Čitatelji su nam ispričali svoja neugodna iskustva s vlagom i plijesni u domu. Pronašli smo dugoročno rješenje

Zbog narušavanja kvalitete životnog prostora, problem vlage se ne smije zanemarivati

FOTO: Privatni album

Vlaga i plijesan u domovima može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, posebice kada je riječ o respiratornom sustavu, a osim toga, uvelike utječu i na kvalitetu životnog prostora.

S problemima poput oštećenih zidova, nabubrenih tapeta, neugodnih mirisa i neprivlačnih mrlja, susrelo se i naših troje čitatelja koji su nam ispričali svoje nelagodno iskustvo. Unatoč brojnim rješenjima koja su isprobali, plijesan i vlaga i dalje im narušavaju prostorije domova.

Prizori nisu nimalo ugodni

“Cura i ja smo uselili u stan prije par godina. Stan je iz šezdesetih u zgradi koja je iz pedesetih. Kada su bile one poplave u Zagrebu i naš je podrum poplavio. Još uvijek imamo oštećenja od potresa, nisu velika, ali ih imamo”, prepričava nam Lovre V. (26).

Vlaga i plijesan najviše ih muči na zidu u maloj sobici iza kuhinje koja služi kao svojevrsno spremište. “Zid prostorije se oslanja na drugu zgradu i na stan koji nikada nije dovršen. Nema nikakvog izvora grijanja, kako u njoj, tako i od prostora s druge strane”, ističe Lovre koji nije osobito iznenađen ovom pojavom.

Ondje je nekada bila tapeta, no sada nije ugodno ni za gledati. “Malo mi izgleda spaljeno, ako ćemo iskreno. Upravo radimo na tome da cijelu sobu ispraznimo i saniramo zidove. Potrajat će sigurno, a do tada ćemo nastaviti skrivati zid ovim skalama i drugim namještajem”, dodaje Lovre.

Oštećenja uzrokovana vlagom mogu biti vrlo opasna Privatni album

Pojačana pojava vlage tijekom zime

Dina H. (26) svoju je spavaću sobu preuredila prije pet godina, no ove joj se zime u njoj pojavila plijesan. “Krenule su se stvarati male mrlje u jednom kutu, koji je prvi do prozora i nalazi se točno iznad moje glave kad ležim u krevetu”, prepričava.

Prvo je krenula guglati pa je razgovarala s prijateljima i kolegama. Dodaje da je negdje pročitala da se u takvim prostorima treba zamaskirati kao da ti život ovisi o tome.

“Negdje dva tjedna kasnije od pojave prvih mrlja u kutu sobe i ostatak zida je počeo pljesniviti. Tada sam odmah počela smišljati plan kako se riješiti tih neugodnih problema”, prisjeća se Dina.

Većina rješenja je kratkoročna

Na kraju je kupila izbjeljivač, razrijedila ga po receptu nekog YouTube videa i stavila u plastičnu bočicu s prskalicom. Navukla je kapu na glavu, ovratnik za skijanje preko vrata i usta i još je nataknula naočale za čitanje.

“Bilo je dosta suludo iskustvo. Sve je to nekako lagano izgledalo na videima. Ali kad sam prijeđeš preko toga, ispadne kao da si se igrao vodenim bojicama i za par trenutaka mrlje nestanu”, opisuje naša sugovornica.

Nakon prvotnog čišćenja, sve je poprskala još par puta pa i danas još uvijek ima tragove razmazivanja. “Znam da ovo nije trajno rješenje i samo gledam hoće li se i kada vlaga i plijesan ponovno vratiti”, ističe Dina.

Želja je izbjeći neugodne prizore Privatni album

Optimalno dugoročno rješenje

Iako postoji puno savjeta za rješavanje vlage i plijesni, većina njih ima kratkoročni učinak. Takav je slučaj, primjerice, s raznim načinima čišćenja, bojanjem zidova ili kontinuiranim provjetravanjem prostora.

Međutim, kao optimalno dugoročno rješenje ističu se decentralizirani ventilacijski sustavi koji sve više dobivaju na popularnosti. Jedni od njih su i ventilacijski sustavi Lunos koji se temelje na osiguravanju protoka zraka kroz stambenu površinu.

Postavljanje ventilacijskih sustava je brzo i jednostavno Lunos

Bez buke i alergija

Ovisno o potrebama i razini vlažnosti zraka, ventilatori prenose iskorišteni zrak iz kupaonice, kuhinje, wc-a ili rublja na vanjski ili u ventilacijski otvor. Na taj se način u stanu stvara mali vakuum, zbog kojeg svježi filtrirani zrak prolazi kroz jedinice dovodnog zraka u prostorije u domu.

Svi elementi imaju ugrađenu zaštitu od buke i alergija, a antialergijski filtar je periv i ne treba ga mijenjati. Ventilacijski sustav radi 24 sata dnevno, gotovo je nečujan, troši iznimno malo energije te ujedno uštedi do 30 posto više energije u odnosu na prozračivanje putem prozora.

Rad Lunos sustava regulira se ovisno vlažnosti u prostoru Lunos

Česta pojava u starogradnji

Suzani M. (53) vlaga je pak stvarala velike probleme u kući koju je naslijedila od svoje bake. Nju je u međuvremenu prodala. “Kada je baka preminula, u kući godinama nitko nije boravio, što je samo po sebi utjecalo na cjelokupni prostor”, prisjeća se.

Nekretnina je bila jako stara, kvaliteta gradnje je bila ozbiljno narušena, a vlaga i plijesan su u gotovo svim prostorijama dodatno pogoršavali situaciju. Budući da se na problem nije reagiralo na vrijeme, jedino rješenje je bila potpuna obnova.

“Dvoumili smo se isplati li se uopće obnavljati kuću ili je srušiti do temelja. Međutim, u međuvremenu smo pronašli zainteresiranog kupca te smo ga upozorili na sve navedene probleme nekretnine”, prepričava Suzana.

Potrebno je reagirati na vrijeme

Kupac je bio spreman na obnovu te su kuću prodali. No, Suzana vjeruje da se problem vlage riješio tek kompletnom rekonstrukcijom zidova.

“Ovo neugodno iskustvo bilo nam je samo dodatan poticaj da na vlagu i plijesan u svom domu gledamo s povećanim oprezom. Mnogi ljudi nisu ni svjesni koliko im to može utjecati na životni prostor te problem vlage olako shvaćaju i prekasno na njega reagiraju”, ističe naša sugovornica.

Na vlagu treba gledati s povećanim oprezom Privatni album

Za više informacija posjetite www.lunos-hrvatska.com ili nazovite na: 01 4816 581.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Lunos.