Posjetili smo prvo savjetovalište za pružanje pomoći onima koji su se susreli s mračnom stranom interneta

Centar za sigurniji internet svoju je fizičku lokaciju otvorio u zagrebačkoj Gajevoj ulici

FOTO: Press

Nasilje više nije vezano za određeno mjesto i vrijeme. Pojavom interneta i društvenih mreža došlo je do konstantne izloženosti ekstremno gnjusnim komentarima, kojih je na društvenim mrežama sve više. Skriveni iza lažnih imena i nadimaka, mnogi se ne libe tipkovnicu koristiti kao oružje za nanošenje teških psihičkih ozljeda. Takvi negativni komentari mogu ozbiljno poljuljati i odraslu osobu, a pogotovo djecu i mlade.

Štoviše, struka je dokazala da provođenje vremena na društvenim mrežama može utjecati na pojavu kliničkih simptoma depresije, kao i drugih mentalnih poremećaja i stanja. Pri tome, najosjetljivija je dob adolescencije u kojoj dolazi do kognitivnih, emocionalnih i socijalnih promjena mlade osobe.

Izloženi elektroničkom nasilju, kako se naziva ovaj novi oblik maltretiranja, mogu razviti ozbiljne smetnje i uznemirenosti koje će utjecati na njihovo samopouzdanje, ali i razvoj uopće. Naime, u ovom obliku nasilja, nasilnik nužno ne može vidjeti žrtvu i osjetiti njenu bol, pa je tim više sadržaj poruka i objava okrutniji, kaže stručna literatura.

Riječ je o globalnom problemu s kojim se suočava svako mjesto na svijetu u kojemu postoji internetska povezanost. Štoviše, podaci za Hrvatsku kažu da stanje kod nas nije nimalo bolje u odnosu na druge dijelove svijeta.

Otvoreno je prvo savjetovalište

Konkretnije, Centar za sigurniji internet (CSI) u 2023. godini zaprimio je 300 posto više poziva građana, u odnosu na godinu prije, kojima je bilo potrebno savjetovanje, ili psihološka pomoć djeci koja su doživjela neki oblik nasilja na internetu.

Upravo zbog toga, CSI je uz pomoć A1 Hrvatska otvorio prvo savjetovalište specijalizirano za pružanje stručne pomoći roditeljima i djeci koja su se upoznala s negativnom stranom online svijeta. Osim negativnih komentara na društvenim mrežama, tu spadaju i sexting, pretjerano korištenje tehnologije, cyberbullying, lažne vijesti te ostali rizici s kojima se djeca i mladi mogu suočiti u virtualnom svijetu.

Konkretnu je pomoć moguće dobiti u prostorijama A1 centra u zagrebačkoj Gajevoj ulici. Novo savjetovalište bit će ključna točka u pružanju pomoći djeci, mladima, roditeljima, ali i stručnjacima koji se suočavaju s izazovima digitalnog svijeta.

“Za sigurniji internetski prostor”

Kako je kazao Tomislav Ramljak, predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, ovdje će tim stručnjaka, poput psihologa i socijalnih radnika, biti na raspolaganju kako bi pružili savjetovanje, podršku i edukaciju o sigurnom ponašanju na internetu.

“Ovo Savjetovalište predstavlja ne samo novi prostor za pomoć, već i simbol naše posvećenosti u borbi protiv svih oblika digitalnog nasilja i zloupotrebe. Pozivamo sve roditelje, djecu, obrazovne institucije i stručnjake da iskoriste naše usluge i pridruže se zajedničkom naporu za stvaranje sigurnijeg internetskog prostora za sve“, istaknuo je.

Otvaranje Savjetovališta pozdravila je i pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević, koja je kazala da trenutno svjedočimo brzim promjenama i trendovima u digitalnom okruženju. “Zato je i djeci i učiteljima, a posebno roditeljima, potrebna podrška i osnaživanje kako bi sigurno koračali kroz digitalni svijet, koristili mogućnosti koje im taj svijet pruža i znali se zaštititi”, kazala je.

CSI je u 2023. godini zaprimio 300 posto više poziva građana u odnosu na godinu prije Press

Pokrenuli izazov za mobilni tim

Suradnja između telekoma i CSI-ja traje godinama, a temelji se na zajedničkoj viziji interneta kao sigurnog virtualnog prostora. Upravo zbog toga na platformi Čini pravu stvar pokrenut je novi izazov pod nazivom “Svako dijete je bitno, gdje god se nalazi!”.

Riječ je o fundraising izazovu koji ima za cilj prikupiti 40.000 eura za mobilni tim CSI-ja. Naime, internet ne poznaje granice, prometnice i gradske središta. Negativnim komentarima i inim opasnostima na internetu mogu biti izloženi i oni koji ne žive u metropolama. Upravo zbog toga mobilni tim CSI-ja moći će obilaziti i brojna manja mjesta u kojima se djeca i odrasli nemaju priliku educirati o negativnim aspektima interneta.

Suradnju nastavljaju i kroz radionice pod nazivom “Gen Z Akademija” u suradnji s kreatorima poput Marka Cuccurina i Nike Pavičić pa će sljedeća tri mjeseca posjetiti 10 osnovnih škola diljem Hrvatske. Educirat će učenike sedmog i osmog razreda o potencijalnim opasnostima online svijeta. Kako bi što učinkovitije osvijestili učenike o odgovornom ponašanju u online svijetu, svi kreatori sadržaja pohađali su Školu odgovornog influensanja te zavrijedili certifikat “odgovornog influencera”.

Dodijeljene su i nagrade

Osim otvaranja Savjetovališta te predstavljanja Gen Z Akademije, podijeljene su i LIKE nagrade kojima CSI odaje priznanje onima koji su se posebno istaknuli u promicanju odgovornog ponašanja u online svijetu.

Tako je LAJK za odgovornost uručen zagrebačkoj Školi za grafiku, dizajn i medijsku produkciju, dok je LAJK za odgovorno izvještavanje dodijeljen kreatorici sadržaja Gloriji Peranić. LAJK za digitalno odgovornog roditelja pripao je pjevačici Franki Batelić, a pravobraniteljici za djecu Helenci Pirnat Dragičević uručen je LAJK za promicanje odgovornosti na internetu.

Radno vrijeme novootvorenog Savjetovališta je radnim danom od 8 do 16 sati, a u slučaju hitnosti, stručnjaci su također dostupni na besplatan i anoniman broj 0800 606 606. Za savjetovanje je potrebno dogovoriti termin mailom na info@csi.hr.