Što je Paretovo pravilo i kako ga koristiti u različitim područjima života?

Paretovo pravilo temeljni je zakon ekonomije koji kaže da se najveći učinak ostvaruje kroz mali postotak aktivnosti.

FOTO: Unsplash

U suvremenom društvu, gdje se informacije neprestano množe, a izazovi poslovanja postaju sve kompleksniji, koncepti koji pomažu u razumijevanju i olakšavaju prioritete su iznimno važni. Jedan od takvih koncepta je Paretovo pravilo, poznato i kao 80/20 pravilo, koje se pokazalo korisnim u različitim područjima života. Ovaj princip, često primijenjen u ekonomiji, menadžmentu, ali i u osobnom uspjehu, pruža duboko razumijevanje raspodjele resursa i efikasnosti.

Što je Paretovo pravilo?

Paretovo pravilo temeljni je zakon ekonomije koji kaže da se najveći učinak ostvaruje kroz mali postotak aktivnosti. Ovo je moćan alat koji pomaže u donošenju boljih poslovnih odluka, življenju ispunjenijeg života i poboljšavanju sreće općenito.

Iskorištavanjem skrivenog potencijala ovog pravila mogu se ostvariti ogromni dobici u svakodnevnom poslovanju, a njime se poboljšava i sama produktivnost.

Vilfredo Federico Damaso Pareto rođen je u Italiji 1848, a s vremenom je postao važan filozof i ekonomist. Legenda kaže da je jednog dana primijetio da 20 % biljaka graška u njegovom vrtu daje 80 % zdravih mahuna graška.

@studysmart2023

This study method is the famous Pareto rule or the so called the 20/80 principle. Being one of the most powerful study strategies I’ve ever tried, this one is absolutely my number one. #howtostudy #studytips #studystrategies #studymotivation #studymethod #studytrick #howtostudy #productivity #selfimprovement

♬ Cool Kids (our sped up version) – Echosmith

Ovo zapažanje navelo ga je na razmišljanje o neravnomjernoj raspodjeli. Razmišljao je o bogatstvu i otkrio da 80 % zemlje u Italiji posjeduje samo 20 % stanovništva. Zatim je istraživao različite industrije i otkrio da 80 % proizvodnje obično dolazi iz samo 20 % tvrtki, pa je došao do generalnog zaključka: 80 % rezultata doći će od samo 20 % akcije.

Ova “univerzalna istina” o disbalansu uloženog i ostvarenog je ono što je postalo poznato kao Paretovo pravilo ili pravilo 80:20. Iako ne dolazi uvijek do točnog omjera 80:20, ova se neravnoteža često vidi u raznim poslovnim slučajevima poput:

  • 20 % prodajnih predstavnika generira 80 % ukupne prodaje
  • 20 % kupaca čini 80 % ukupne dobiti
  • 20 % najčešće prijavljenih softverskih grešaka uzrokuje 80 % padova softvera
  • 20 % pacijenata čini 80 % potrošnje u zdravstvu
  • 80 % rezultata proizlazi iz 20 % truda
  • 80 % pritužbi dolazi od 20 % kupaca

Kako koristiti Paretovo pravilo?

Ovaj fenomen pomaže razumjeti kako se može učiniti više čak i dok se radi u punom radnom vremenu. Što ako postoji način da se ostvari 80 % učinka koji se može postići u samo 20 % vremena? Ideja je da će ispunjavanje 20 % popisa zadataka rezultirati 80 % učinka koji se može proizvesti za taj dan. Dakle, da bi se došlo do najvećeg utjecaja, potrebno je odlučiti koji zadaci imaju najznačajniji utjecaj na tim i usredotočiti se na njih tijekom dana. Paretovo načelo pomaže da se učini više na sljedeći način:

  • Postavljanje jasnih prioriteta
  • Podjela posla na upravljive segmente
  • Fokusiranje na dnevnu strategiju

Važno je napomenuti da ovo ne znači da bi se trebalo raditi samo 20 % posla. Umjesto toga, fokusiranjem na one zadatke koji će omogućiti da se najviše približi zadanim ciljevima, može se primijeniti ostalih 80 % kao izvrstan način za maksimiziranje rezultata. Ono što može biti izazovno je otkriti koji su zadaci u tih 20 % najboljih te zatim eliminirati ili delegirati sve ostalo.

Prepoznavanje aktivnosti visoke i niske vrijednosti

Zašto ne analizirati vrijeme provedeno na poslu? Provodi li se vrijeme obavljajući zadatke male vrijednosti koji zahtijevaju malo truda, ali imaju ogroman utjecaj na posao? Cjelodnevno besmisleno listanje društvenim mrežama ili odgovaranje na e-poštu može se činiti važnim, ali to su zadaci niske vrijednosti koji oduzimaju puno vremena i ne vode nikamo.

Zatim je potrebno analizirati vrijeme provedeno izvan posla. Provodi li se to vrijeme opet radeći manje vrijedne zadatke poput listanja društvenih medija ili gledanja televizije? To su također zadaci male vrijednosti koji ne pomažu u postizanju zadanih ciljeva, stoga se preporučuje da se riješi svega onoga što ometa u obavljanju važnijih stvari.

Postavljanje dnevnih i tjednih ciljeva prema pravilu 80:20

Dobro pravilo za ljude koji pokušavaju zamijeniti posao od 9 do 17 poslom u kojem su sami sebi šef je rasporediti dan prema pravilu 80:20. Na primjer, blogeri bi trebali potrošiti 20 % svog vremena na pisanje i stvaranje sadržaja, dok bi ostalih 80 % trebalo iskoristiti za promociju tog sadržaja putem društvenih mreža i sličnih metoda. Na ovaj način i dalje će se moći zaraditi na pasivnom prihodu dok se radi od 9 do 17.

Zadaci koji su planirani za svaki dan trebaju se rangirati prema razini prioriteta. Baš kao i s vremenom provedenim na poslu, kada se pogleda tjedni kalendar, vjerojatno je da će 20 % stavki dati 80 % željenih rezultata.

Paretovo pravilo na poslu
Unsplash

Uobičajene zablude

Zbog svoje jednostavnosti, koncept Paretovog načela često je pogrešno shvaćen i rezultira nekim mogućim zabludama. U nastavku su navedeni neke uobičajene zablude povezane s ovim načelom:

  • Matematička jednadžba

Pravilo 80:20 opće je opažanje, a ne formalna matematička jednadžba. Nadalje, pravilo se može pogrešno protumačiti tako da ako je 20 % inputa važnije, tada se preostalih 80 % može zanemariti, što je zapravo logička zabluda.

  • Zbroj brojeva 20 i 80 mora biti 100

Uobičajena je zabluda da zbroj brojeva 20 i 80 koji predstavljaju distribuciju uvijek mora iznositi 100. Međutim, to nije uvijek slučaj. Ulazi i izlazi jednostavno predstavljaju različite jedinice, a mogu biti 80:30, 90:20, itd. Zbroj postotaka ovih jedinica ne mora biti 100.

  • Predviđanje budućnosti

Paretovo pravilo fokusira se samo na povijesne podatke, što ga čini korisnim alatom za planiranje, ali ne daje predviđanja za budućnost. Iako prošli učinak može biti dobar pokazatelj budućeg učinka, nije jamstvo da će biti relevantan u budućim scenarijima. Pri formuliranju novih strategija, Paretovo pravilo možda nije uvijek primjenjivo jer se okolnosti mogu mijenjati i razvijati tijekom vremena.