Vrhunski programeri o umjetnoj inteligenciji: 'Danas u jedno popodne odradimo zadatke koji su prije trajali godinama'

Adrienne, Shawn, Joyce i Eddie govornici su na glavnoj pozornici Infobip Shifta u Zadru

FOTO: TMG Creative

Već jedanaestu godinu zaredom Infobip Shift dovodi vodeća imena developerskog svijeta u Hrvatsku. U Zadru će se 18. i 19. rujna na čak sedam pozornica unutar Športskog centra Višnjik izmijeniti više od 80 govornika pred očekivanih 5000 posjetitelja.

Ova konferencija, iako programom sasvim posvećena developerima, već godinama predstavlja i jedan od vodećih događaja za predstavnike iz različitih industrija kako bi se informirali o najnovijim tehnološkim trendovima i potencijalnim rješenjima za vlastito poslovanje.

A koji su to trendovi aktualni i najviše obećavaju pitali smo same govornike, od kojih će neki po drugi i treći put stupiti na jednu od Shiftovih pozornica.

Na Infobip Shiftu već treću godinu zaredom

Adrienne Braganza Tacke, Senior je Developer Advocate u Ciscu. Po treću se godinu vraća na Shift koji joj je, kaže, zaista prirastao srcu.

„Osjećam se ponizno i počašćeno što sam dio Infobip Shift zajednice i što se mogu vratiti ovoj angažiranoj, prijateljski nastrojenoj grupi programera i tehnoloških entuzijasta željnih učenja. To znači da slušaju što imam za reći i da žele naučiti više“, kaže.

Adrienne više od deset godina provela je kao developerka u raznim kompanijama, a danas pomaže developerima kako bi u svome poslu bili uspješniji. Većina savjeta proizlazi iz njezinog iskustva, a najveća joj je osobna lekcija bila situacija kada se još kao mlađa developerka nije postavila pred sebi nadređenima, iako je vidjela propust u planu za rješenje koje su razvijali.

„Imala sam alternativno rješenje, no bilo me strah da me nitko neće shvatiti ozbiljno. Na kraju, kako smo nastavili s inicijalnim planom, svi smo morali više raditi i refaktorirati kod, da bismo na kraju prešli na alternativno rješenje koje sam u početku htjela predložiti“, prisjeća se.

Umjetnoj inteligenciji potrebni su ljudi

Iz ovoga je, kaže, izvukla dvije važne lekcije – da bi trebala češće slušati svoju intuiciju i da se ne smije bojati zauzeti za sebe. Čak i ako je u krivu, dodaje, iz toga samo može naučiti i bolje se pripremiti za sljedeći put. Upravo joj je takav stav kasnije pomogao od toga da je ulovila par prilika o kojima prije ne bi ni sanjala do pregovaranja bolje plaće.

Najvažnijim trendom u industriji smatra razgovor o umjetnoj inteligenciji i njezinoj ulozi u zajednici. Štoviše, smatra da je nužno dobro promisliti o tome koliko je UI uistinu samostalan jer je sve rezultate njegovog rada još uvijek potrebno skrupulozno pregledati.

„Puno toga još uvijek ovisi o ljudima i mislim da to nikada neće nestati. Moramo biti pažljivi s korištenjem takvih alata za sve i posvetiti dosta pažnje kako bismo bili sigurni da ne dopuštamo umjetnoj inteligenciji da nauči naše loše navike ili automatizira postojeće procese unatoč tome što su inherentno loši ili beskorisni. Ako nemarno primijenimo ove alate, njihovo postojanje ne možemo smatrati napretkom u industriji“, poručuje Adrienne.


Što je novo na Infobip Shiftu?

  • utrka dronova unutar dvorane
  • 1 na 1 izazov u Doomu s tvorcem igrice
  • aktivnosti na 0. dan konferencije
  • pozornica posvećena umjetnoj inteligenciji

Jučer pet godina, danas jedno popodne

Shawn Wang je voditelj developerskog iskustva u Airbyteu i također je povratnik koji Infobip Shift smatra jednom od najbolje organiziranih konferencija na kojima je gostovao. Njegova je priča poprilično jedinstvena, a započinje s burnoutom u 30. godini kada je kao analitičar u hedge fondu odlučio napustiti plaću višu od 350 tisuća dolara godišnje i početi programirati.

Njegov je fokus trenutno sličan Adrienninom u sferi umjetne inteligencije. Međutim, ono što Shawna primarno zanima je način na koji modeli umjetne inteligencije mogu doprinijeti njegovom i radu njegovih kolega i što to znači biti inženjerom umjetne inteligencije.

Široki dijapazon zadataka za koje je 2013. bilo potrebno pet godina rada i cijeli istraživački tim, danas se odrade u jedno poslijepodne, napisao je nedavno na svom blogu. O tome će više govoriti u svom predavanju na glavnoj pozornici kako bi zajednici predstavio konkretne use-case scenarije razvoja i primjene rješenja temeljenih na umjetnoj inteligenciji i upozorio na uobičajene situacije koje mogu poći u krivom smjeru.

Kako mu je bilo na prošlogodišnjem izdanju konferencije, saznajte u videu:

UI stvara novu zajednicu

Joyce Lin je voditeljica odnosa s developerima u Postmanu, vodećoj API platformi s više od 20 milijuna korisnika. Tehnološke konferencije joj nisu strane, ali Infobip Shift joj je među najdražima jer kvalitetno odabire svoje predavače i pravo je mjesto za saznati najrecentnija zbivanja u industriji.

Slaže se da je vodeća tema zajednice primjena umjetne inteligencije pa je za naš razgovor odlučila izdvojiti trend ‘low code i umjetna inteligencija’.

„Low code alati čine kvantne skokove uključivanjem generativne umjetne inteligencije u svakodnevne procese developera. GitHub Copilot vam omogućuje da programirati u suradnji s UI partnerom. Postman Flows vam omoguće da drag-and-droppate API kako biste kreirali radne procese na bazi UI-ja“, pojašnjava Joyce.

Većina je ovih rješenja trenutno usmjerena inženjerima, dodaje, ali već i sad vidimo da bilo tko s malo znatiželje i odlučnosti može kreirati nešto što je prije bilo moguće samo iskusnim NLP inženjerima. Ubrzamo li još koju godinu unaprijed, nastavlja, imat ćemo sasvim novu zajednicu developera, tako da umjetna inteligencija ne mijenja samo što možemo činiti, nego i tko to može činiti.

Open source kao benefit za poslovanje

Eddie Jaoude je osnivač Eddie HUB-a, zajednice kojoj je osnovno načelo open source, a cilj mu je okupiti istomišljenike kako bi surađivali, diskutirali i jedni drugima pomogli u razvoju svojih projekata i karijera. Eddiju će ovo biti prva posjeta Infobip Shifta, a privukle su ga pohvale prijašnjih govornika i broj ljudi iz tehnološke zajednice koji dolaze već godinama. Za razliku od ostalih, Eddiju je ključan trend u industriji upravo open source kojemu se posvetio.

„Uz rast osobne mreže poznanstava, poboljšanja vještina u kolaboraciji i proširenju horizonta, zbog broja kompanija koje danas sudjeluju u open source prostoru, velike su šanse da se pri tom radu možete i zaposliti“, kaže Eddie.

Open source je više od koda, pa stručnost u developerskom svijetu ne predstavlja preduvjet za sudjelovanje na projektu, napominje. „Najveća je prednost open sourcea za kompanije upravo svježa perspektiva koju možete dobiti od različitih pozadina i iskustava onih koji sudjeluju u projektu.“


Openspace i Telegram medijski su partneri konferencije Infobip Shift.