Kako su afere s Geodetskim i covid testovima još jednom potvrdile da novinari obavljaju posao države

Pregled tjedna Dragana Markovine

Bio je ovo neobično bogat tjedan, obilježen napetostima i formiranjem nove federalne vlade u Bosni i Hercegovini, bizarnim skandalima između Prlje i navijača Hajduka te Milorada Dodika i obitelji Đoković, bitnom odlukom u Splitu, preuzimanjem dužnosti zagrebačkog nadbiskupa od strane Dražena Kutleše, velikim skandalom na Geodetskom fakultetu, najavom donošenja Zakona o jeziku, titulom Dinama i stečajem Bandićeve stranke.

Stečaj

Posthumni politički život Milana Bandića, koji je formalno bio intenzivniji od Titovog, jer su nakon smrti potonjega preživjele štafeta i parola ‘I nakon Tita, Tito’, ali njegovo ime više nije egzistiralo u formalnom političkom smislu, dok je s Bandićevim imenom u službenom imenu partije slučaj bio posve suprotan, je konačno došao kraju odlaskom spomenute stranke u stečaj. I bez obzira na najave od strane Slavka Kojića o osnivanju nove stranke, pa i primjetnu aktivnost u Gradskoj skupštini, priča je konačno i formalno zaključena. Realno će pak Zagreb još dugo živjeti posljedice Bandićevog doba.

Geodetski

Ono što je pak Dora Kršul otkrila vezano uz formalno službeni auto i jahtu na Geodetskom fakultetu, nakon čega smo slušali bizarna objašnjenja i dočekali ulazak istražne policije na fakultet, a sve u tjednu u kojem smo vidjeli sličnu priču s nabavkom covid testova, samo još jednom potvrđuje da novinari obavljaju posao države. Pri tome, Telegramovi novinari, nekolicina njih, poput Dore, Drage Hedla i Ane Raić Knežević rade to sustavno i neumorno i bitno za javnost.

Kutleša

Proteklog tjedna Dražen Kutleša je i formalno preuzeo dužnost zagrebačkog nadbiskupa, održavši klasičan antimodernistički govor, uz isprazne laude Andreja Plenkovića, ali i uz znakovitu informaciju o radu na beatifikaciji Franje Kuharića. Što je više nego jasan znak da projekt tzv. Stepinčeve crkve polako odlazi u povijest, da ustupi mjesto Kuharićevoj crkvi, a to je na svaki način dobra vijest.

Zakon o jeziku

Kad ne odgovara s visoka na novinarska i oporbena pitanja, ne svađa se predsjednikom i ne daje velike izjave bez strasti, premijer Plenković radi na populizmu, ništa manje od onih koje za istu stvar optužuje. Tako smo prošlog tjedna dobili njegovu najavu da će se na temelju nacrta iz Matice Hrvatske krenuti u izradu Zakona o jeziku, populističke besmislice potpuno posvađane s duhom vremena. Kao i najveći dio tema iz hrvatskog političkog života.

Prlja

Jedna od tih besmislenih tema, koja doduše ne dolazi iz političkog života, ali jeste bila u središtu pažnje, jeste benigna navijačka zezancija Zorana Prodanovića Prlje prema Hajduku i njegovim juniorima. Na tu se temu nema pak što pametnije napisati od onoga što je Boris Dežulović napisao u Novostima, uočivši kako je ovo svima problem među navijačima, dok ustašovanje u Švicarskoj nije.

Antifašistički Split

Da se nešto u Splitu ipak mijenja, svjedoči odluka o tome da se 26. listopad 1944., dan oslobođenja grada od fašizma, ukleše na štandarac na Pjaci, o čemu sam pisao duži tekst. Istog tjedna je, istina, Viktor Ivančić otkrio javnosti kako se ustaški pozdrav ponovno ukazao na spomeniku HOS-a, ali je i donesena odluka o podizanju spomenika nekad ostraciranom Miljenku Smoji. Drugim riječima, puževim korakom se uspostavlja normalan odnos prema prošlosti, uz tvrdokorni otpor desnice tim tendencijama.

Brnabić-Plenković

U iste puževe korake vrijedi ubrojiti i dolazak srpske premijerke Ane Brnabić u Zagreb, njen susret s premijerom Plenkovićem i posve smirujuće i afirmativne poruke s obje strane, gdje se čak moglo čuti od strane Milorada Pupovca da je broj u ratu nestalih Hrvata i Srba negdje podjednak. Paralelno s ovim, Tomislav Žigmanov, hrvatski član Brnabićkine Vlade je izjavio kako se osjeća destigmatiziranost Hrvata u Srbiji, ali smo također saznali i da ih je na novom popisu, devetnaest tisuća manje nego na prošlom.

Vlada Federacije

U Bosni i Hercegovini je, uz žestoke, dijelom i nasilne prosvjede bošnjačkih nacionalista i nakon odluke Visokog predstavnika Christiana Schmidta te, unatoč opstrukcijama koje su razbile koaliciju Osmorke, na jedvite jade izglasana nova Vlada Federacije BiH. Kojoj treba poželjeti sreću, uz nadu da će konačno doći do smirivanja hrvatsko-bošnjačkih odnosa i zdravu skepsu prema tim nadanjima.

Dodik-Đoković

Spomenuti odnosi, naravno nisu jedini koji su tenzični, jer je tu uvijek Milorad Dodik sa svojim najavama odcjepljenja, deklaracijama o državnoj imovini koja je upravo predmet spora i svakom vrstom opstrukcija funkcioniranja države. No, proteklog tjedna i on se poskliznuo na vlastiti jezik, budući da je u off-u gostovanja na RTS-u izvrijeđao obitelj Đoković, povodom prvog ATP turnira, Srpska open u Banjoj Luci. Ne treba biti pretjerano mudar pa zaključiti tko je morao odobriti da ta snimka izađe s RTS-a u javnost, što je samo još jedan znak da Dodik ne kotira baš najbolje kod Vučića.

Dinamo

I konačno, u bučnom, pravom splitskom derbiju, koji nije ponudio neku atraktivnu igru i u kojem je Hajduk bio bolji, Dinamo je zasluženo uzeo još jednu titulu prvaka. Ovog puta puno više zahvaljujući nerazumnoj odluci Hajdukove uprave o smjeni trenera s kojim je momčad solidno izgledala, nego vlastitim igrama na proljeće.