ideologija

Javno i rašireno negiranje znanosti, poricanje notornih povijesnih činjenica, besramno neznanje, zaglupljenost, zatucanost i isključivost, nadriliječništvo, strah od nepoznatoga i mržnja prema različitome, vjerovanje u mitove i zavjere, sve to je posljedica tragične tranzicije iz jedne partijske u drugu partijsku državu u kojoj su samo promijenjene parole i simboli

Blaženko Boban, župan Splitsko-dalmatinske županije i nekadašnji gradonačelnik Solina, pohvalio se u subotu zbunjenoj ministrici turizma Nikolini Brnjac kako je on osobno, kao tadašnji gradonačelnik, organizirao podmetanje požara u kojem su izgorjele drvene filmske kulise za snimanje američkog filma “The Omen” u prosincu 2005.

Njegovo impresioniranje ministrice snimili su novinari “Slobodne Dalmacije”, a skraćena verzija priznanja HDZ-ovog župana dostupna je i na IMDb-u, najpopularnijoj internetskoj stranici posvećenoj filmskoj industriji. Šteta na filmskom setu na lokaciji Manastirine u Solinu, koja je zapravo trebala predstavljati arheološko polje u Izraelu, iznosila je 500.000 dolara.

Nakon paljevine seta ekipa američkoga filmskog studija “20th Century Fox” napustila je Hrvatsku i nastavila snimanje u Italiji, a policija nikada nije pronašla počinitelje koji su, prema izjavi hrvatskoga koproducenta Marka Ivezića, 60 metara drvene konstrukcije najvjerojatnije polili benzinom i zapalili.

Film je remake istoimenog velikog hita iz 1976.

Film “The Omen” iz 2006. bio je zapravo “remake” istoimenoga velikog filmskog hita iz 1976. s Gregoryjem Peckom u glavnoj ulozi. Film je nagrađen Oscarom za najbolju originalnu glazbu, a nominaciju za Zlatni globus dobio je šestogodišnji Harvey Spencer Stephens za ulogu Damiena, prema riječima župana Bobana “malog Sotone”, koji je bio glavni razlog za podmetanje požara.

Film je u Jugoslaviji bio prikazivan pod nazivom “Pretkazanje”, tadašnje kinodvorane bile su kao i drugdje u svijetu danima i tjednima rasprodane, tako da paljenje filmskoga seta u Solinu trideset godina nakon prikazivanja originalne verzije filma i to u organizaciji lokalnoga gradonačelnika najbolje pokazuje koliko smo kao društvo i zemlja upravo nevjerojatno nazadovali.

O svemu se treba očitati premijer Andrej Plenković

Budući da je Blaženko Boban na predstojećim izborima kandidat HDZ-a za župana Splitsko-dalmatinske županije bilo bi poželjno da se o njegovom spontanom i ničime izazvanom priznanju organizacije piromanskih aktivnosti što prije očituje predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković.

Njegov novi i transformirani HDZ, stožerna hrvatska stranka velikih povijesnih postignuća i reformskih potencijala, važna karika Europske pučke stranke, ipak ne bi trebala imati kandidata za župana koji u svom životopisu navodi gradonačelničko organiziranje podmetanja požara na filmskome setu, a sve u cilju sprječavanja snimanja filma o “malom sotoni”.

Za župana će biti izabrana osoba koja organizira nasilje

Ako Blaženko Boban i nakon ovoga priznanja i dalje ostane kandidatom za župana onda je posve svejedno što će Andrej Plenković ubuduće raditi, koliko će nam svijetle budućnosti osigurati i europskih para podijeliti.

Sve to skupa neće biti ni najmanje važno jer će za župana biti izabrana osoba koja zagovara i organizira primitivno nasilje, osoba skromnih znanja i mogućnosti koja se tim nasiljem još javno i hvali, osoba koja će upravo zbog prakticiranja egzorcizma nad cijelom filmskom ekipom biti ovjenčana dodatnom slavom među sebi sličnima i za pobjedu na izborima važnima.

Hrvatsko društvo je u regresiji puna tri desetljeća, zemlja i nacija moderniteta postale su zemljom i nacijom nakaradnih ideja i retrogradnih ideologija.

Izgleda kao da smo se vratili u 19. stoljeće

Ponekad izgleda da smo se vratili u 19. stoljeće kada je udio pismenih bio nešto manji od današnjega udjela visokoškolovanih. Javno i rašireno negiranje znanosti, poricanje notornih povijesnih činjenica, besramno neznanje, zaglupljenost, zatucanost i isključivost, nadriliječništvo, strah od nepoznatoga i mržnja prema različitome, vjerovanje u mitove i zavjere, sve to je posljedica tragične tranzicije iz jedne partijske u drugu partijsku državu u kojoj su samo promijenjene parole i simboli.

Kako bi ta promjena bila petrificirana i u redovnim izbornim razmacima demokratski potvrđivana morali smo se vratiti barem jedno stoljeće unatrag jer bi i najmanji korak unaprijed doveo u pitanje sve apostole i sponzore te promjene. Blaženko Boban samo je revni i poslušni vojnik partije koji je u jednome nadahnutom trenutku pokazao nešto više inicijative nego što se to od njega očekivalo.

Andrej Plenković zna da je njegova partija sastavljena većinom od “bobana” i da svi ti “bobani” jednu malu paljevinu filmskih kulisa ne smatraju čak ni grijehom vrijednim ispovjedi, premijer isto tako zna da u onome davno obećanom transformiranom HDZ-u nije moglo ni trebalo biti mjesta kako za Blaženka Bobana tako ni za sve ostale “bobane”, ali kako je takav HDZ neostvariv “bobani” će i dalje nesmetano paliti filmske setove, egzorcirati filmske ekipe, naručivati internetske stranice u cvjećarnicama ili sve ono što već rade svi ti “bobani”, “beroši” i “žalci” dok god su skriveni od pogleda javnosti.

Moglo bismo imati više cjepiva nego onih koji se žele cijepiti

Četiri godine prije svjetske premijere prvoga “Pretkazanja” (1976.) na Kosovu i u Beogradu izbila je epidemija velikih boginja. Bilo je zaraženo ukupno 175 osoba, a umrlo je njih 35. Epidemija je savladana u roku od dva mjeseca, a u dva tjedna ponovo je cijepljeno cjelokupno jugoslavensko stanovništvo, i to bez ikakvih prigovora, sumnji ili dvojbi o potrebi za ponovnim cijepljenjem.

Ukoliko se ostvare trenutačne najave o isporukama sve četiri vrste cjepiva protiv koronavirusa Hrvatska bi početkom lipnja mogla imati više cjepiva nego osoba koje ga žele primiti. Upravo to sam kazao jednome od šefova hrvatskoga javnog zdravstva još početkom veljače ove godine, vodeći se podacima iz anketa provedenih u listopadu i studenom 2020. prema kojima su Hrvatska i Srbija bile na dnu europske ljestvice po udjelu građana koji se žele cijepiti.

Nisu se cijepile medicinske sestre, a isto se očekuje od građana

Ako se nije cijepila polovina medicinskih sestara teško je očekivati da će se u istim uvjetima i u istome razdoblju cijepiti više od polovine opće populacije.

Takav mogući debakl kampanje cijepljenja koji će onda neminovno prolongirati i završetak epidemije neće biti samo rezultat i posljedica nemuštih i politikantskih protuepidemijskih politika Vlade i njenoga Stožera, svekolikoga brljavljenja nesposobnoga ministra zdravstva, marginaliziranoga Znanstvenoga savjeta i nikada do sada viđenoga javnog maltretiranja, vrijeđanja i ponižavanja dijela njegovih članova, to će ipak ponajviše biti rezultat “bobanizacije” društva i onoga što je Umberto Eco još 2015., govoreći o društvenim mrežama, nazvao “invazijom imbecila”.

Okružio se onima koji nemaju zamjerku na njegovo upravljanje

Andrej Plenković okružio se “bobanima” i “berošima” na svim nivoima vlasti i partije, ne samo zbog toga što nije bilo boljih, sposobnijih i pametnijih, on se njima okružio jer bi bolji, sposobniji i pametniji možda imali i poneku primjedbu ili čak i zamjerku na način njegovoga upravljanja zemljom i partijom.

Zbog toga ćemo i u narednome razdoblju njegove apsolutne vladavine biti osuđeni samo na “bobane” i “beroše”, a ako kojim slučajem Blaženko Boban i Vili Beroš budu i zamijenjeni, njihovi nasljednici možda neće benzinom zalijevati i paliti filmske setove ili kupovati software u cvjećarnici, ali je više nego sigurno da će i oni biti proizvodom “bobaniziranog“ društva sa svim njegovim vrlinama i kvalitetama.