Vojni komentator: Pravi udar tek slijedi, Ukrajinci još nisu angažirali svoje rezervne snage pripremljene za ofenzivu

Samo sedamdesetak ukrajinskih specijalaca pod kontrolom drži ključni mostobran na Dnjepru

FOTO: AFP

Iako su izgledi za Ukrajinski prodor preko Dnjepra izuzetno mali, ruski zapovjednici pušu i na hladno. Ako žele likvidirati mostobran, Rusi moraju s drugih dijelova fronta vratiti tešku artiljeriju i dovući streljivo kojeg je sve manje

Združene snage Ukrajine postupno, ali sigurno zatvaraju „kliješta“ oko okupiranog grada Bahmuta. Iako su vijesti često kontradiktorne, definitivno je napredovanje Ukrajinaca na južnom i sjevernom krilu obuhvatnog manevra oko sad već bivšeg rudarskog grada s prijeratnih 70.000 stanovnika.

Na južnom krilu potvrđeno je napredovanje do prigradskog naselja Kliscivka koje se nalazi oko sedam kilometara od središta Bahmuta. Samo naselje nalazi se u dolini. Ukrajinci su ovladali zapadnim šumskim pojasom i uzvisinama iznad mjesta. U takvim okolnosti, daljnja obrana Kliscivke vrlo je kompromitirana. Na ovom pravcu najveći dio posla odradila je treća jurišna brigada, sastavljena od boraca bivše pukovnije AZOV.

Što Ukrajincima znači Bahmut?

Sjeverno krilo obuhvatnog manevra oko Bahmuta zatvara se u pravcu Brhivke, mjesta koje se nalazi oko šest kilometara sjeverno od Bahmuta. Ukrajinske snage došle su do prilaza mjestu. Osloboditelji napadaju i na nekoliko pomoćnih pravaca oko Bahmuta. Iako je Donbas relativno gusto naseljeno područje, ukrajinske snage po svaku cijenu izbjegavaju borbe u naseljenim mjestima. Urbane borbe, neminovno iziskuju dominantni angažman pješadije i to u bliskoj borbi. Posljedično, to dovodi do velikih gubitaka. Međutim, izbjegavajući ulične borbe, smanjuju se gubici ali je napredovanje sporije.

Što Ukrajincima znači Bahmut? Isto kao i Rusima, dok su ga napadali: mjesto na koje će biti vezane značajne snage okupatora daleko od glavnih operacija u Zaporožju. Iako je za Moskvu to bila Pirova pobjeda, Bahmut predstavlja barem simboličan uspjeh u posljednjih deset mjeseci ratovanja. Iz tih razloga, počeli su dovlačiti pojačanja u oklopu. Na taj način pokušavaju parirati postupnom uvođenju ukrajinskih tenkovskih jedinica u borbe oko Bahmuta.

Ukrajinci pokazuju umijeće

Kao i na Zaporoškom dijelu fronta, u borbama na Donjeckom frontu Združene snage Ukrajine pokazuju svoje umijeće korištenja suvremenih zapadnih sustava u borbi protiv ruske artiljerije. Samo u jednom danu oko Bahmuta je uništeno ukupno devet jedinica teške cijevne i raketne artiljerije. Za zadaće kontrabatiranja ukrajinski artiljerci vrlo vješto koriste dvije osnovne prednosti: veći domet i bolju preciznost streljiva koje su dobili sa zapada.

U nedostatku suvremenih topničkih sustava, kao što je samohodna haubica Msta-S kalibra od 152 milimetra, Rusi su oko Bahmuta rasporedili samohotke iz sovjetskog vremena, Gvozdika 2S1 i Zumbul 2S5 kalibra od 122, odnosno 152 milimetra. Njihov domet jednostavno ne „dobacuje“ do ukrajinskih topničkih položaja.

Pored eliminacije artiljerijskih sustava, Ukrajinci vrlo usijano gađaju ruska skladišta streljiva i goriva, kao i željezničke utovarne rampe u zahvatu fronta. Pogodak skladišta projektila za višecijevni bacač raketa GRAD u Makijivki, gradu blizancu Donjecka, izazvao je nezapamćen vatromet.

Obrana važnog mostobrana

U nedovršenom, napuštenom naselju stambenih zgrada Rusi su dovukli desetke tona raketa kalibra od 122 milimetra. Kada su počele letjeti u zrak, moglo su se razlikovati rasprskavajuće bojeve glave od onih zapaljivih, punjenih bijelim fosforom koje Rusi vrlo rado koriste kad napadaju naseljeno mjesto.

Ukrajinski mostobran na lijevoj obali Dnjepra, kod srušenog Antonovskog mosta, još je uvijek trn u oku ruskom general-pukovniku Mihailu Teplinskom, koji zapovijeda južnom skupinom ruskih snaga u Ukrajini.

Već tri tjedna, ruske elitne jedinice padobranaca i SpetzNaza pokušavaju eliminirati relativno mali mostobran na okupiranom dijelu Hersonske oblasti. Iako se mostobran nalazi na jednoj od ada, između rijeka Dnjepar i Konka, te trenutno ne predstavlja ozbiljnu prijetnju ruskom lijevom krilu, general Teplinski potpuno je svjestan potencijalne opasnosti ukoliko bi se na lijevoj obali Dnjepra stvorila operativna osnovica za prodor prema Krimu.

Daleko povoljniji položaj

Netom nakon iskrcavanja prve skupine ukrajinskih pomorskih diverzanata, Rusi su pokušali prvo artiljerijom, a zatim i izravnim angažmanom skupine padobranaca eliminirati mostobran. Rusko topništvo nije imalo učinka jer su se ukrajinski vojnici skrili ispod lukova mosta. Prvi juriš ruskih padobranaca, kao i svi ostali poslije, završio je neslavno.

Naime od mjesta Oleski, koje je pod ruskom kontrolom, do Antonovskog mosta vodi samo jedna prometnica u dužini od oko tri kilometra. Sve ostalo čine rukavci i limani. Ukrajinsko topništvo s desne obale Dnjepra vatrom pokriva svaki pokret prema mostu. Također, upotrebom granata s protuoklopnim minama, vrše daljinsko zaprečivanje prilaza mostobranu. I konačno, njihove baterije nalaze se na desnoj, znatno višoj obali Dnjepra što im osigurava daleko povoljniji položaj za vatreno djelovanje.

Ruski padobranci u pomoć su pozvali i svoje zrakoplovstvo. Bezuspješno su pokušali s distance, improviziranim satelitski vođenim planirajućim bombama FAB500, srušiti luk mosta pod kojim se kriju ukrajinski vojnici. Razlog je vrlo tipičan. Ruske pametne bombe nemaju zahtijevanu preciznost za direktan pogodak cilja koji se gada. Ukrajinci su dodatno zakomplicirali život ruskim pilotima jer su na desnoj obali Dnjepra, bliže liniji fronta, postavili protuzrakoplovne sustave srednjeg i velikog dometa uključujući njemački IRIS-T i sovjetski S-300.

Udaljavaju ih od Zaporožja

I konačno, rusko zapovjedništvo odlučilo se na upotrebu posljednjeg aduta iz arsenala klasičnog naoružanja. Ostatke Antonovskog mosta, na lijevoj obali, gađali su taktičkim balističkim projektilom Iskander. Ostvaren je izravan pogodak. Srušen je jedan od betonskih lukova mosta. Međutim, nisu uništene ukrajinske snage koje brane mostobran. Naime, Rusi su obavijestili svoje snage o planiranom napadu sat vremena ranije.

Ukrajinci su prozreli ruski manevar. I oni su izmjestili svoje snage iz rajona mogućeg udara balističkog projektila. Opet se pokazalo da Ukrajinci raspolažu kvalitetnijim obavještajnim podacima u realnom vremenu.

O krajnjim namjerama ukrajinskih zapovjednika može se samo spekulirati. Međutim, sigurno je da relativno malim snagama, koje drže mostobran, uz sebe vezuju znatno veće elitne ruske postrojbe i sprečavaju njihov angažman na frontu u Zaporožju.

Moskva nezadovoljna blogerima

Ministarstvo obrane u Moskvi i ruski glavni stožer nezadovoljni su pisanjem nekih ruskih vojnih blogera koji javljaju o ruskim gubitcima, što je u kontradikciji s „pobjedonosnim“ izvještajima zvanične press službe. Posebno naglašavaju pogibeljno jurišanje ruskih specijalaca jedinom cestom koja vodi prema mostu. Naime, ruske snage nemaju na raspolaganju dovoljan broj čamaca. Koriste samo one koje su oteli od civila.

Na drugoj pak strani, ukrajinski pomorski diverzanti imaju na raspolaganju brojne brze čamce. Mrežu riječnih rukavaca i kanala koriste za snabdijevanje i brzi manevar manjih udarnih skupina u predjelima gdje ruski nemaju pristupa. Zaštitu od ruskih dronova-kamikaza, koji predstavljaju najveću opasnost za brze, ali lagane čamce, postigli su intenzivnim ometanjem upravljačkih signala.

Nesumnjivo su Ukrajinci obavili sveobuhvatne pripreme za izvođenja relativno male operacije. Osigurana je neposredna i posredna atelijerska podrška na cijeloj dubini izvođenja napada. Svaki ruski pokušaj protuudara pokriva topnička vatra s desne obale Dnjepra. Ruska artiljerija ni približno više nije moćna i učinkovita da bi kontrabatiranjem ušutkala ukrajinske topnike.

Sedamdesetak specijalaca

Također, iznad cijele operativne prostorije uspostavljen je višeslojni „kišobran“ zemaljske protuzračne obrane. Ruski avioni i helikopteri više ne mogu izravno djelovati po mostobranu bez realne opasnosti od obaranja.

I, konačno, sveobuhvatne mjere elektroničkog ratovanja osiguravaju dodatnu zaštitu i prednost ukrajinskim desantnim snagama. Kad se sagleda cjelina angažiranih ukrajinskih snaga onda je potpuno jasno kako svega sedamdesetak ukrajinskih specijalaca uspijeva uspješno odolijevati brojnim ruskim napadima i zadržati pod svojim kontrolom mostobran.

Eventualno forsiranje rijeke Dnjepar, kao Damoklov mač visi iznad vrata ruskih snaga u okupiranim dijelovima Hersonske i Zaporoške oblast. Ukrajinski prodor na lijevu obalu Dnjepra drastično bi kompromitirao cijeli sustav ruske obrane u Zaporožju. Iako su izgledi za Ukrajinski prodor preko Dnjepra izuzetno mali, ruski zapovjednici pušu i na hladno. Ako žele likvidirati mostobran, Rusi moraju s drugih dijelova fronta vratiti tešku artiljeriju i dovući streljivo kojeg je sve manje.

Jedno je ipak sigurno

Istočni dio fronta, na granici Luganske i Harkivske oblasti velika je nepoznanica. Ukrajinci javljaju o gomilanju ruskih snaga. Navodno ih je oko 120.000 na istočnom dijelu bojišnice. Rusi su prvo javili o napadu četiri, pa zatim šest ukrajinskih brigada u predjelu Kremina. Međutim, u stvarnosti nema značajnih pomicanja linije razdvajanja. Radi li se o propagandnom nadmetanju ili se na istoku stvarno nešto kuha, to će se uskoro vidjeti.

Naime, Ukrajinci još nisu angažirali svoje rezervne pripremljene za ofenzivu. U Zaporožju, kao i na Donjeckom frontu, bore se manje-više s postrojbama s kojima su krenuli u ofenzivu. Ukupno gledajući inicijativa je u rukama Ukrajinskih zapovjednika. Jedno je sigurno, Združene snage Ukrajine polako ali sistematično sustavno reduciraju snagu i sposobnost ruskog ratnog stroja.