U prosincu nas u Istri očekuje (gostima) iznenađujuće jak sajam knjiga

Sa(n)jam knjige u Istri ove godine ulazi u svoju 21. godinu

FOTO: Tanja Draskic Savic

“Tematsko polazište 21. Sa(n)jam knjige u Istri Otok-Geto-Azil sigurno je najakutalnija tema koju je Sajam ikad imao. Kad je tema postavljena, ni slutili nismo da će se ona prožeti s trenutkom u kojem živimo i da ćemo radeći na programu svjedočiti ovakvoj izbjegličkoj krizi, gledati kako se slobodna Europa pretvara u utvrđeni otok, geto i istovremeno azil, da ćemo nemoćno promatrati zatvorene granice, građenje ograda i rastuću kseneofobiju”, poručeno je od organizatora.

Kroz mnogobrojne okrugle stolove, knjige suvremenih autora, izložbe, filmove i umjetničke instalacije ovogodišnji će Sajam pokušati otvoriti širu raspravu o današnjem trenutku, ali i propitivati teme poput getoizacije slobodne misli, samogetoizacije intelektualaca, cenzure i autocenzure.

Respektabilni gosti

U više od sto programa Sajma sudjelovat će ukupno 146 književnika, glazbenika, prevoditelja, izdavača, urednika, likovnih umjetnika, predavača. Točno 50 autora dolazi na Sajam sa svojim novim knjigama.

Grupu inozemnih autora predvode dva izuzetno renomirana imena europske kulturne scene: Terry Eagleton, jedan od najvećih teoretičara književnosti i kulture kojem su ove godine u Hrvatskoj prevedene i izdane dvije knjige i Erri De Luca, talijanski pisac, prevoditelj i aktivist, kojeg su pisci iz cijeloga svijeta podržavali putem peticija, a zbog sudskog proces na kojem mu se sudilo za verbalni delikt.

Autori koji s posebnim senzibilitetom pristupaju problemskim pitanjima migranata, getoizaciji slobode govora ili pak otoku kao utopijskom mjestu i paradigmi poetičnog i literarnog prostora, na pulski Sajam dolaze s Islanda – Jon Kalman Stefansson, iz Ukrajine – Jurij Viničuk i Oleksandr Irvanec, Njemačke – Joachim Sartorius, Švicarske – Lukas Bärfuss, iz Bosne i Hercegovine – Namik Kabil.

Kroz mnogobrojne programe, nove poput Book F(or)ever, ali i tradicionalne kao što su Suton uz knjigu, Razgovori iza zavjese, Bertijev program, Autor čita autora i Doručak s autorom predstavit će se još i: Zdravko Zima, Jurica Pavičić, Zoran Ferić, Boris Dežulović, Dragan Markovina, Predrag Lucić, Boris Greiner, Borna Vujčić, Zvonko Maković, Tonko Maroević, Nadežda Čačinovič i dr.

Od zanimljivih gostiju na okruglim stolovima svakako treba izdvojiti: Snješku Knežević, Žarka Puhovskog, poznatu talijansku novinarku Valeriju Brigida, Dragana Živadinova i tursku spisateljicu i aktivistkinju Ece Temelkuran.

 

Pula se okreće stripu

Prošle je godine pulski sajam prvi put u žarište postavio strip te cijelu jednu ulicu nadomak Sajmu pretvorio u Stripovsku ulicu – Via dei fumetti – Strip Strasse u kojoj će se ove godine održati Noć stripa s izložbom A5 i Strip strasse maratonom na kojem će sudjelovati mlada, ali već renomirana Ivana Pipal, slikarski duo iz Slovenije Beli sladoled (Miha Perne i Leon Zuodar), beogradski strip autor Boris Stanić i zagrebački street artist Miron Milić.

U Stripovskoj će se održavati i radionica stripa koju organizira poznati Art&Music festival, a koju će voditi pulska strip autorica Petra Gardijan. Tom radionicom i cjelonoćnom svirkom (Letu štuke, Miki Solus, Artan Lili, Lice Mista) u nekad kultnom klubu Hotela Pula oživjet će, prvi put zimi, u sklopu Sajma kultni festival Art&Music, koji od svog osnutka uspješno sublimira strip i glazbu.

Mnogobrojne popratne izložbe

Uz već spomenutu izložbu strip crtača A5, prvi dan Sajma otvorit će se u Gradskoj galeriji Pula izložba: Antun Motika – protostrip i karikature, koju je Sajam prema ideji Andree Matoševića osmislio u suradnji sa Zbirkom umjetnina grada Pule.

U Galeriji Cvajner predstavit će se eminentni beogradski grafički dizajner, vizualni umjetnik i osnivač life style brenda Futro, Slavimir Stojanović, s izložbom Knjige koje nisam napisao – izmišljene naslovnice knjiga gdje se autor poigrava s dosjetkama, ironijom, ali i autoironijom.

Po prvi put u povijesti Sajma jedan od “sajamskih prostora” postat će i Augustov hram, a sve zahvaljujući izložbi Intermundia Ane Dane Beroš. Intermundia je kustosko-istraživački projekt, koji prikazuje slučaj Lampeduse kao metonimije suvremenih “pritvorskih uvjeta” na ulasku u “Tvrđavu Europu”.

Beograd, ovogodišnje regionalno žarište

Posljednje desetljeće Sajam redovito predstavlja određenu regiju i njezin kulturni milje. Ove godine regionalno žarište bit će usmjereno na snažnu umjetničku scenu grada Beograda.

Program Beograd čita osmišljen je u suradnji s Geopoetikom, a glavni selektor programa je Vladislav Bajac, direktor Geopoetike i član programskog odbora Sajma. Atmosferu suvremenog Beograda u Pulu će prenijeti bardovi ovog osebujnog grada i mlađi beogradski autori, među kojima su: Slobodan Šijan, Goran Marković, Božo Koprivica, Slavimir Stojanović (Futro), Slavoljub Stanković, Đorđe Miketić, Dana Todorović, Vesna Goldsworthy i Predrag Miki Manojlović.

Program Beograd čita u jednom je dijelu i posveta filmskoj Puli, jer nam zlatnim Arenama nagrađivani, miljenici pulske filmske publike: Goran Marković, Slobodan Šijan i Miki Manojlović dolaze na Sajam. Dolaze s knjigama, a Goran Marković uz knjigu nosi film.